אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ויקיפדיה והחברה המלכותית למדע מעלות על נס הישגי מדעניות צילום: David Blumenfeld

ויקיפדיה והחברה המלכותית למדע מעלות על נס הישגי מדעניות

לאור הביקורת על נטיית עורכי ויקיפדיה להדגיש הישגי גברים במדע, הוחלט על קיום יום עריכה מתקן. במסגרתו, יודגשו באנציקלופדיה השיתופית ערכים בנושא מדעניות שונות, ביניהן אדה לבלייס, המתכנתת הראשונה

24.09.2012, 17:28 | הראל עילם
החברה המלכותית (The Royal Society), האגודה המדעית הותיקה והמשפיעה בעולם, הכריזה שהיא תבצע "מרתון עריכה" ב-19 לאוקטובר - שיתמקד בערכי ויקיפדיה שקשורים לנשים החשובות והמשפיעות בהיסטוריה.

ג'ימי ויילס, מייסד ויקיפדיה ותומר אשור, ראש ויקיפדיה ישראל, התבטאו בעבר בחריפות כנגד מה שהם מגדירים כ"הדרת נשים" בקהילת העורכים בויקיפדיה, מבחירת הנושאים המקבלים עדיפות ועד לערכים הנסגרים לכאורה "מחוסר עניין לציבור". מחקר של אוניברסיטת מינסוטה גם מצא אפליה קבועה בתחום לטובת גברים ונושאים הפונים לקהל גברי. רק 9% מכל העורכים בויקיפדיה הם נשים.

 

זאת לא הפעם הראשונה שמתבצעת פעילות יזומה על מנת לתקן את ההטיה הגברית בויקיפדיה. לפני כחודשיים מוזיאון הסמיתסוניאן ארגן פעילות דומה ליצירת ערכים על נשים שלא זכו להערכה המגיעה להן.

"העורך הממוצע בוויקיפדיה הוא גבר"

החברה המלכותית מתכוונת בין השאר לעבות את ערך הויקיפדיה של הכימאית קתלין לונדסדייל שגילתה את המבנה של דלק הבנזן, אלסי וידוסון שהייתה אחראית למחקר המקיף ביותר בויטמנים ותוספי מזון והפלנתיאותולוגית מארי באקלנד, שמצאה את אחד השלדים השלמים הראשונים אי פעם של דינוזאור. רובן עדיין לא מוכרות היטב בקרב הקהילה המדעית.

 

אדה לאבלייס, המתכנתת הראשונה אדה לאבלייס, המתכנתת הראשונה אדה לאבלייס, המתכנתת הראשונה

אוטה פרית', פרופסור למדעים קוגנטיביים, שמובילה את הפרויקט בחברה המלכותית, אמרה: "העורך הממוצע בוויקיפדיה הוא גבר. אנחנו אפילו לא חושבים על זה. זה צריך לעורר סימני אזהרה".

 

המתכנתת הראשונה בהיסטוריה

 

החברה המלכותית תערוך את יום העריכה מספר ימים לאחר יום השנה להוקרת אדה לאבלייס, מתמטיקאית מבריקה ובתו של לורד ביירון, שהייתה המתכנתת הראשונה בהיסטוריה והמפתחת של שפת התכנות הראשונה אי פעם. לאבלייס עבדה תחת צ'ארלס באבג', שתיאר ב-1837 מנוע אנליטי שהיה אב קדמון למחשב המודרני.

בשנים האחרונות לאבלייס הפכה להיות סמל לפמיניזם מודרני ומספר סרטים, ספרים ושירים נכתבו עליה - וכן שפת תכנות מודרנית. יום השנה לאדה לאבלייס הוכרז לפני כשלוש שנים כאירוע שחוגג הישגי נשים בתחום המדע והטכנולוגיה. ברחבי העולם היום יחגג עם הרצאות, מפגשים, סטנד-אפ של קומיקאיות מפורסמות ואף יום משחקים לגיימריות בלבד שיערך בעיריית לונדון.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות