אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פישר: "לסנקציות על איראן יש השפעה מהותית" צילום: עמית שעל

פישר: "לסנקציות על איראן יש השפעה מהותית"

כך אמר נגיד בנק ישראל בכנס של קרן המטבע הבינלאומית בטוקיו וחזר על תחזית הצמיחה לישראל - 3.3% ב-2012 ו-3% ב-2013

11.10.2012, 09:00 | גיא בן סימון וסוכנויות הידיעות

"לסנקציות על איראן יש השפעה מהותית", כך אמר נגיד בנק ישראל בכנס של קרן המטבע הבינלאומית הנערכת בטוקיו. זאת, אחרי שהריאל באיראן איבד כ-30% מערכו בתוך כשבועיים.

לגבי הצעדים המוניטריים מצד יו"ר הפד בן ברננקי, נשיא הבנק המרכזי של אירופה מריו דראגי והבנק המרכזי בסין, אמר פישר כי "ההקלות הכמותיות של הבנקים המרכזיים בעולם עוזרות לצמיחה בארה"ב ובאירופה". לדבריו, אם יהיו בעיות של אינפלציה ניתן יהיה להתגבר על כך באמצעות הפסקת ההקלה הכמותית.

לגבי המשק האמריקאי טרם הבחירות, אמר פישר, כי "הכלכלה האמריקאית נמצאת במצב חזק יחסית".

בתוך כך, לגבי השוק המקומי פישר לא צופה חריגה במסגרת תקציב הממשלה על רקע המסים הגבוהים והיעדר תקציב חדש וחזר על תחזית הצמיחה של המשק המקומי.

בתחילת ספטמבר בנק ישראל עדכן כלפי מטה את תחזית הצמיחה שלו לשנה הבאה. לדברי פישר, בנק ישראל צופה צמיחה של 3.3% ב-2012 וצמיחה של 3% ב-2013. זאת, לעומת 3.4% בתחזית הקודמת שפרסם לפני ארבעה חודשים ו-3.5% בתחזית מלפני חצי שנה. תחזית הצמיחה של בנק ישראל פסימית לעומת זו של קרן המטבע שהעריכה השבוע כי ישראל תצמח בשנת 2013 בשיעור של 3.2%.

יו"ר קרן המטבע העולמית, קריסטין לגארד, אמרה כי הכלכלה העולמית עטופה באי וודאות כאשר המצב הכלכלי מעיב על ארצות הברית, האיחוד האירופי ועל השווקים המתפתחים וציינה את סין כדוגמא. לגארד מזהירה כי המערכת הפיננסית העולמית "נמצאת בדרך להיות בטוחה יותר" אך היא עדיין לא שם.

לגבי האיום המרחף על הכלכלה האמריקאית בדמות הצוק הפיסקלי - העלאות מסים וקיצוצים בהוצאות בשווי 7 טריליון דולר עוד מתקופתו של ג'ורג' בוש ושתוקפם יפוג בינואר הקרוב - הביעה לגארד חוסר ודאות. "מהי האסטרטגיה של ארצות הברית כאשר מדובר בחוב שלה, כשזה מגיע לגירעון שלה? העולם לא יודע אך הוא מעוניין לדעת".

כריסטין לגארד, צילום: בלומברג כריסטין לגארד | צילום: בלומברג כריסטין לגארד, צילום: בלומברג

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות