אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מכירת אבגול לא תעזור: מידרוג הורידה את הדירוג של פטרוכימיים צילום: טל שחר

מכירת אבגול לא תעזור: מידרוג הורידה את הדירוג של פטרוכימיים

לפי סוכנות הדירוג, "נוכח החולשה במניית בז"ן יחס המינוף של פטרוכימיים ישאר גבוה גם לאחר מימוש האחזקה באבגול"

04.10.2012, 14:14 | גיא בן סימון

"נוכח החולשה במניית בז"ן יחס המינוף של פטרוכימיים יוותר גבוה גם לאחר מימוש האחזקה באבגול", כך לפי מידרוג שהורידה את הדירוג של אג"ח פטרוכימיים השולטת בבזן ונשלטת על ידי דיוויד פדרמן לרמה Ba1 עם אופק שלילי.

לפי מידרוג, הורדת הדירוג משקפת את הגמישות הפיננסית הנמוכה של החברה על סמך המקורות לשרות החוב לטווח הארוך, בין היתר, על רקע המינוף הגבוה.

רמת המינוף של פטרוכימיים, המתבטאת ביחס בין החוב הפיננסי נטו לבין שווי השוק של אחזקותיה, הנה גבוהה מאוד, הן על בסיס שווי השוק בסמוך להיום - 120%, והן על בסיס שווי שוק ממוצע 24 חודשים אחרונים 97%.

לחברה 113 מיליון מניות בז"ן חופשיות משעבוד ראשון, אך שוויין נשחק בשנה האחרונה והוא מסתכם ב-190 מיליון שקל.

כפי שנחשף ב"כלכליסט", פטרוכימיים תמכור ביחד עם בעלי מניות נוספים כ-45% ממניות אבגול תמורת 107 מיליון דולר. אם הרווח המתואם של החברה יעלה על 65 מיליון דולר בשנת 2013 תקבל המוכרת 16 מיליון דולר נוספים.

עם מימוש אחזקתה של החברה באבגול, צפויה החברה להיוותר עם בז"ן כאחזקתה היחידה. במדרוג מעריכים כי סיכון האשראי של בז"ן הנו בינוני. "מחד, בז"ן הנה בעלת מעמד עסקי חזק בישראל ומאידך, פעילותה מתאפיינת בתנודתיות גבוהה בתוצאות הכספיות וביכולת נמוכה לחזות את התוצאות גם בטווח הזמן הקצר והבינוני".

בז"ן הציגה בשנה האחרונה שחיקה מתמשכת בביצועים התפעוליים נוכח מרווחי זיקוק נמוכים, מרווחי פטרוכימיה בשפל ומחסור בגז טבעי. במהלך החציון הראשון לשנת 2012, רשמה פטרוכימיים הפסד של 133 מיליון שקל בגין חלקה בבז"ן.

עם זאת, במידרוג כותבים כי "תמורת המימוש תוביל לשיפור בנזילות ולהקטנת החוב הפיננסי נטו, אך נוכח החולשה במניית בז"ן, כאמור, יחס המינוף יוותר גבוה גם לאחר המימוש. להערכת מידרוג, הצורך של החברה במימוש נכסים לצורך שירות החוב משקף מאפיינים ספקולטיביים באיכות האשראי של החברה".

דיוויד פדרמן, צילום: ראובן שוורץ דיוויד פדרמן | צילום: ראובן שוורץ דיוויד פדרמן, צילום: ראובן שוורץ

כפי שנחשף ב"כלכליסט", בית ההשקעות ילין לפידות שלח ערב יום כיפור מכתב לנאמן האג"ח של חברת האחזקות, שבו הם דורשים ממנו להורות למנהלי פטרוכימיים לחתוך בהוצאות השכר שלהם וכן בהוצאות המטה על רקע ההתפתחויות האחרונות במצב הקבוצה.

מדו"חותיה לרבעון השני ל-2012 עולה כי ההכנסות של פטרוכימיים ירדו ב-35% והסתכמו ב-100 מיליון שקל, לעומת הכנסות של 153 מיליון שקל ברבעון השני אשתקד. ברבעון המקביל אשתקד ההכנסות כללו הכרה בזכות לרכישת מניות הפאנטום באבגול. 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות