אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מועצת החלב: "שטייניץ רוצה להתנקם בנו" צילום: עטא עוויסאת

בלעדי לכלכליסט

מועצת החלב: "שטייניץ רוצה להתנקם בנו"

ל"כלכליסט" נודע שהמועצה מתכוונת לפנות ליועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין נגד פתיחת שוק החלב ליבוא

09.10.2012, 07:03 | אורנה יפת

מועצת החלב מתכוונת לפנות ליועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין במטרה למנוע את יישום תוכניתו של שר האוצר יובל שטייניץ לפתוח את שוק החלב לייבוא, כך נודע ל"כלכליסט".

"שטייניץ אמר שבגלל שהוא לא הצליח לשכנע את מועצת החלב לא להעלות את מחיר המטרה של החלב, הוא יפתח את שוק החלב לייבוא", אמר מנכ"ל מועצת החלב שייקה דרורי. "אולם, אף אחד לא דיבר איתנו על נושא זה ואנחנו גם לא מי שקובעים את מחיר המטרה, שמתעדכן על פי נוסחה קבועה".

לטענת דרורי, "היועץ המשפטי צריך לבדוק כיצד שר מאיים על מועצת החלב שאינה אשמה, בכך שאם יקיימו את החוק אז הוא יתנקם בהם".

מוצרי חלב. נגד פתיחת השוק לייבוא, צילום: גיל נחושתן מוצרי חלב. נגד פתיחת השוק לייבוא | צילום: גיל נחושתן מוצרי חלב. נגד פתיחת השוק לייבוא, צילום: גיל נחושתן

בעקבות עליית מחיר המטרה של החלב ב־20 אגורות לליטר בשבוע שעבר, צפויים להתייקר מוצרי החלב שתחת פיקוח ממשלתי ב־2.5%–5% והמוצרים שאינם בפיקוח בעד 10%. ההתייקרות הצפויה הבהילה את משרד האוצר ובעקבותיה הוא הודיע על כוונתו להפחית מכסים על מוצרים מיובאים ולהגדיל את מכסות ייבוא מוצרי חלב בשיעורי מכס מופחתים. האוצר מתכוון להפחית את המכסים על גבינות רכות, יוגורטים, חמאה, אבקת חלב ושמנת, שנעים כיום בין 120% ל־160%. הפחתת המכסים תתבצע בהדרגה לאורך ארבע שנים.

"מדובר בתוכנית הזויה לחלוטין. אף מדינה בעולם לא מתנהגת כך", טוען דרורי. לדבריו, כבר היום יבוא מוצרי החלב לישראל גדול מהיבוא לאירופה ולארצות הברית. "אירופה מייבאת 0.5% מכלל הצריכה של מוצרי חלב בה, ארצות הברית 1.5% וקנדה 2%. לישראל יש כבר יבוא של 20% ממוצרי חלב, שמורכב מיבוא של 10% ממוצרי החלב ו־10% מחומרי הגלם. כלומר, אנחנו כבר מייבאים כמות גדולה ביחס למדינה מערבית".

עד היום נעשו כמה ניסיונות שלא צלחו לפתוח את שוק החלב ליבוא. באוגוסט 2011 חתם שטייניץ על צו להפחתת המכס על גבינות קשות מיובאות, אך בספטמבר הקפיאה המדינה את ביצוע הצו עד לבחינה מחודשת של הנושא על ידי גורמים מקצועיים ברשות המיסים. עיכוב התהליך נבע מעתירה לבג"ץ שהגישה מועצת החלב ובה היא התריעה כי הצעדים של האוצר יגרמו לנזקים כבדים ובלתי הפיכים לענף החלב ולצרכנים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות