אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
היקף המשכנתאות עלה לשיא באוגוסט: 5.8 מיליארד שקל צילום: שאטרסטוק

היקף המשכנתאות עלה לשיא באוגוסט: 5.8 מיליארד שקל

היקף המשכנתאות עלה ב-18% לעומת יולי. מנתוני בנק ישראל עולה עוד כי 40% מהמשכנתאות שניטלו היו במינוף של יותר מ-60%

14.10.2012, 15:18 | שניר הנדלר
40% מהמשכנתאות שניטלו בחודש אוגוסט היו במינוף של יותר מ-60% - כך עולה מנתונים עדכניים שפרסם היום (א') בנק ישראל.

קראו עוד בכלכליסט

הפחד מעלייה במע"מ, הבנה שמחירי הנדל"ן לא יירדו בקרוב והריבית הנמוכה על המשכנתאות הביאו במהלך החודש לעלייה של 18% בהיקף המשכנתאות לעומת יולי לשיא של 5.8 מיליארד שקל.

יתרת ההלוואות הכוללת של נוטלי המשכנתאות לבנקים עמדה נכון לסוף אוגוסט על כ-218 מיליארד שקל. מתוך סכום זה כ-2.5 מיליארד שקל הן הלוואות שפרעונן נמצא בפיגור של יותר מ-90 יום. לשם השוואה, בחודש יולי הסתכם סכום זה בכ-2.55 מיליארד שקל.

עלייה בהיקף המשכנתאות, צילום: חיים הורנשטיין עלייה בהיקף המשכנתאות | צילום: חיים הורנשטיין עלייה בהיקף המשכנתאות, צילום: חיים הורנשטיין

עוד מלמדים הנתונים כי כ-40% מכלל המשכנתאות שנטל הציבור במהלך אוגוסט הן למימון רכישת דירות בשווי של 2-1.2 מיליון שקל.

נתוני בנק ישראל מלמדים גם על יכולת ההחזר של נוטלי המשכנתאות. כך למשל, אצל מחצית מהלווים שיעור ההחזר מההכנסה עומד על יותר מ-30%. אצל כ-14% מהלווים שיעור ההחזר מההכנסה גבוה מ-60% או שהם נטלו הלוואת בולט או בלון.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

20 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

20.
תתעוררו
הבנקים לא יפלו - הם במצב של רווח בכל מקרה, מי שלא יחזיר הלכה לו הדירה ומי שמחזיר אחרי 20 שנה שילם לבנק ריבית שאולי נמוכה בעת הנוכחית אבל לבנקים זה תרנגולת שמטילה ביצי זהב, כי להם זה בסה"כ כסף וירטואלי ועוד מס' שנתנו בלחיצת כפתור ע"ג הזעה שאתם מגירים. מחירי הנדל"ן רק יעלו בנתונים האלו, כי חזירות הבנקים לא תתמתן כשיש בצד השני מסוממי נדל"ן חסרי שליטה והבנה בסיסית, ביקושים גורמים לגלגל להמשיך להסתובב ומהר יותר - תשמרו על המשפחות שלכם כי קריסה כלכלית - כואבת מאוד.
פיזיקת המשכנתא  |  14.10.12
19.
אינפלציה
הריבית אמנם נמוכה אבל כתוצאה המדד עולה. לראייה כל העליות מחירים שאנחנו עדים אליהם לאחרונה. מאחר ופישר הגביל את תמהיל המשכנתאות לעד 30% משכנתא בריבית פריים, רוב המשכנתאות שנלקחות הן צמודות מדד. לכן ההסבר שלכם שהריבית נמוכה לא משכנע אותי, ואני חושש שהאינפלציה תוביל אותנו לאבדון מוחלט. אז או שכולם טפשים ולא רואים את זה, או שרק אני מרגיש שכל חודש בזמן האחרון הקרן שלי עולה ב10,000 שקל (על מיליון שקל).
אלעד  |  14.10.12
18.
השוק חזר להיות מסוכן ! מחכים לכם בפינה אחרי הנפילה
חיכיתי כבר הרבה זמן עוד 10%- 20% עלייה במחירים ואז כולם מוחאים כפיים. יהיה דיור בר השגה - מגדלי יוקרה שיהפכו למגדלי התאומים לפחות במחירים ואם בנק או שניים ייפלו השמחה תהיה כפליים. הממשלה זבל לא בנתה ולא תבנה. התקווה רק אחרי שהבועה תתפוצץ.
עולה עולה!  |  14.10.12
17.
אנשים קונים דירות כמתאבדים מתוך מצוקה אמיתית. יש ביקוש אדיר לעומת היצע אפסי
אנשים דורשים מחירים מטורפים על דירות יד 2 למשל בקרית גת דירת 4 חדרים חדשה על הנייר כניסה עוד שנה תעלה לכם 850 אלף שח. לעומת זאת ברוב חוצפתה ביקשה ממני אשה שגרה בדירת 4 חדרים בת 30 שנה בבלוק מאד מיושן. ללא מרפסת שמש, ללא ממד, וללא תלת פזי ללא כלום למעשה, ביקשה 800 אלף שח כשהבית מעוצב לפי טעם איום ונורא. לא יאומן כמה טפשים אנשים שמוכנים לקחת משכנתאות במקום לאחד כוחות ולהלחם בתופעה. אבל עזבו, אם אנשים קונים ,כנראה שיש להם כסף.
חיים  |  14.10.12
לכל התגובות