אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פסגות העלה את שווי "תמר" ב-13% ל-10 מיליארד דולר; "רמת הוודאות סביב המאגר עלתה"

פסגות העלה את שווי "תמר" ב-13% ל-10 מיליארד דולר; "רמת הוודאות סביב המאגר עלתה"

בבית ההשקעות העלו גם את שווי המאגר "לווייתן" ל-5.9 מיליארד דולר, בהשוואה לשווי הקודם שעמד על 5.6 מיליארד דולר. פסגות: "האכזבות מהקידוחים שמשון ומירה לא ישפיעו לשלילה על 'לווייתן' שייחל בייצוא הרבה לפני קידוחים אחרים"

10.10.2012, 14:42 | שי סלינס

בבית ההשקעות פסגות העלו היום (ד') את שווי מאגר הגז "תמר" ב-13% ל-10 מיליארד דולר ואילו שווי "לווייתן" טיפס ב-5% ל-5.9 מיליארד דולר, וזאת בעיקר בשל הקטנת רכיב החוסר ודאות סביב מאגרי הגז הטבעי הנמצאים בסמוך לחופי הים של ישראל.

קראו עוד בכלכליסט

"פרויקט לווייתן הוא פרויקט ענק ומורכב הכולל מספר רב של תרחישים ורמות של אי ודאות הקשורה למיקום מתקן ההנזלה, הכנסת שותף, מימון והימצאות נפט", כותב נעם פינקו מפסגות ומסביר כי "אך עם זאת, במידה ויכנס שותף שווי המאגר יעלה בשל הקטנת רכיב האי וודאות".

קידוח לווייתן קידוח לווייתן קידוח לווייתן

פינקו התייחס לשני קידוחי האקספלורציה האחרונים שבוצעו בארץ - מירה ושמשון, אשר התגלו כאכזבה. "בקידוח מירה שנחשב לגדול יחסית לא נתגלה גז ובקידוח שמשון התגלה גז בהיקף של כ-15BCM לעומת צפי של מעל ל-60 BCM. האכזבות האמורות עשויות להשפיע על האומדנים שהוערכו בוועדת צמח. למרות זאת, להערכתנו, גם אם היקף הגז שהותר לייצוא יוקטן, לא אמורה להיות השפעה שלילית מהותית על 'לווייתן' שייחל בייצוא הרבה לפני קידוחים אחרים".

"חשוב להבין", טוען פינקו, "ועדת צמח העניקה עדיפות מוחלטת להקמת מתקן ייצוא בשטח ישראל אך זהו סעיף בעייתי שכן אנו סקפטים לגבי היכולת למצוא מקום למתקן, לאור התנגדויות של הארגונים הירוקים והתושבים. הוועדה מציינת כי בסיטואציה מסוימת תינתן האפשרות לייצא ממתקן במדינה שכנה (כגון קפריסין), והשאלה היא כיצד שותפות 'לווייתן' יהפכו משפט זה למציאות, שכן מחירי ה-LNG לייצוא למזרח הרחוק הינם גבוהים ולכן כדאי לחתום בהקדם על חוזי ייצוא ארוכי טווח".

לאור שווים החדש של המאגרים, בפסגות ממליצים על מניות הסקטור – אבנר, דלק קידוחים, רציו, קבוצת דלק וישראמקו ב"החזק". אבנר זכתה למחיר יעד של 2.54 שקלים - פרמיה של  9% על מחיר השוק. מחיר היעד של דלק קידוחים נקבע על 13.4 שקל - גבוה ממחיר השוק ב-3% ואילו רציו וקבוצת דלק זכו למחיר יעד של 35 אגורות ו-951 שקל - פרמיות של 12% ו-33%, בהתאמה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות