אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בנק ישראל מזהיר: עלולה להתפתח בועת נדל"ן צילום: צביקה טישלר

בנק ישראל מזהיר: עלולה להתפתח בועת נדל"ן

דוח של הבנק המרכזי מגלה כי הגידול המתמשך בהיקף המשכנתאות במשק מדליק נורת אזהרה בקרב אנשי הבנק: הקונים חוזרים לשוק הדיור, מה שעשוי לייצר ציפיות להמשך עליית מחירים

15.10.2012, 13:57 | מיקי פלד

"במידה שמחירי הדירות ימשיכו לעלות, עלולה להתפתח בועת מחירים בשוק הדיור", כך כותב היום (ב') בנק ישראל בדו"ח על התפתחויות הכלכליות בחודשים מאי-אוגוסט השנה. על פי הערכות בנק ישראל, מחירי הדירות אמנם תואמים את רמת הביקוש, ההיצע ואת הריבית במשק. אך במקביל ישנה עלייה תלולה בהיקף המשכנתאות לציבור, שהגיע באוגוסט ל-5.8 מיליארד שקל, עלייה של 18% לעומת יולי. נתון זה, כותבים אנשי הבנק, "מצביע על חזרת הקונים לשוק הדיור, ונתון זה לכשעצמו עשוי לייצר ציפיות להמשך עליית מחירים", ומכאן לבועה אם ציפיות אלו יתממשו. 

עוד על מחירי הדירות

בעבר אמר נגיד בנק ישראל, פרופ' סטנלי פישר, כי לא יאפשר את התפתחותה של בועת נדל"ן בישראל, שכן הדבר יסכן את יציבותו של המשק. פישר מיעט לציין בתקופה האחרונה אילו צעדים ינקוט על מנת לצנן את שוק הדיור, אם יהיה בכך צורך. זאת, משום שכבר השתמש בכלי של הקשחת התנאים לקבלת משכנתא, ואם לשפוט לפי התנהלות בנק ישראל מאז יוני 2011, הוא אינו מעלה ריבית, שכן הדבר עשוי לצנן את הפעילות של המשק כולו, במיוחד בתקופה בה ישנה אפשרות כי המשבר הכלכלי באירופה, משק מרכזי לייצוא הישראלי, רק יחריף. לכן, פישר ממשיך בקו ההצהרתי לפיו הוא מצפה מהממשלה להגדיל את היקפי הבנייה וכך להגדיל את היצע הדירות, מה שאמור ליצור לחץ להורדת מחירי הדיור.

בדוח הבנק מציינים כי למרות ההאטה בפעילות במשק בתקופה האחרונה, כגון קצב גידול שנתי של התוצר בשיעור של 3.24% בלבד, עדיין המשק נמצא ברמת פעילות גבוהה. שיעור האבטלה עומד על 7% מאז הרבעון השני של 2011, וזו רמה נמוכה במונחים היסטוריים. שיעור אבטלה נמוך זה מתקיים למרות ששיעור ההשתתפות בשוק העבודה עומד על שיא של 63.6% אחוזים. במקביל לכך השכר הריאלי (השינוי בשכר בקיזוז עליית מדד המחירים לצרכן) נמצא במגמת עלייה של כ-2% בשנה מאז תחילת 2010 (אך עדיין רחוק ב-2% מרמת השיא של ערב המשבר), ושיעור המשרות הפנויות נמצא ברמה גבוהה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

24 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

24.
מחירי הדירות ומחירי דירות להשכרה.
מחירי הדירות כל כך גבוהים שזה ממש מתסכל ומכניס את האנשים לדאגות אם זה זוג שכבר מעל עשר שנים גרים בשכירות מה שבעבר יכלו להפריש ממשכורותיהם לשכירות בתקוה שיגיעו גם לרכישת דירה היום אפילו בחלום הם לא יוכלו לעשות זאת ואפילו להמשיך לגור בשכירות זה קשה מאוד כי הרי מחירי השכירות פשוט משתוללים, איך יכול זוג עם שלושה ילדים להמשיך כך? לא רק הזוגות בקשיים ובצער אלא גם ההורים המודאגים מאוד . יש מעט מאוד הורים שקצת יכולים לעזור אבל כמה שיעזרו זה לא יתן כלום. חייבים פתרון לא יתכן שבכל העולם הדירות זולות וכאן במדינתנו האהובה הדירות אש!
שרה , מרכז  |  16.10.12
לכל התגובות