אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המכללות הטכנולוגיות: נשבית את שנת הלימודים עד שהממשלה תעביר תקציב צילום: עמית שעל

המכללות הטכנולוגיות: נשבית את שנת הלימודים עד שהממשלה תעביר תקציב

דורשות מענק חירום של 40 מיליון שקל כדי לפתוח את שנת הלימודים. שמואל סלבין, חבר הות"ת, ממליץ על העלאת שכר הלימוד ב-40%

16.10.2012, 12:51 | חן פונדק

פורום המכללות הטכנולוגיות הכריז היום (ג') על השבתת המכללות הטכנולוגיות להנדסאים. זאת לאחר שלפני החגים הודיעו כי יחייבו את הסטודנטים באגרת חירום של 2000 שקל. המכללות החליטו לבסוף לוותר על חיוב הסטודנטים, אך מנגד לא לפתוח את שנת הלימודים.

טענת המכללות הטכנולוגיות היא כי נוצרה שחיקה של 35% בתקציבן בשנים האחרונות. זאת כתוצאה מתקצוב נמוך של הממשלה להנדסאים. הפורום דורש מענק חירום בסך 40 מיליון שקל כדי לפתוח את שנת הלימודים.

מנגד עומדת דרישת משרד האוצר לשינוי מודל התקצוב: ממודל תשומות של מספר הנרשמים למודל תפוקות של מספר המסיימים ולקיצוץ של 18% בתקציב הקיים. משרד התמ"ת הגיע לפשרה עם משרד האוצר על ויתור הקיצוץ בתמורה להפעלה של מודל התקצוב החדש כבר החל מהשנה.

שמואל סלבין, חבר הוועדה לתכנון ולתקצוב (ות"ת) ומנכ"ל חברת "סלע קפיטל" הכין למכללות הטכנולוגיות חוות דעת כלכלית לפיה מודל הדיפלומות הינו "מודל חסר מעוף שיקבור סופית את מערך החינוך הטכנולוגי בישראל". סלבין כותב כי "התפיסה כאילו מיעוט ההנדסאים מקורו בבעיית ניהול גרידא הינה טמינת הראש בחול. הבעיה האמיתית היא מחסור תקציבי חמור ומתמשך לחינוך הטכנולוגי וזוהי התנהגות שערורייתית שאין לה הצדקה כלכלית".

שמואל סלבין, חבר ות"ת ומנכ"ל חברת "סלע קפיטל".  מחסור תקציבי חמור לחינוך הטכנולוגי, צילום: עמית שעל שמואל סלבין, חבר ות"ת ומנכ"ל חברת "סלע קפיטל". מחסור תקציבי חמור לחינוך הטכנולוגי | צילום: עמית שעל שמואל סלבין, חבר ות"ת ומנכ"ל חברת "סלע קפיטל".  מחסור תקציבי חמור לחינוך הטכנולוגי, צילום: עמית שעל

סלבין מציין כי קיים מחסור של 15 אלף הנדסאים בשוק, וכי התקציב שהועבר למכללות בשנת הלימודים תשע"ב, עמד על 163 מיליון שקל ואינו מגלם את העלויות האמיתיות של העמדת הנדסאי מוכשר בהתאם לדרישות שוק העבודה.

עוד מוסיף סלבין כי כיום שכר המרצים נמוך דרמטית מהמקובל במכללות האקדמיות, והציוד במכללות מיושן.

סלבין ממליץ על העלאת שכר הלימוד במכללות הטכנולוגיות ב-40% כך שיושווה לשכר הלימוד האוניברסיטאי. העלאת שכר הלימוד תספק למכללות הטכנולוגיות כ- 60 מליון שקל בשנה לפי הדו"ח, ובאותה עת על השוואת תקצוב הסטודנטים במכללות הטכנולוגיות לתקציב המקבלים הסטודנטים במכללות האקדמיות על ידי הממשלה.

כמו כן ממליץ סלבין על מיזוג מכללות קטנות עד 2016, כך שלא יוכר מוסד לצרכי תקצוב עם פחות מ 400 סטודנטים.

ד"ר יוכבד פנחסי - אדיב, יו"ר ועדת ההיגוי של הפורום ומנהלת המרכז לעיצוב וטכנולוגיה באריאל אמרה כי "המכללות נאבקות לאורך השנים להמשיך ולהעניק לסטודנטים את התנאים המיטביים, שעות הלימוד, איכות ההדרכה והציוד הטובים ביותר. אבל נראה שהממשלה, במדיניות אנטי חברתית, מנהלת מלחמה נגד הסיכוי של הסטודנטים בני הפריפריה להיחלץ ממעגל המצוקה על יד רכישת מקצוע מבוקש ויוקרתי - הנדסאי - שהדרישה לו רבה בתעשייה ובצה"ל. הגיע הזמן שראש הממשלה יבין שמדובר במצב חירום ושאנחנו נמצאים כבר מעבר לקו האדום- מצב אבסורדי ובלתי נסבל בעליל".

ממשרד האוצר נמסר: "בעקבות דיונים מול נציגי פורום המכללות הטכנולוגיות משרדי התמ"ת והאוצר החליטו לבטל את הפחתת התקציב שהיתה מתוכננת לשנת הלימודים הנוכחית בגובה של כ-20 מיליוני שקל. מתקיימים דיונים אינטנסיביים בין כלל הגורמים וזאת במקביל לעבודת מטה נרחבת לבחינת מערך לימודי ההנדסאות, לרבות הביקוש בתעשייה למקצועות ההנדסאות השונים, תמחור הלימודים והעלויות הנלוות להם. אנו מקווים כי ראשי המכללות ימשיכו בדיאלוג זה על מנת לקדם בהקדם פתרון לטווח הארוך, ולא יבחרו בהשבתה שתפגע בתלמידים ובאינטרס המשותף של כולם".

