אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ארה"ב: "חואווי ו-ZTE  הסיניות הן סכנה לביטחון הלאומי" צילום: בלומברג

ארה"ב: "חואווי ו-ZTE הסיניות הן סכנה לביטחון הלאומי"

ועדה של הקונגרס האמריקאי תציג היום את האיום שמציבות חברות הסלולר והתקשורת הסיניות חואווי ו-ZTE לארצות הברית. הדו"ח מסכם חקירה בת שנה, שגילתה שהחברות נהגו לכאורה בשחיתות - ועשויות לסכן תשתיות אמריקאיות

08.10.2012, 11:19 | ניצן סדן
דו"ח מיוחד של ועדת המודיעין בקונגרס האמריקאי קובע שחברות התקשורת הסיניות חואווי ו-ZTE מציבות איום לביטחון ארה"ב. בדו"ח, שחשפה סוכנות רויטרס אמש (א'), מואשמות שתי החברות בסירוב לשתף פעולה עם הרשויות בארה"ב, שדרשו לקבל מידע בנושא עומק ואופי קשריהן עם ממשלת סין. חואווי אף הואשמה במקרי שחיתות, הפרת זכויות יוצרים ושוחד.

הדו"ח עצמו יציג את מסקנות הביניים של הוועדה לקונגרס במהלך היום. לפי רויטרס, רמת הפירוט שלו מעידה על כך שיש מידע נרחב שהוועדה לא חושפת בשלב זה, ככל הנראה מטעמי סיווג ביטחוני. על בסיס מידע מסווג והערכות מומחים שסייעו לחקירה, מוצרי שתי החברות יכולים להוות ראש גשר לפריצה למערכות חיוניות בארה"ב או נטרול שלהן. לפי הדו"ח, מוצרי חואווי ו-ZTE משובצים בכל רחבי ארה"ב בבקרי רשתות חשמל, בנקים ומערכות פיננסיות, ניטור תעבורת רכבות, מערכות לבקרת מים, נפט וגז. "לא ניתן לבטוח בחברות, שיהיו חפות מהשפעת ממשלה זרה ולפיכך הן מציבות איום ביטחוני למערכות בארצות הברית", נכתב בו.

נשיא ארה"ב אובמה ונשיא סין ג נשיא ארה"ב אובמה ונשיא סין ג'ינטאו | צילום: בלומברג נשיא ארה"ב אובמה ונשיא סין ג

"חקירה שהיא בגדר התעללות"

החקירה החלה לפני כשנה, על רקע חשדות שציוד תקשורת סיני מאפשר ציתות, פריצה וחדירה לרשתות. בחודש שעבר נערך שימוע לחברות, שטענו לחפותן.

חואווי, חברת ציוד התקשורת השניה בגודלה בעולם, אף אמרה שממשלת ארה"ב מתבססת על האשמות שווא ושהחקירה גובלת בהתעללות. חברת ZTE טענה שלא היא צריכה לעמוד במוקד החקירה. השתיים הסבירו שמסקנות הדו"ח עלולות לפגוע בפעילותן בארה"ב ולפיכך - לסכן משרות רבות במדינה. המכירות בארה"ב מהוות 4% מהמחזור של חואווי ו-3% משל ZTE.

סכנה לשיתוף הפעולה הכלכלי בין המעצמות? כסף סיני ואמריקאי, צילום: בלובמרג סכנה לשיתוף הפעולה הכלכלי בין המעצמות? כסף סיני ואמריקאי | צילום: בלובמרג סכנה לשיתוף הפעולה הכלכלי בין המעצמות? כסף סיני ואמריקאי, צילום: בלובמרג

אכפת לכם מביטחון לאומי? אל תקנו ZTE

על אף שמסקנות הדו"ח טרם הפכו לפעולות בשטח (והוא אף צפוי לעבור שינויים, תיקונים ותוספות), נראה שממשלת ארה"ב תפעל להגבלת פעילות שתי החברות בשטחה – ויתכן שאף תנעל את חואווי ו-ZTE בחוץ: "מצאו ספק אחר אם אכפת לכם מהקניין הרוחני שלכם; אם אכפת לכם מפרטיות הלקוחות שלכם ומהביטחון הלאומי של ארצות הברית", אמר מייק רוג'רס, יו"ר ועדת המודיעין של הקונגרס בראיון לתוכנית "60 דקות".

הונג ליי, דובר משרד החוץ הסיני ביקש מהרשויות בארה"ב "להניח בצד דעות קדומות" בבואן לחקור את ZTE וחואווי. "חברות טלקום סיניות מפתחות את עסקיהן הבינלאומיים בהתבסס על עקרונות הכלכלות המקומיות. ההשקעה שלהן בארצות הברית מגלמת את יתרונות יחסי הכלכלה והמסחר הסיניים-אמריקאיים". אמר. "אנו מקווים שהקונגרס האמריקאי יתעלם מדעות קדומות ויצמד לעובדות - ויעשה את מה שנכון ליחסי המסחר הבינלאומיים ולא לארה"ב לבדה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

7 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

לכל התגובות