אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תשובה השקיע בסרט של עמנואל רוזן על לוב אחרי עידן קדאפי צילום: אוראל כהן

תשובה השקיע בסרט של עמנואל רוזן על לוב אחרי עידן קדאפי

איש העסקים יליד לוב תרם מאות אלפי שקלים להפקת סרט תיעודי המתאר את המתרחש בלוב יחד עם בעלי סינמה סיטי, האחים משה וליאון אדרי. צוות הצילום של הסרט, שישודר בקרוב בערוץ 10, נעצר פעמיים בזמן הצילומים על ידי השלטונות הלוביים

09.10.2012, 08:32 | שלי פריצקר

איש העסקים יצחק תשובה השקיע דרך חברה פרטית בסרט תיעודי על לוב החדשה בעידן שאחרי קדאפי, שצילם העיתונאי עמנואל רוזן - כך נודע ל"כלכליסט". משקיעים נוספים בסרט הם בית התפוצות, ויונייטד קינג של האחים משה וליאון אדרי. הסרט מיועד לשידור ב־21 באוקטובר בערוץ 10.

לא בכדי השקיע תשובה בסרט. הטייקון, שמחזיק גם ב־20% מקשת ונמצא בעין הסערה על רקע הסדר החוב בדלק נדל"ן, נולד בלוב ב־1948 למשפחה בת שמונה נפשות ועלה עם הוריו לארץ בגיל חצי שנה. היקף ההשקעה בסרט הוא גבוה יחסית לעומת סרטים תיעודיים דומים, מאחר שצולם בחו"ל. היקף ההשקעה המשותפת של תשובה ויונייטד קינג בסרט מוערך ב־800 אלף שקל, וסך הכל הושקעו בסרט יותר ממיליון שקל.

רוזן וצוות הצילום שלו אחרי מעצרו בלוב רוזן וצוות הצילום שלו אחרי מעצרו בלוב רוזן וצוות הצילום שלו אחרי מעצרו בלוב

הסרט "ההסתבכות" מתאר את סיפורה של לוב החדשה, שנה אחרי נפילתו של מועמר קדאפי ושחרורה של המדינה מעולו של הדיקטטור. הסרט משרטט את דמותה של מדינה שמחפשת דרך חדשה אחרי עשרות שנות דיקטטורה חונקת. הסרט מלווה את רפאל לוזון (58), ראש קהילת יהודי לוב באנגליה, אשר גדל בלוב וגם גורש ממנה לפני 45 שנה, ועורך ביקור ראשון במדינה אחרי ההפיכה. דמות נוספת שמלווה את הסרט היא מג'דולין אבדייה (25), צעירה לובית שמנהלת עמותה מיליטנטית למען זכויות הנשים במדינה ושימשה כמתרגמת של הצוות. בסרט מופיעים גם מנהיגי המהפכה והוא מספק הצצה לנבכי הקהילה היהודית בלוב. מבחינת המשקיעים, הסרט נועד להגביר את המודעות לקהילה בישראל.

רוזן הצליח להיכנס ללוב באמצעות הדרכון הצרפתי שברשותו יחד עם צוות צילום שמחזיק גם הוא בדרכונים זרים, זאת בשל העובדה שישראלים אינם מורשים להיכנס ללוב. הצוות אף נעצר פעמיים על ידי השלטונות הלוביים במהלך העבודה על הסרט, כשצילם ליד אתרים יהודיים.

הסרט הופק בשיתוף של ערוץ 10 וחברת ההפקה סומיוקו של המפיק אודי סגל. לדברי סגל, הסרט חושף דברים שאינם ידועים על המתרחש בלוב, וכבר מעורר עניין בקרב רשתות זרות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות