אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
משרד הביטחון הפולני ביטל את העסקה עם אירונאוטיקס צילום: אלכס קולומויסקי

משרד הביטחון הפולני ביטל את העסקה עם אירונאוטיקס

אירונאוטיקס לא עמדה בלוחות הזמנים המוסכמים והפולנים החליטו לבטל את העסקה לאספקת מל"טים ב־30 מיליון דולר

03.10.2012, 20:20 | שי אספריל

משרד הביטחון הפולני הודיע כי הוא מבטל עסקה לרכישת מל"טים מחברת אירונאוטיקס. מדובר בעסקה שנחתמה בינואר 2010, שבמסגרתה התחייבה אירונאוטקיס לספק מערכות מל"טים בתמורה ל־88 מיליון זלוטי (כ־30 מיליון דולר).

דובר משרד הביטחון הפולני מסר ל"כלכליסט" כי: "פעם נוספת, אירונאוטיקס לא עמדה בדד־ליין, למרות דחייה בת שנתיים שהוענקה לה. אירונאוטיקס היתה אמורה לספק את מערכות המל"טים לפעילות באפגניסטן עד 11 בספטמבר 2012, ומשלא עשתה זאת, הוחלט להתחיל בהליך ביטול ההסכם. דחייה נוספת תפגע בביטחון הכוחות הפולניים. ביום שישי, 28 בספטמבר, נשלחה לאירונאוטיקס הודעת הביטול. משרד הבטחון הפולני ידרוש בחזרה את הכסף ששולם לאירונאוטיקס בתוספת פיצויים עונשיים בגובה 20% משווי החוזה (כ־6 מיליון דולר), כמצוין בחוזה".

מל"ט של אירונאוטיקס, צילום: אירונאוטיקס מל"ט של אירונאוטיקס | צילום: אירונאוטיקס מל"ט של אירונאוטיקס, צילום: אירונאוטיקס

ראשיתה של העסקה בנובמבר 2009, במכרז שערך צבא פולין לרכישת מל"טים לפעילות באפגניסטן. אל השלב הסופי של המכרז הגיעו שתי חברות ישראליות, אלביט מערכות ואירונאוטיקס.בינואר 2010 זכתה אירונאוטיקס והתחייבה לספק לפולנים מערכות מל"טים מסוג אירוסטאר, לרבות מצלמות ומערכות המראה ונחיתה אוטומטיות (ATOL) בתוך שמונה חודשים. אלא שהעסקה לא הושלמה במועדים שהוסכמו.

כבר ביוני 2011, בסלון האווירי בפריז, פגשו נציגי משרד הביטחון הפולני את עמיתיהם מישראל, וביקשו מהם לסייע להבטיח כי אירונאוטיקס תעמוד בלוחות הזמנים. אף שאירונאוטיקס היא חברה פרטית, החליטו גורמים ישראליים רשמיים לבדוק את העניין, מחשש כי העסקה עשויה להעיב על היחסים הביטחוניים החמים בין ישראל לפולין. משרד הביטחון אף מינה ועדה מיוחדת לשם כך.

ממשרד הביטחון שיגרו מכתב אל גנרל אנדריי זקס, בכיר בצבא פולין, ומסרו לו כי העניין יטופל. במקביל, ב־13 בספטמבר 2011, נשלח מכתב בהול לראש סיב"ט (האגף לסיוע ויצוא ביטחוני במשרד הביטחון). במכתב תואר בקצרה מצבו של הצבא הפולני וכן ישנה התייחסות לעסקה עם אירונאוטיקס ולכך שהיא עשויה להתבטל. פול פרידברג, עוזרו של מנכ"ל משרד הבטחון אודי שני, כתב באותו המכתב: "נבקש להזמין את חברת אירונאוטיקס לשיחת הבהרה, כדי להדגיש בפניהם את חומרת הענין, והנזק הנגרם למדינת ישראל כתוצאה מהתנהלות זו".

כעת, יותר משנה לאחר אותו מכתב, בוטלה העסקה. ל"כלכליסט" נודע כי הפולנים עשויים לרכוש את מערכות המל"טים מאלביט, החברה אשר הפסידה במכרז לאירונאוטיקס לפני כמעט שלוש שנים. בשבוע שעבר הגיעו נציגים פולנים לביקור בארץ, נציגי אלביט אירחו אותם ואף לקחו אותם לסיור כדי להראות להם את השימוש שעושה חיל האוויר במל"טים של אלביט.

תגובת אלביט: "איננו מוסרים פרטים על ביקורים".

ממשרד הביטחון נמסר בתגובה: "משרד הביטחון אינו מתייחס לנושאים הקשורים בייצוא ביטחוני".

מאירונאוטיקס לא נמסרה תגובה. 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות