אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פישר מתקרב לנשק יום הדין צילום: יואב אטד

פישר מתקרב לנשק יום הדין

נגיד בנק ישראל יכול לבלום את הנהירה למשכנתאות ואת העלייה במחירי הדירות

02.10.2012, 08:38 | אמנון אטד

הנתונים החלקיים לחודש ספטמבר תומכים בהערכה שלפיה התעוררות הביקושים למשכנתאות נמשכת. אחרי הזינוק החד שנרשם בנטילת משכנתאות חדשות ביולי־אוגוסט הסביר בנק ישראל כי ייתכן שמדובר רק במהלך טכני, שנובע מרצון רוכשי הדירות להקדים את העלאת המע"מ בספטמבר. אך לפי הסבר זה היתה צריכה להירשם בספטמבר ירידה חדה בהיקף המשכנתאות החדשות. בפועל, נטל הציבור בחודש החולף בניכוי ימי החגים משכנתאות המשקפות היקף חודשי של כ־4 מיליארד שקל - סכום דומה לזה שנטל בכל אחד מהחודשים מאי ויוני.

העלייה המחודשת בלקיחת משכנתאות משתקפת בהתעוררות שנרשמה לאחרונה גם במחירי הדירות. מנתוני הלמ"ס מתברר כי ביוני־יולי עלו מחירי הדירות בשיעור ממוצע של 0.8% בהשוואה למאי־יוני, לעומת עליית מחירים של 0.1% בלבד בחודש הקודם.

התפתחויות אלה מקרבות את היום שבו יהיה על נגיד בנק ישראל סטנלי פישר לעשות מעשה כדי לבלום את הנהירה למשכנתאות ולעצור את העלייה במחירי הדירות.

כפי שנחשף ב"כלכליסט" לפני כמה חודשים, המעשה שבו מדובר הפעם לא יהיה חזרה על צעדים שהפעיל בנק ישראל בשנתיים האחרונות, אלא שליפת נשק יום הדין: הגבלת שיעור המימון (LTV) שיורשו הבנקים להעניק לרוכשי דירות חדשים, כלומר את היחס בין גובה המשכנתא לבין מחיר הדירה. היחס המרבי ששוקל הנגיד הוא 60%, שמשמעותו היא שרוכשי הדירות יידרשו "להביא מהבית" לפחות 40% משווי הדירה.

בנק ישראל רמז על המהלך די בבירור כבר לפני חודשיים, עם התגברות הביקושים למשכנתאות. סופו של הסיפור למעשה ידוע כבר מראש, כי פישר כבר הוכיח בעבר שכל רמז שיוצא מלשכתו מגיע לבסוף גם לשלב הביצוע.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות5 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

3.
איזה נגיד גרוע
תקשיבו אנשים, אני לא יודע אם כבר התעוררתם או לא - סטנלי פישר הוא האסון הכלכלי הגדול ביותר בתולדות מדינת ישראל למעמד הביניים , הוא הורג אותנו, רומס אותנו . אתם לא רואים את זה ? כל החלטה שלו מרסקת עוד ועוד זוגות צעירים שמצבם לא היה גרוע כל כך מעולם . מה הוא אומר עכשיו בעצם ? יש לך כסף ( בעלי הון ,עשירים , בקיצור חברים של פישר ) תקנה עוד ועוד דירות להשקעה בלי מיסוי על הרווח , רווח נטו על חשבון השוכרים חסרי היכולת . אין לך כסף - עכשיו גם משכנתא לא תוכל לקחת - תמשיך לשכור ולהעשיר את בעלי ההון אח אח ביבי , אתה חושב שמישהו פה מפחד מהאיראנים ? ממך כולם מפחדים , הרסת את המדינה . ובבחירות שכבר מעבר לפינה כל מעמד הביניים יראה לך את הדרך החוצה !
מעמד ביניים דפוק  |  02.10.12
2.
פישר לאנשים אין כסף ....
במקום לגרום לזה שאף אחד לא יקנה דירה ... פשוט תשחררו קרקעות לבניה מי ישמע המדינה לא מרוויחה מזה דיי כבר נמאס ממכם זה לא הגיוני מה שהולך פה .... או לפחות תעשו משהו עם השכירות .... דיי חלאס לא עומדים בזה לאנשים אין כסף לקנות ביית אין לאנשים איפה לגור והם חוזרים להורים בגיל 30 כי ה לא יכולים לקנות והשכירות גבוהה כמו משכנתא ...
למה  |  02.10.12