אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
צופים בכם: וירוס סלולרי חדש יכול לרגל אחריכם דרך מצלמת הטלפון צילום: shutterstock

צופים בכם: וירוס סלולרי חדש יכול לרגל אחריכם דרך מצלמת הטלפון

פיתוח חדש בתחום הלוחמה הסייברנטית של הצי האמריקאי הוא וירוס המסוגל למקם את עצמו בטלפון החכם שלכם, לצלם תמונות מהסביבה בצורה רנדומלית ולאפשר לצי למפות מרחוק את הבית והמשרד שלכם - ובעצם את כל חייכם

30.09.2012, 11:21 | הראל עילם
חוקרים במעבדות המחקר של הצי האמריקאי ואוניברסיטת אינדיאנה הציגו (קובץ PDF) במהלך סוף השבוע וירוס סלולרי מתוחכם במיוחד המסוגלת לרגל אחרי מטרות בדיוק רב, לאסוף את כל הפרטים על חייהם ואף לבנות מפה שלמה של העולם האישי שלהם - על ידי גישה מרחוק למצלמת הסלולרי. מספר מומחי אבטחה הגדירו את הוירוס כ"רוגלה המפחידה ביותר שראינו עד כה". 

הוירוס, הידוע בשם PlaceRaider, מתמשק לאפליקציית המצלמה בכל טלפון המריץ את ג'ינגרברד, אנדרואיד 2.3. הוא מסתיר את עצמו כאפליקציה לכל דבר העובדת דרך ההרשאות הרגילות של הטלפון - וניתן להפיץ את האפליקציה דרך כל חנות אפליקציות או להתקין אותה ידנית. הוירוס מסוגל להפעיל את המצלמה בפרקי זמן קבועים, לקחת תמונה רנדומלית ולהעלות אותה לשרת מרחוק - ללא ידיעת המשתמש.

התמונה הנשלחת כוללת גם מידע מדויק על מיקום דרך ה-GSP והג'ירוסקופ. התמונות יהיו ברזולוציה גבוהה כך שיהיה ניתן גם לאסוף מידע מהתוכן הויזואלי עצמו - כגון מסמכים, נתונים פיננסיים ועוד. החוקרים טוענים כי הצליחו לאסוף מידע ממסכים מצולמים ואף צ'קים שהיו פזורים במשרד שצולם על ידי הוירוס.

בונים את החיים שלכם מרחוק. מתוך פרטי המחקר של אוניברסיטה אינדיאנה בונים את החיים שלכם מרחוק. מתוך פרטי המחקר של אוניברסיטה אינדיאנה בונים את החיים שלכם מרחוק. מתוך פרטי המחקר של אוניברסיטה אינדיאנה

התוכנה המריצה מרחוק את הוירוס גם מסוגלת לסנן תמונות לא רצויות (תמונות חשוכות או לא ברורות), ולחבר את התמונות השימושיות לתוך מודל תלת-מימדי. מפעילי הוירוס יוכלו לראות היכן המטרה הייתה בכל שעה ובכל מקום, ואף לצפות ולסייר במודלים וירטואליים של המשרדים, הדירות ואף מקומות המחבוא של המטרה.

במחקר שערכו החוקרים, שכלל 20 נבדקים אמריקאיים, הוירוס עבד בהצלחה. החוקרים הצליחו לעקוב אחרי חייהם של עשרים מטרות ללא ידיעתם. הם טוענים כי הם הצליחו לבנות מרחוק מודלים שלמים של משרדיהם וביתהם הפרטיים של הנבדקים - גם על ידי שימוש בתמונות באיכות 1 מגה-פיקסל בלבד.

הכוח של באטמן, בידי הצי האמריקאי

בעזרת הוירוס, הצי האמריקאי מקווה יכול להגיע למטרות נחבאות - וכך לאפשר למתנקשים, פורצים וחיילי עילית לאסוף מידע על מטרות ממוגנות, במיוחד במקרים שבו מעורבים אזרחים וחטופים. רוברט טמפלמן, ראש פיתוח הפרויקט, הבהיר שמדובר במחקר אקדמאי גרידא ואין כוונת הצי להשתמש בוירוס בצורה פעילה, אבל הפיתוח מציג נקודות חולשה משמעותיות ומדאיגות במערכות ההפעלה הקיימות כיום.

טמפלמן אמר כי הבחירה באנדרואיד הייתה "מסיבות פרקטיות והתפוצה של מערכת ההפעלה", אבל הבהיר כי לפי הבדיקה שלו, גם מערכות הפעלה אחרות כגון iOS ו-ווינדוס פון פגיעות בצורה דומה. הוא אמר כי הוירוס גם מסוגל לצלם וידאו, אבל הדבר לא יהיה פרקטי בכלל דרישות התעבורה הגבוהות וצריכת הבטריה, מה שיגדיל את הסיכוי שהמטרה תבחין בוירוס.

הוירוס מזכיר את הפיתוח התיאורטי שהוצג בסרט "האביר האפל", אז הגיבור השתמש במערכת המיקרופונים והרמקולים בכל טלפון חכם על מנת ליצור מערכת סונאר שיכלה למפות עיר שלמה על ידי שימוש במיליוני טלפונים. הוירוס הזה, במידה ויעשה בו שימוש נפוץ, יכול לבצע פעולת מיפוי דומה - אבל אולי יש לו גם שימוש שיעזור לכולנו, כגון לסייע לחברות כגון גוגל לבנות מסדי נתונים ומפות מדויקים יותר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות