אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אפילו תקופת החגים לא עצרה את העלייה בביקוש למשכנתאות צילום: חיים הורנשטיין

בדיקת כלכליסט

אפילו תקופת החגים לא עצרה את העלייה בביקוש למשכנתאות

לפי נתוני בנקים המחזיקים בכ־60% משוק המשכנתאות, בחודש ספטמבר האחרון עמד היקף המשכנתאות על 3 מיליארד שקל. מדובר בעלייה של 27% בביקושים למשכנתאות בהשוואה לחודש החגים אשתקד

02.10.2012, 08:35 | הדס שפר

היקף המשכנתאות של חודש ספטמבר יסתכם ב־2.8–3.3 מיליארד שקל. כך לפי הערכות של בנקים המחזיקים בכ־60% משוק המשכנתאות. נתונים אלו מצביעים על ירידה בביקושים למשכנתאות לעומת חודש אוגוסט, שבו זינק היקף המשכנתאות ב־22% לשיא של 5.8 מיליארד שקל. מאחר שספטמבר היה חודש רווי חגים, מספר ימי העבודה בו היה רק 20, לעומת חודש רגיל שבו 26–27 ימי עבודה (כולל ימי שישי). בחישוב היחס בין היקף המשכנתאות לבין מספר ימי העבודה, מדובר בהיקף משכנתאות של 4–4.3 מיליארד שקל לחודש רגיל. מכאן שבספטמבר נרשמה מגמת ירידה לעומת חודש אוגוסט, אם כי עדיין מדובר בהיקף גדול יחסית.

היקף המשכנתאות שניטלו ביולי השנה עמד על 4.9 מיליארד שקל, נתון ששיקף את חזרת הצרכנים לשוק הנדל"ן לאחר תקופת רגיעה שהחלה עם המחאה החברתית בקיץ 2011. את הזינוק בהיקפי המשכנתאות בחודש אוגוסט לשיא של 5.8 מיליארד שקל, כאמור, הסביר בנק ישראל בכך שרוכשי דירות רבים מיהרו לסגור עסקאות טרם עליית המע"מ בחודש ספטמבר.

פרשנות פישר מתקרב לנשק יום הדין נגיד בנק ישראל יכול לבלום את הנהירה למשכנתאות ואת העלייה במחירי הדירות אמנון אטד, 5 תגובותלכתבה המלאה

סיבות נוספות שהביאו לעלייה בהיקף המשכנתאות בחודשים יולי־אוגוסט הן הורדת ריבית בנק ישראל ל־2.25% והערכות במערכת הבנקאות שלפיהן הריבית תישאר ברמתה עד סוף השנה. נוסף על כך, בגלל שחיקת הכסף והביצועים החלשים בשוק ההון, משקיעים מעדיפים להשקיע פחות בבורסה ויותר בנדל"ן - תחום שבו המיסוי נמוך עד אפסי.

בבנק ישראל הופתעו

בנק ישראל החל להוריד את הריבית במשק בשלהי 2011. בספטמבר 2011 היתה הריבית 3.25%, ומאז הורדה ל־2.25%. בחודשים האחרונים סברו בבנק כי הורדות הריבית לא יחממו מחדש את שוק המשכנתאות ואת מחירי הדירות, בשל הגבלות על המשכנתאות שהוטלו בשנה שעברה דוגמת מגבלות ההון העצמי הנדרש. אם היקף המשכנתאות ימשיך לגדול מעבר לצפי, בנק ישראל ישקול צעדים נוספים לצינון השוק.

"השוק עוד חם"

"היקפי משכנתאות של 4–4.5 מיליארד שקל נחשבים להיקפים גבוהים, השאלה היא תמיד מהי נקודת ההשוואה", אומר גורם בתחום הבנקאות ל"כלכליסט". "אנחנו רואים בחודשים האחרונים עלייה בהיקף המשכנתאות. קשה לדעת אם זה ימשיך כך. צריך לזכור שספטמבר־אוקטובר הם חודשי חגים, ולכן מלבד מיעוט ימי העבודה, חודשים אלה חלשים מבחינת פעילות. אנחנו לא רואים כרגע ירידה. השוק עדיין שוק חם. יולי־אוגוסט ואפילו ספטמבר, כפי שהוא מסתמן, הם חודשים עם פעילות ערה. אבל לא צריך להסתכל על השוק במונחים חודשיים אלא במונחים שנתיים".

אך בענף המשכנאות טוענים כי מדובר בירידה, במיוחד יחסית לאוגוסט. "אם השוק היה מתנהג באותו קצב של אוגוסט - היקף של 5.8 מיליארד שקל - הוא היה צריך לרדת בגלל ימי החופש ל־4.3 מיליארד שקל", אמר גורם בענף. "אך היתה ירידה לכ־3 מיליארד שקל, כך שיש בהחלט רגיעה בביקוש. הממוצע החודשי ב־2011 היה 4 מיליארד שקל ונראה שנחזור אליו לאחר החגים".

בבחינה שנתית של שוק המשכנתאות מתקבלת עלייה בהיקף המשכנתאות. בספטמבר 2011 הסתכמו המשכנתאות ב־3 מיליארד שקל בעוד שמספר ימי העבודה היה 24, שכן ראש השנה חל בסוף החודש ויום הכיפורים באוקטובר. לעומת זאת, באוקטובר, שבו היו 20 ימי עבודה, הסתכמו המשכנתאות בכ־2.4 מיליארד שקל בלבד. המשמעות היא שלאחר שנה של האטה, רוכשי הדירות חוזרים לשוק.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות