אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פירצה בחוק עידוד השקעות הון עלולה לעלות מיליארד שקל צילום: שאול גולן

בלעדי לכלכליסט

פירצה בחוק עידוד השקעות הון עלולה לעלות מיליארד שקל

רשות המסים דוחפת תיקון זריז לחוק לעידוד השקעות הון, כדי למנוע מחברות שמוכרות בישראל ליהנות מהטבת מס שנועדה לחברות מייצאות. חוות דעת שכתב היועץ המשפטי לשעבר של הרשות עו"ד משה מזרחי ושנשלחה לוועדת הכספים מסכנת את התיקון

14.10.2012, 07:43 | הדר קנה

רשות המסים מתכוונת להילחם בחוות דעת שהפיץ היועץ המשפטי לשעבר שלה, עו"ד משה מזרחי, כך נודע ל"כלכליסט". לטענת הרשות, אם תאומץ חוות הדעת על ידי חברות במשק, היא עלולה לעלות לקופת המדינה יותר ממיליארד שקל בשנה. חוות דעת זו מנוגדת לתיקון לחוק עידוד השקעות הון, שהרשות ומשרד האוצר מתכוונים להעלות לחקיקה בוועדת שרים היום. 

קראו עוד בכלכליסט

החוק לעידוד השקעות הון מעניק הטבות מס מפליגות לחברות מייצאות, שלהן ניתנה הנחה במס חברות, 6%–12% במקום 25%, שיעור מס החברות הקיים. אולם מאחר שלא ניתן לקבוע בחוק שההטבה תינתן רק לחברה מייצאת, שכן הדבר סותר אמנות בינלאומיות, נקבע שהיא תינתן לחברות ש־25% מהכנסותיהן הן כתוצאה מיצוא למדינות שמספר תושביהן יותר מ־12 מיליון. מאחר שהמספר המצרפי של תושבי ישראל והרשות הפלסטינית, הנחשבות ישות כלכלית אחת, הגיע בינתיים ל־12 מיליון איש, מגישים רשות המסים והאוצר תיקון לחוק שמעלה את הסף למדינות שבהן יותר מ־14 מיליון תושבים. הרציונל הנו הרצון לתת את הטבות המס למפעלים מייצאים ולא למפעלים שמוכרים רק לשוק המקומי.

דורון ארבלי, מנהל רשות המסים, צילום: נמרוד גליקמן דורון ארבלי, מנהל רשות המסים | צילום: נמרוד גליקמן דורון ארבלי, מנהל רשות המסים, צילום: נמרוד גליקמן

במכתב ששלח עו"ד מזרחי בסוף השבוע לחברי ועדת הכספים נטען כי תיקון החוק מייצר אפליה לא עניינית בין מפעלים. מכתב דומה שכתב מזרחי עם אלדד נוח ועמית קריגל, שניהם בכירים לשעבר ברשות המסים העובדים עמו, נשלח למשנה ליועץ המשפטי לממשלה אבי ליכט. במכתב זה נטען כי לא ניתן לשנות את החוק הקיים רטרואקטיבית וכי מדובר בחוק הסותר אמנות סחר שישראל חתומה עליהן. חוות דעת משפטית ברוח זו הפיץ מזרחי לפני כמה חודשים לחברות שונות שאינן מייצאות לפי שיעורי החוק הקיים, ובהן אסם.

בכיר ברשות המסים אמר ל"כלכליסט": "זו שערורייה שהוא (מזרחי), כשהיה ברשות, ידע שיש פרצה בחוק ולא תיקן זאת. עכשיו הוא מוכר את חוות הדעת לחברות גדולות במשק, שלא כלולות היום בחוק, כדי לגזור קופון".

ברשות הודיעו כי יילחמו בחוות הדעת. ראשית, בכוונתם להודיע היום לחברות כי ברצונם לשנות את החקיקה; שנית, בכוונת הרשות להכין את החוק לקריאה ראשונה כבר השבוע; ושלישית, בכוונת הרשות להתמודד עם חברות שיפעלו לפי חוות הדעת בבית המשפט. בתגובה לעמדת הרשות אמר עו"ד מזרחי ל"כלכליסט": “להגיד את כל זה אחרי סוגיית הרווחים הכלואים זה קצת חוצפה. התעשייה המקומית לא מקבלת היום כלום, בעוד שמפעלים מייצאים מקבלים את כל ההטבות".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות