אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
האוצר נגד משרד החקלאות: דורש להקטין את מחיר המטרה ב-5 אגורות צילום: גיל נחושתן

האוצר נגד משרד החקלאות: דורש להקטין את מחיר המטרה ב-5 אגורות

המחיר שמשולם לרפתן בעבור ליטר חלב גולמי עולה היום ב-20 אגורות. באוצר טוענים שמועצת החלב מסרבת למתן את העלייה בו ומודיעים: נקדם מחדש את נושא הפחתת המכסים ופתיחת שוק החלב לתחרות. מוצרי החלב שבפיקוח צפויים להתייקר לאחר חול המועד

01.10.2012, 18:39 | תומר אביטל

המחיר לליטר חלב לרפתנים יעמוד מהיום על 2.34 שקלים. על רקע עלייה במחיר יוצא משרד האוצר למלחמה במועצת החלב ובמשרד החקלאות. גורמים באוצר התבטאו היום (ב') בחריפות נגד משרד החקלאות שמסרב, לדבריהם, ללכת לקראת הצרכנים ולמתן את העלייה במחיר המטרה. הקריאה באה על רקע האמרת מחיר המטרה ב-20 אגורות שחלה היום (ב') בהתאם לנוסחת ההתייקרות שקבעה הממשלה.

באוצר מאמינים שהחישוב התייקרות חלק מהרכיבים בנוסחה שנוי במחלוקת. בנוסף, בגלל העלייה החדה (10%), ניתן להמתין ולספוג חלק ממנה במקום "להפיל הכל על הציבור". עם זאת, עדיין לא ידוע בכמה יתייקרו מוצרי החלב שבפיקוח. תנובה הגישה בקשה לייקור המוצרים שבפיקוח ערב החג אולם היא, ובקשות דומות, ייבחנו רק בתום חול המועד.

מחיר המטרה הוא המחיר שמשולם לרפתן בעבור ליטר חלב גולמי והוא המחיר המובטח לרפתנים על החלב שהם מייצרים, על פי המכסות המוקצות להם מהמשרד. את המחיר הזה המחלבות מחויבות לשלם כשהן סוגרות מראש חוזים עם הרפתנים לרכישת החלב. המחיר מתעדכן אחת לרבעון בהתאם לנוסחה שקבועה בחוק משק החלב ואשר משקללת את מחירי התשומות של הרפתנים. לדוגמה: מחיר המזון של הבקר, הטיפול הווטרינרי וכן מחירי החשמל והמים.

מאז "מחאת הקוטג'" שוקדים בממשלה על החלפת הנוסחה וקידום מתווה חלופי בכדי להוזיל את מחיר המטרה. מסקנות ועדת החלב שהוקמה לנושא אף הועלו לישיבת הממשלה אולם טורפדו על ידי מועצת החלב והחקלאים ששכנעו את חלק מהשרים להתנגד אליהן.

בחודשים האחרונים ניסה מנכ"ל משרד רה"מ הראל לוקר להשיב לתחייה את דו"ח הוועדה, אולם ללא הצלחה. הצדדים השונים סירבו להגיע למתווה פשרה אף שבמשרד רה"מ הציעו לפצות בתמורה את הרפתנים. בחודשיים האחרונים הנושא שוב נזנח ובאוצר הסתפקו בלשלוח רפרנטית לדיונים שהתקיימו במשרד רה"מ.

שטייניץ. יפחית מכסים?, צילום: עטא עוויסאת שטייניץ. יפחית מכסים? | צילום: עטא עוויסאת שטייניץ. יפחית מכסים?, צילום: עטא עוויסאת

רק ביום חמישי האחרון, בעקבות הצפי להתייקרות נוספת (שתחול כאמור מהיום), קיימה צמרת האוצר דיון בנושא. בפגישה השתתפו השר יובל שטייניץ, סגנו איציק כהן, הממונה על אגף התקציבים גל הרשקוביץ ובכירים נוספים.

גורמים בענף החלב: "ספין"

אנשי האוצר פנו למשרד החקלאות ולמועצת החלב בבקשה כי לפנים משורת הדין, ואף כי ההתייקרות היא תולדה של נוסחה ממשלתית, מחיר המטרה יתייקר ב-15 אגורות במקום ב-20 אגורות - כדי להקל על הצרכנים. בענף סירבו.

כתוצאה החליט שטייניץ לחדש את המאמצים להוריד מכסים ולהגדיל את ייבוא מוצרי החלב כדי לעודד הפחתה במחיריהם. המכסים יופחתו במתווה מדורג של 4 שנים על שורה של מוצרים, ביניהם, גבינות טריות, קצפת, שמנת, חמאה לצרכן ומוצרים אחרים שכיום חל עליהם מכס מגן בגובה של למעלה מ-100%. לדברי האוצר המהלך בסמכותו המלאה של שר האוצר.אולם הסיכוי להצלחה של תוכנית זו נמוכה מאחר והאוצר נכשל בניסיונות הקודמים ליישם אותה.

גורמים בענף החלב הסבירו כי מדובר ב"ספין". לדבריהם, "דוח מבקר מדינה ביקר את האוצר והתמ"ת על הוצאת מוצרי חלב מפיקוח. הם אלו שגרמו לזה וכעת הם תוקפים את החוליה החלשה - הרפתנים. האוצר בכלל מנצל את ההתייקרות כדי ליישם את דו"ח קדמי". עוד הדגישו כי "כ-60% מנוסחת ההתייקרות - שמשרדי החקלאות והאוצר קבעו במו ידיהם - מורכב ממחיר מוצרי גלם".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

7 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

6.
5 אגורות?
הרפתן הוא חקלאי קשה יום שנלחם על עוד 5 אגורות והאוצר נלחם בו. בתנובה, עם 8 שקל לגביע קוטג' לא היה לאוצר רצון להלחם. הרי יש תחרות.... מישהו פה השתגע???? אתם יודעים מהו מחיר מטרה? החקלאי אינו חפשי למכור חלב. הממשלה קובעת את המחיר וזהו. אז פה הם חכמים. שיחזירו את הפיקוח על יצרניות הגבינות (תנובה, טרה, שטראוס) ואז כל המחירים יצנחו. אבל אל חשש. את זה הם לא יעשו לנו נערי האוצר... הרי הם חושבים איפה הם ירוויחו 200,000 ש"ח לחודש אחרי שיעזבו את האוצר.....
7 הפרות הרזות  |  01.10.12
3.
אם האוצר היה נלחם למען הפנסיות שלנו כפי שהוא נלחם ברפתנים מצבנו היה הרבה יותר טוב
הבעיה שאף פקיד אוצר לא רוצה להיות רפתן אחרי שיעזוב את תפקידו באוצר. אבל הרבה פקידי אוצר רוצים תפקיד ומשכורת יפה בחברת ביטוח. לכן תמיד יעדיפו להלחם בחקלאים ולא בטיקוני הביטוח והמוסדיים, שגורמים לציבור נזק הרבה יותר גדול.
פנסיונר  |  01.10.12
לכל התגובות