אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בבחינה: החשמל שתייצרו על הגג יירד לכם מהחשבון החודשי באדיבות חברת סולאר פאוור

בבחינה: החשמל שתייצרו על הגג יירד לכם מהחשבון החודשי

רשות החשמל בוחנת לבטל את מכסות הייצור למתקנים סולאריים קטנים שמוצבים על גגות פרטיים - ולעבור לשיטה חדשה

15.10.2012, 17:01 | ליאור גוטמן

רשות החשמל עשויה להחליט הערב (ד') על שיטה חדשה לפיתוח משק החשמל "הירוק" בישראל. עיקרה של השיטה היא ביטול מכסות הייצור שהוקצבו למתקנים קטנים (עד 50 קילוואט שעה) שמוצבים בדרך כלל על גגות בתים פרטיים או מיועדים לשימוש מסחרי, תוך מתן תעריף ייצור מועדף ליזם שמתקין את המערכת.

קראו עוד בכלכליסט

השיטה החדשה, שמכונה נט-מיטרינג (NET-METERING) תאפשר הקמת מערכות ייצור ללא הגבלה כך שמכסת ייצור החשמל תקוזז מחשבון החשמל התקופתי של בעל המערכת. במידה ומכסת ייצור תהיה גדולה מחשבון החשמל התקופתי יוכל בעל המערכת לקבל "קרדיט ייצור" מול חברת החשמל, ולהתקזז מולה בחשבונות תקופתיים עתידיים, כאשר בסיס התעריף הוא זה שמשולם לידי חברת החשמל ועומד כיום על כ-55 אגורות לקוט"ש. ברשות החשמל מאמינים ששיטה זו תאפשר הקמת מערכות רבות ברחבי הארץ כך שלא תירשם תחרות על מכסות ייצור בין החברות השונות.

בנוסף, רשות החשמל אמורה לאשר את תעריף הייצור החדש למתקנים קרקעיים גדולים (מעל 12 מגה וואט) ולהציבו על 66 אגורות לקילוואט שעה, זאת במקום 98 אגורות עד היום. יצוין שאין בישראל אף מתקן קרקעי גדול פעיל.

מסתמן - הפניקס לא תוכל להשתתף בגיוס ההון של דליה אנרגיות

החלטה נוספת שעשויה להתקבל הערב היא מניעה מחברת הפניקס להשתתף בגיוס ההון של דליה אנרגיות. דליה אנרגיות מקימה תחנת כוח פרטית באזור קריית מלאכי בהספק של כ-870 מגה וואט, והיא עתידה לפעול במחצית השנייה של 2015. כחלק משלבי הקמת התחנה מתכננת החברה גיוס הון של כ-400 מיליון שקל בהנפקת מניות בכורה מגופים מוסדיים, כך שהכסף שיכנס לקופתה אמור לשמש למימון חלק מעלויות הקמת התחנה.

ייצור של פאנל סולארי, צילום: בלומברג ייצור של פאנל סולארי | צילום: בלומברג ייצור של פאנל סולארי, צילום: בלומברג

רשות החשמל חוששת לבעלות צולבת במשק החשמל ולכן עשויה לדרוש שחברת הפניקס, שנמצאת בשליטת קבוצת דלק שבשליטת יצחק תשובה, לא תשתתף בגיוס. הסיבה: זרוע אחרת של קבוצת דלק, היא דלק אנרגיה, מחזיקה ב-31.25% בשותפות "תמר", היא ספקית הגז של דליה אנרגיות. רשות החשמל חוששת שהשתתפות של הפניקס בגיוס ההון תיצור מצב שבו קבוצת דלק וזרועותיה תמכור גז לתחנת הכוח ותחזיק במקביל בחלקים ממנה באמצעות החוב שיגויס.

לגבי הדרישה ממשפחת לנדאו לדלל את אחזקותיה בתחנת הכוח, טרם התקבלה החלטה רשמית ולא ברור אם תתקבל עוד הערב. משפחת לנדאו מחזיקה ברציו, ולה 15% במאגר הגז לווייתן. במקביל, משפחת לנדאו מחזיקה ב-43% בתחנת הכוח דליה אנרגיות באמצעות חברת חירם-אפסילון שבשליטתה. רשות החשמל חוששת שבתרחיש עתידי עלולה דליה אנרגיות לקנות גז להפעלת תחנת הכוח גם ממאגר "לווייתן", מה שיצור מציאות לפיה ספק הגז גם מחזיק בתחנת הכוח.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות10 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

10.
3 אתה אופטימי בהחזר ההשקעה - 12 שנה לפחות ...
יש בשנה 1,700 שעות שזה בעצם כ 850 ש"ח מחברת חשמל . 10,000 ש"ח שהשקענו בהחזר של 850 ש"ח לשנה אומר שההשקעה תחזור אחרי 12 שנים וזה בלי תקלות , ביטוח , תחזוקה , ארנונה ועוד ועוד ... מערכת סינית זולה יחסית ושווה הרבה הרבה פחות מ 20 שנות עבודה .
מבין , צפון  |  16.10.12
לכל התגובות