בתגובה לדברי האוצר מסר פורום המכללות הטכנולוגיות כי "לא נוהל שום מו"מ עם נציגי פורום המכללות הטכנולוגיות. ייתכן שהאוצר מנסה כדרכו לעשות הפרד ומשול. אנו מאוד מודים לפקידי הממשלה האנטי חברתית  שהחליטו ברוב חסדם לבטל הפחתת 20 מיליון השקל שקיצצו קודם. זהו לא יותר מספין נבזי וציני של פקידים שעושים הכל לחנוק את ההשכלה הטכנולוגית במדינת ישראל ולגרום נזק בל ישוער לכלכלה, לתעשייה, לייצוא, ולצמצום הפערים החברתיים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

3 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

3.
תפתחו את העיניים.....
נו באמת, אתם חושבים שלממשלה אכפת? אתם משביתים את הלימודים ובינתיים אנחנו הסטודנטים מפסידים ימי לימוד חשובים שלא יוחזרו אלינו בחודשי הקיץ . הממשלה לא תיתן שקל, לביבי לא אכפת אם יהיו לימודים או לא . אנחנו סתם מבזבזים זמן ושכר לימוד על שביתה שלא תשיג כלום .
שרון  |  29.10.12
2.
משרד הת״ת יושב
על הגדר ולא מטפל בתקצוב העלוב של בתי הספר להנדסאים. במדינה בה כולם רוצים ללמוד מנהל עסקים ועורכי דין צעירים ממלאים את לשכת התעסוקה, משוועים המפעלים להנדסאים. מהו הנדסאי ? הנדסאי הוא בוגר לימודים שאינם אקדמיים אך כוללים בתוכם יסודות מקצועיים המכשירים אותו לפעול במגוון תחומים. הנדסאים יש בבניין ( פיקוח ובניית בתים עד 4 קומות ), אלקטרוניקה, תעשייה וניהול ( שדרת הניהול הזוטר ), תוכנה ( מנהלי פרוייקטים ), מים ( התפלה ), מכונות ועוד... בלי ההנדסאים - המדינה לא תגיע רחוק. כבר היום חסרים אלפי הנדסאים במשק. אבל המדינה בשלה - אין תוספת תקציב, למרות השחיקה המטורפת בהכנסות המכללות. למה שסטודנט למוזיקה יקבל תקצוב של 20 אלף ש"ח בשנה אבל הנדסאי רק 7000 ? זה נראה הגיוני ? כמה תורם מוזיקאי למשק וכמה הנדסאי תוכנה ?? שלא לדבר על תקצוב פרוייקט הגמר להנדסאים. מנחה רציני מקדיש להנחיית פרוייקט לסטודנט כ 25 שעות עבודה, חוץ מטלפונים ופגישות הכנה לפרזנטציה , כלומר עוד כ 10 שעות נוספות וכל זה תמורת 1800 ש"ח לפני מס, בהנחה שהסטודנט בכלל מגיש את הפרוייקט.... סכום שלא עודכן 20 שנה !! מספיק עם השחיקה בשכר !! מרצים מעולים עוזבים, מכללות מחזיקות את עצמן בשיניים !! איפה שר התמ"ת ? איפה שר האוצר ?? התעשייה בדרך להתפרקות והוא לא עושה דבר ?? כאשר יתחילו לייבא הנדסאי תוכנה ומכונות מחו"ל, תבינו. אז כבר יהיה מאוחר...
מרצה בבתי ספר להנדסאים בחשמל , מרכז  |  20.10.12
1.
כבר שנה שאני וחבריי ללימודים מתהלכים בתחושה קשה של קיפוח כסטודנטים סוג ב´
שמי אביב סטודנט במכללה בצפון לאדריכלות שנה שנייה כבר שנה שאני וחבריי ללימודים מתהלכים בתחושה קשה של קיפוח כסטודנטים סוג ב´ . לאחר מקרה שקרה שבו הודיעו לנו שאין היצע כמעט למלגות הנדסאים ורק לחברי אקדמיה וכאן לדאבוננו התחלנו להבין שהיחס הקלוקל כלפי ציבור ההנדסאים הוא רק קצה הקרחון ועמוק יותר ממה שחשבנו הדבר מגיע עד משרדי הממשלה וגופים ציבוריים אחרים ומתחיל ממכללתינו ואף אגודת הסטודנטים של השנים שקדמו לשנה זוהי שותפים לה. בבדיקה לא הפתיע אך חרה לנו מאוד שההפליה כלפי ההנדסאים היא כלל ארצית לכן החלטנו להניף את נס המרד ולהרעיד את הסיפים במדינה ! ההפליה היא יותר מבקשה למלגות וכרוכה בכל אספקט במכללות ||||(אני צריך לספר לכם... ?) לכן למאבק הצודק הזה נגד אפליה מכעיסה ומכוערת כ"כ (במאה ה21 !?! )שאינה מתאימה למדינה מתוקנת כביכול . שתביא בתקווה לסדרים חדשים והיחס הראוי לאנשים שמניעים את גלגלי הכלכלה אנשים שבחרו ללמוד לימודים יותר מעשיים מאשר האקדמיים דרושים סטודנטים מכל המכללות בארץ ששותפים לתחושות וחושבים שהגיע הזמן לשינוי ! להפיץ לתרום ולעשות את המאבק רלוונטי אמיתי וכלל ארצי (כוח במספרים!) כי הנדסאים הם לא הזבל של אף אחד ומה שלא נצעק אף אחד לא יקום ויגיד.......
17.10.12