אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בדיקת "כלכליסט": Bad Piggies - החזירים פורשים כנף

בדיקת "כלכליסט": Bad Piggies - החזירים פורשים כנף

רוביו שחררה את המשחק החדש שלה, בו עליכם לבנות כלי רכב וכלי טיס שישגרו את החזירים בדרכם לביצי הציפורים הזועמות. האם יצליח לשחזר את ההצלחה הפנומנלית של אנגרי בירדס, על אף שהוא מתמקד בבניה ויצירתיות ולא בהרס?

30.09.2012, 14:53 | עומר כביר
משחקי אנגרי בירדס הפכו מזמן ללהיט עולמי ואייקון תרבותי. אחרי כמעט שלוש שנים בהן הרסנו בהנאה את מבצרי החזירים על מנת להשיב את הביצים החטופות, הגיע הזמן להציג את נקודת המבט של הגנבים המרושעים.

המשחק החדש של יוצרת Angry Birds, רוביו (Rovio) - חזרזירים רעים (Bad Piggies) - הפך ללהיט ושעות ספורות אחרי השקתו אתמול כבר כיכב בראש מצעדי ההורדות באפסטור וב-Play. האם הוא מצדיק השקעה של שעות יקרות מזמן העבודה שלכם (ולמשתמשי iOS - גם 99 סנט)?

למה להרוס טירה כשאפשר לבנות מטוס?

אנגרי בירדס על שלל גילגוליו סיפק צורך אנושי בסיסי מאוד: להרוס דברים ולצפות בהם מתרסקים. ביחד עם משחקיות פשוטה אך בעלת רבדים מאתגרים זה הספיק כדי להפוך את כל משחקי אנגרי בירדס להצלחה פנומנלית.

הכירו את Bad Piggies: בונים כלי רכב - ויוצאים לדרך הכירו את Bad Piggies: בונים כלי רכב - ויוצאים לדרך הכירו את Bad Piggies: בונים כלי רכב - ויוצאים לדרך

לעומתם, פונה Bad Piggies לכיוון אחר לגמרי - בנייה ויצירה. עלילת המשחק חביבה ופשוטה: מלך החזירים איבד מפה שמובילה לביצים של הציפורים הזועמות. כדי למצוא חלקים ממנה, הוא שלח את טובי חזיריו ואתכם - להרכיב עבורם כלי רכב וטיס לא מציאותיים במיוחד, שיוכלו לצלוח את תוואי השטח שבמספר איים בהם נפלו חלקי המפה האבודה.

חזירים דווקא עפים לא רע

המשחקיות פשוטה למדי: תוואי השטח בכל שלב משתנה ממישורים משופעים פשוטים ועד למכשולים שיצריכו זינוק תעופה. בתחילת כל שלב יופיע מסך הבנייה, בו תרכיבו את כלי הטיס שלכם על ידי גרירת אלמנטים שתקבלו מראש לגריד תיבות ריקות. האלמנטים ישתנו וישתכללו משלב לשלב: בשלבים הראשונים, כל שיהיה לכם הן קופסאות שמייצגות שלדה, גלגלים וטילי בקבוק. בהמשך תקבלו גם מפוחים, מאווררים, בלונים, קפיצים, מנועי רקטה ועוד.

שלל קומבינציות לבניית כלי רכב שלל קומבינציות לבניית כלי רכב שלל קומבינציות לבניית כלי רכב

אפשר להזיז את האלמנטים או לשנות את כיוונם בגריד התיבות - למשל, טיל ניתן למקם כך שיניע את המטוס שלכם קדימה או אחורה - ויהיו לא מעט שלבים בהם תצטרכו להפוך את כיוון התנועה.

לאחר בניית כלי הרכב לוחצים על פליי והרכב יוצא לדרך ונע בהתאם לחוקי הפיזיקה (אם יש מנוע כמו מאוורר או מפוח אפשר לכבות או להפעיל אותם בהתאם למצב הרצוי). על מנת לסיים את השלב יש להביא את החזיר שבכלי הרכב לנקודת הסיום - המפה.

