אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
משבר ציוד התקשורת הסיני: גרסת הסייבר של המלחמה הקרה

משבר ציוד התקשורת הסיני: גרסת הסייבר של המלחמה הקרה

האם סין וארצות הברית נמצאות במסלול התנגשות? דו"ח הקונגרס האמריקאי, לפיו חואווי ו-ZTE מסכנות את המולדת, עשוי לעשות הרבה יותר מאשר לפגוע בעסקיהן של שתי החברות - בשל מתיחות עצומה שנוצרת על רקע הבחירות בארה"ב וחילופי השלטון בסין

10.10.2012, 16:17 | רחל בית-אריה, בייג'ינג ויוסי גורביץ

השבוע קבעה ועדת המודיעין של הקונגרס האמריקאי שיצרניות ציוד התקשורת הסיניות חואווי ו-ZTE מאיימות על ארצות הברית ושהציוד שלהן עשוי לשמש להאזנה על ידי ממשלת סין. לקביעה עשויות להיות השלכות מרחיקות לכת על יחסי המסחר שבין ארצות הברית לסין, במיוחד על רקע התקופה המתוחה בה נמצאות שתי המעצמות.

קראו עוד בכלכליסט

יחסי סין-ארה"ב מהווים נושא חשוב במערכת הבחירות בארה"ב, כאשר הרפובליקאים מאשימים את ממשל אובמה ב"רכרוכיות" כלפי סין. לפני כשבועיים חסם הנשיא אובמה חברה סינית מלבנות חוות רוח בסמוך לבסיס של חיל הים האמריקאי באורגון - הפעם הראשונה זה 22 שנה שבה בולם הנשיא עסקה משיקולי ביטחון לאומי. גם בסין יתבצעו חילופי שלטון בחודש הבא ובכירי המפלגה הקומוניסטית מקשיחים עמדותיהם כלפי המעצמה המערבית.

מייק רוג מייק רוג'רס, יו"ר ועדת המודיעין של הקונגרס | צילום: איי אף פי מייק רוג

בסין הגיבו אתמול בזעם לדו"ח, שככל הנראה יהיו לו השפעות מרחיקות לכת על פעילותן של שתי חברות הענק שיתקשו מאוד למכור ציוד בארה"ב ובמדינות אחרות. השפעה צפויה גם על התמונה הגדולה יותר של יחסי סין וארה"ב.

"לא הוצגו כלל ראיות"

דובר משרד החוץ הסיני חונג ליי האשים את הממשל האמריקאי בדעה קדומה נגד חברות סיניות, ואמר כי ארה"ב צריכה לעשות יותר לקידום סחר בין המדינות לתועלת שני הצדדים. מאמר המערכת בעיתון הלאומני גלובל טיימס, היוצא בחסות המפלגה הקומוניסטית אך מבטא לעתים קרובות קו נוקשה יותר מזה הרשמי, קבע כי החלטת הקונגרס באה להגן על האינטרסים של חברות אמריקאיות מפני תחרות.

"אם הם לא ייסוגו, סין צריכה לחסום חברות אמריקאיות באופן דומה", קבע העיתון. הדובר של חואווי בארה"ב אמר שמסקנות הוועדה "נקבעו מראש", ודובר ZTE העיר שלמרות חקירה של שנה, הדו"ח הצליח לבסס רק כי "עלולה להיות השפעה סינית על החברות", ולא הציג ראיות להשפעה או לריגול בפועל.

דגלי ZTE וסין. עושות יד אחת נגד ארצות הברית?, צילום: איי אף פי דגלי ZTE וסין. עושות יד אחת נגד ארצות הברית? | צילום: איי אף פי דגלי ZTE וסין. עושות יד אחת נגד ארצות הברית?, צילום: איי אף פי

ועדת הקונגרס מהווה חותמת כמעט רשמית של גורם מודיעיני לשמועות וחשדות הנשמעים זה זמן רב סביב שתי החברות הסיניות, ומתמקדים בעיקר בחואווי, הגדולה והמתקדמת יותר בין השתיים, שהיא היום יצרנית ציוד הטלקום המובילה בעולם. החשש הוא מפני השפעה של הממשל הסיני על התנהלות החברות, ומכך שסין יכולה להשיג יכולות ריגול או שיתוק של מערכות תקשורת דרך הציוד של חברות הבית שלה.

ז ז'או ג'ינאם, סגן נשיא ZTE | צילום: איי פי ז

הבריטים לא מצאו בעיה בציוד הסיני

בוועידת Defcon שנערכה בחודש יולי נבדק ציוד של החברה ונמצאו כמה פרצות אבטחה מינוריות יחסית בחלק מהראוטרים שלה, אך מדובר בפרצות שנמצאו גם בציוד של חברות אחרות, ולא נמצאו ראיות לכך שהן מכוונות.

בבריטניה, שם חואווי מוכרת ציוד רב לענקית התקשורת בריטיש טלקום ולחברות אחרות, הוקם מרכז מיוחד שבו מומחי אבטחה בודקים את הציוד. בריטיש טלקום אמרה למגזין "האקונומיסט" באוגוסט כי לא התגלו כל בעיות אבטחה בציוד שקנתה.

עם זאת, בחודש מרץ האחרון נפסלה חואווי מהשתתפות במכרז ענק באוסטרליה, בעקבות חששות של הממשל לגבי רמת הבטיחות של הציוד. כמו כן ביוני קבע הממשל באלג'יר כי ZTE וחואווי לא יכולות למכור ציוד במדינה במשך שנתיים, בעקבות חשיפת מקרי שוחד שבהם היו מעורבים בכירים בחברות.

העבר המסתורי של מנכ"ל ומייסד חואווי

חלק מהדאגה סביב חואווי נובעת מעברו של המנכ"ל שלה, רן ג'נגפיי, שעבד עבור הצבא הסיני. על פי פרסומי החברה, רן עבד כמהנדס ביחידת טכנולוגיה צבאית עד 1983 ותפקד כסגן מנהל היחידה, אך לא נשא בדרגה צבאית. הוא עזב את הצבא כמו עובדים טכניים רבים בעקבות קיצוצים, והקים את חואווי ב-1987 בשנג'ן.

"הבעיה של חואווי היא ביחסי ציבור, כמו גם בעובדה שלמרות המעמד הגלובלי שלה, המנכ"ל והמייסד רן שומר על סודיות ומעולם לא התראיין לעיתונות כדי להבהיר את שאלת עברו הצבאי ושאלות אחרות סביב החברה", אמר ל"כלכליסט" מנהל שייעץ בעבר לחברה וביקש להישאר אנונימי.

דו"ח ועדת המודיעין של הקונגרס, צילום: איי אף פי דו"ח ועדת המודיעין של הקונגרס | צילום: איי אף פי דו"ח ועדת המודיעין של הקונגרס, צילום: איי אף פי

החברה מנהלת מתקפת יחסי ציבור בארה"ב בחודשים האחרונים והוציאה 820 אלף דולר על לובינג בבית הנבחרים, מה שלא סייע לה לעצור את ההחלטה נגדה. האופי החשאי שבו היא מתנהלת, כולל חילופים לא ברורים בהנהלה שלה וקיומו המשוער של ועד של המפלגה הקומוניסטית בתוך החברה, מוסיפים לעצבנות שהמערב מגלה כלפיה גם בהיעדר ראיות ברורות לבחישה של הממשל הסיני.

חואווי היא חברה פרטית בבעלות העובדים שלה. מבקריה טוענים שכיום היא נהנית מסובסידיות ממשלתיות שמאפשרות לה למכור ציוד במחירים זולים ב-5 ועד 15% מהמתחרות, מה שהופך אותה לפופולרית במיוחד באפריקה.

בדרך למלחמת סחר?

