אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
התמתנות נוספת בפעילות המשקיעים הזרים בשוק המק"מ צילום: שאטרסטוק

התמתנות נוספת בפעילות המשקיעים הזרים בשוק המק"מ

לפי בנק ישראל, באוגוסט האחרון השקיעו הזרים 10 מיליון דולר בלבד באגרות מק"מ; מתחילת השנה מימשו הזרים מק"מ בסכום כולל של 3.3 מיליארד דולר

10.10.2012, 18:18 | אמנון אטד

נמשכת ההתמתנות בפעילותם של המשקיעים הזרים בשוק המק"מ. מנתונים שמפרסמת היום (ד') החטיבה למידע ולסטטיסטיקה של בנק ישראל מתברר כי בחודש אוגוסט השקיעו המשקיעים הזרים סכום נטו (עודף השקעות חדשות על פדיונות) של 10 מיליון דולר בלבד באגרות מק"מ שמנפיק בנק ישראל. זאת לאחר שמתחילת השנה מימשו המשקיעים הזרים אגרות מק"מ שברשותם בסכום כולל של 3.3 מיליארד דולר.

היציאה המאסיבית של המשקיעים הזרים משוק המק"מ שנרשמה עד לאחרונה נובעת בעיקר מהמלחמה שהכריז בנק ישראל על הספקולנטים במטבע חוץ בתחילת השנה שעברה. זאת לאחר שאותם ספקולנטים ניצלו את פערי הריביות בין השקל לבין הדולר והיורו והזרימו לארץ מיליארדי דולרים, שאותם הם המירו לשקלים לצורך רכישת מק"מ. פעילות ספקולטיבית זו הייתה אחת הסיבות העיקריות להתחזקות הניכרת שנרשמה בשער השקל מול הדולר והיורו בשנת 2010.

בינואר 2011 הודיע בנק ישראל על שני מהלכים שנועדו להרחיק את המשקיעים הזרים משוק המק"מ: חיוב תושבי חוץ בדיווח לבנק ישראל על עסקות במק"מ ובאג"ח ממשלתיות קצרות בסכומים של 10 מיליון שקל ומעלה ביום אחד, וחיוב הבנקים שביצעו עסקות החלף (SWAP) במט"ח עם משקיעים זרים להפקיד בבנק ישראל 10% מהיקף העסקה בפיקדון שאינו נושא ריבית. חובת הדיווח נועדה לפגוע בספקולנטים במט"ח, שפעלו עד אז בחשאיות מוחלטת, ואילו המהלך השני נועד לייקר את עסקאות ההחלף עבור הבנקים, ובאמצעותם גם עבור המשקיעים הזרים.

שני גורמים נוספים, שתרמו גם הם ליציאת המשקיעים הזרים משוק המק"מ, היו ביטול הפטור ממס בשיעור של 15% למשקיעים זרים על רווחים במק"מ ובאגרות חוב לטווח קצר, וארבע הפחתות הריבית בהיקף מצטבר של 1% שביצע בנק ישראל מאז חודש אוקטובר האחרון, שהקטינו את כדאיות ההשקעה קצרת הטווח בשקל.

בשוק אגרות החוב הממשלתיות מימשו המשקיעים הזרים בחודש אוגוסט סכום נטו של 90 מיליון דולר, בהמשך למימושים מצטברים כמיליארד דולר שבוצעו על ידם באפיק השקעה זה מתחילת השנה. מנתוני בנק ישראל מתברר עוד כי בחודש אוגוסט הסתכמו ההשקעות נטו של תושבי חוץ במניות ישראליות הנסחרות בבורסה בתל-אביב ב-160 מיליון דולר. זאת בהמשך להשקעות נטו בהיקף של 260 מיליון דולר בחודש יולי.

סטנלי פישר, צילום: מיקי אלון סטנלי פישר | צילום: מיקי אלון סטנלי פישר, צילום: מיקי אלון

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות