אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מצרים: נדרוש שינוי הסכם הסחר המשותף לישראל ולארה"ב צילום: אי פי אי

מצרים: נדרוש שינוי הסכם הסחר המשותף לישראל ולארה"ב

שר המסחר והתעשייה הצהיר כי הסכם ה-QIZ הוא "מסחרי ולא פוליטי"; קהיר שואפת עתה להוריד את שיעור התשומה הישראלית במסגרת ההסכם מ-10.5% ל-8%

25.09.2012, 10:47 | דורון פסקין
שר המסחר והתעשייה המצרי, חאתם סאלח, הצהיר אתמול (ב') כי קהיר תדרוש לשנות את סעיפי הסכם הסחר המשותף עם ישראל וארה"ב – הסכם QIZ. לפי ההסכם, מצרים משלבת תשומות ישראליות במוצרים הזוכים לפטור ממכס בשוק האמריקאי. "מצרים רואה בהסכמי QIZ הסכם מסחרי ולא פוליטי", הסביר השר.

ההסכם המקורי בין הצדדים נחתם בשנת 2004 ואז נקבע שיעור התשומה הישראלית על 11.7%. בשנת 2007 שונה ההסכם וערך התשומה הישראלית הורד ל-10.5%. לפי הידיעות ממצרים, קהיר שואפת עתה להפחית את המרכיב הישראלי לרמה של 8%.

במצרים פועלים כיום כ-700 מפעלים תחת הסכם QIZ, רובם בתעשיית הטקסטיל. מפעלים אלה מעסיקים עשרות אלפי מצרים. בשנת 2011, הייצוא של מצרים לשוק האמריקאי ממפעלי ה-QIZ הסתכם בכמיליארד דולר.

בשנה האחרונה ביטלה מצרים באופן חד צדדי את אספקת הגז הטבעי לישראל, בטענה כי חברת EMG האחראית לאספקה לא שילמה את חובותיה.

דורון פסקין הוא מנהל אגף המחקר בחברת אינפו פרוד מחקרים (המזה"ת) www.infoprod.co.il

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

5 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

3.
דוגמה לנחשלות התעשיה המצרית
כל ההסכם והפעילות סביבו ממחישות את חוסר היכולת של התעשיה המצרית לפתח תעשית יצוא . במקום לעסוק בעיקר, קידום התעשיה ,הם עוסקים בתפל. לפני מספר שנים התפרסמה ידיעה בעתונות המצרית כי ישראל מנצלת את ההסכם כדי לרגל אחרי התעשיה המצרית ולהרוס אותה מבפנים. בעית הכלכלה המצרית בלתי פתירה. כל הדבורים הם כיסוי לחוסר יכולת .מבחינתם עדיף להם למות מרעב מאשר לשתף פעולה עם ישראל. ישראלים עשו נפלאות עבור התעשיה מהצרית , אך בגלל השנאה הבלתי נגמרת ,הם למעשה גורשו ממצרים אני מציע לציע להם את האופציה לבטל את הסכם הסחר, ולהפסיק לקבל את הפטור ממיסי יבוא לארצות הברית. נראה אותם גיבורים.חבורה של חסרי יכולת ובטלנים, חדורי שנאה ואנטישמיות.
שלמה , גבעתיים  |  25.09.12