בניגוד לחואווי, ZTE נוסדה בשנות השמונים כחברה ממשלתית בבעלות משרד התעופה הסיני. מניות החברה נסחרות כיום בהונג קונג ואתמול הן נפלו ביותר מ־5% בעקבות ההאשמות נגדה. כנגד ZTE מתנהלת זה כשנה חקירת FBI בחשד שמכרה טכנולוגיה אמריקאית לאיראן.

הסערה סביב החברות הסיניות מועצמת על ידי המאבק על הנשיאות בארה"ב. המועמד הרפובליקאי מיט רומני האשים את יריבו, הנשיא אובמה, בגישה "רכה מדי" כלפי סין. הקמפיין של אובמה מיהר לשחרר בעקבות דו"ח הקונגרס מודעת בחירות הטוענת כי החברה של רומני, ביין קפיטל, סייעה לחואווי להתרחב, וכי רומני גזר קופון מהעסקה. כאמור, גם סין מתכוננת לחילופי שלטון בחודש הבא, וההנהגה בה רואה לנכון להגיב בחריפות על האשמות כמו אלה שהושמעו השבוע. גם בהיעדר ראיות מוצקות, היחסים בין סין לארה"ב שוב נראים קרובים להידרדרות לכדי מלחמת סחר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

10 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

9.
1, מה שהאמריקאים עושים הוא רחוק מהטלת רפש כמרחק בין שתי המדינות.
בנושאים של ביטחון לאומי לא לוקחים סיכונים שאינם מחוייבי מציאות. ואכן, בין אם צ'קפוינט קשורה למוסד או לא, ארה"ב חסמה נסיון רכישה ע"י צ'קפוינט של חברה אמריקאית המספקת שירותי אבטחה קריטיים לחברות הקשורות במע' הביטחון (או משהו ברוח הדברים). בדיוק כפי שחברה ערבית (אחת ממדינות המפרץ) לא אושרה כקבלנית להפעלת נמל בקליפורניה (לאחר 9-11, בתקופת בוש). גוד בלס אמריקה! "רפש מיי אסס"
11.10.12
8.
המקרה המסתורי של המכשיר הסלולרי..
דמיינו זאת: הסוללה שלכם נגמרת ביום חמישי בלילה. אתם מדליקים את המכשיר שוב ושוב עד שהסוללה לא מסוגלת לתת יותר מיץ והמכשיר מת. אין לכם מטען. אתם מניחים אותו בצד וזוה.. עובר שישי.. מגיעה שבת, שעת צהריים, אתם קוראים לכם - המכשיר כבוי בצד, מולכם. לפתע הוא מעלה עננת עשן קטנה ולבנה.. המכשיר פשוט נשרף, כשהוא כבוי, ללא סוללה. וזהו. מאז הוא מסרב לפעול. ביקשו שאשלח אותו אליהם חזרה. ויתרתי. מישהו רוצה לבדוק את הפלא הזה?
יוסקה  |  10.10.12
7.
הסיבה האמיתית (והמוצדקת) תחרות מסחרית לא הגונה
שתי החברות הן חברות ממשלתיות שנתמכות ומסובסדות ע"י ממשלת סין. אני לא באמת חושב שהן מנסות לרגל, אבל הן בהחלט מנהלות תחרות לא הוגנת מול החברות המערביות, שלהן אין סיבסוד והגנה ממשלתיות. אף חברה פרטית או ציבורית לא יכולה להציע את המחירים של החברות האלו כי מאחורי אף אחת מהן לא עומדת ממשלה. הדבר מביא לקריסת כל יצרניות ציוד הטלקום המערביות (ראו נורטל, אלקטל-לוסנט, נוקיה-סימנס אריקסון ואפילו סיסקו וג'וניפר וכמובן ECI הישראלית). בנוסף צריך להזכיר שסין מקשה על פעולת החברות המערביות בתחומה. ולכן זה לא כל כך משנה התירוץ של האמריקנים הם בסופו של דבר צודקים ואם הם יבלמו את החברות האלו זה לטובת כולם.
מ , מרכז  |  10.10.12
לכל התגובות