המפה המיוחלת - המטרה בכל שלב המפה המיוחלת - המטרה בכל שלב המפה המיוחלת - המטרה בכל שלב

במשחק אין נקודות, וצבירת הכוכבים שונה לפיכך מאנגרי בירדז ומבתססת על השגת יעדים שונים במהלך השלב: איסוף כוכב או גולגולת זוהרת בדרך, סיום השלב תחת מגבלת זמן, אי-שימוש באלמנט מסוים, שמירה על שלמות הרכב עד לנקודת הסיום ועוד - בהתאם לדרישה בכל אחד מ-60 השלבים בגרסת הבסיס של המשחק.

רוצים כוכבים? תתאמצו רוצים כוכבים? תתאמצו רוצים כוכבים? תתאמצו

אמייזינג אלכס, הדור הבא

במובנים מסוימים, Bad Piggies מזכיר יותר משחק אחר של רוביו, אמייזינג אלכס, בו נדרשו המשתמשים ליצור מכונות רוב גולדברג למיניהן כדי להשלים משימות פשוטות ומעיקות למדי. גם משחק זה מבוסס על בניית מכונות מורכבות, אך מהניסיון שלנו עד כה פוטנציאל הההצלחה וההתמכרות שלו נראה גדול יותר מזה של אמייזינג אלכס (שאמנם זכה להצלחה, אך לא התקרב כלל להיסטריה של אנגרי בירדס).

בלונים, גלגלים, טילים. Bad Piggies בלונים, גלגלים, טילים. Bad Piggies בלונים, גלגלים, טילים. Bad Piggies

ראשית, האווירה במשחק קלילה יותר: הפסקול קליל וחביב והסביבות בשלבים השונים מאוירות בצורה מעניינת ומשעשעת. למעשה, האווירה במשחק דומה מאוד לזו שבאנגרי בירדס, וכבר הופכת אותו למושך יותר מאמייזינג אלכס - שהציע בעיקר חדרים עם טאפטים מכוערים.

בנוסף, המשחקיות נראית פשוטה וקלילה יותר, כזו שמתאימה יותר למשחק פנאי ולהעברת זמן בשירותים מאשר השלבים המסובכים והמורכבים של אלכס. עוד יתרון הן ההזדמנויות לבצע מהלכים מורכבים ופעלולים עם כלי הרכב ככל שהשלבים מתקדמים - תגמול מפתה הרבה יותר מאשר של האתגרים האפרוריים של אמייזינג אלכס.

כיפי, אך ממכר פחות מאנגרי בירדס

Bad Piggies מצליח לשחזר בצורה מספקת את ההומור והקלילות שהיו חלק מההצלחה של אנגרי בירדס, תוך יצירת משחקיות שונה שאינה דומה כלל לסדרה המקורית אך היא עדיין בעלת אלמנטים מושכים משל עצמה. משתמשים רבים בוודאי ייהנו מהמשחק ויבזבזו עליו שעות רבות ומיותרות, אך למרות זאת הוא אינו מוצלח כמו המשחק שממנו נולד.

בניית כלי רכב, משעשע ומצחיק ככל שיהיה, אינה משתווה לאקשן של שיגור ציפור על מבנה והריסתו, ולאורך זמן – ככל שהשלבים במשחק יהפכו למורכבים יותר ומסובכים יותר, כך גם תפוג כנראה האטרקטיביות שלו (וזאת בניגוד לאנגרי בירדס, שם ניתן היה פשוט להוסיף עוד ציפור מוזרה או פשוט לשלוח את כולם לחלל החיצון). באד פיגיז אמנם חביב, אבל לא מצליח לשחזר את הגאונות הפשוטה של משחקי הציפורים. לא שזה יפריע לו להפוך להצלחה, בוודאי שלא בשלב הראשון: עצם העובדה שעל המשחק חתומה יוצרת אנגרי בירדס מספיקה על מנת למשוך מיליוני הורדות.

ואולם, אפשר לשער שלאורך זמן הפופולריות של המשחק המורכב יותר וההרסני פחות לא תשתווה לזו של אנגרי בירדז. רוב האנשים, אחרי הכול, פשוט מעדיפים לראות את העולם בוער.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות