אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
האנשים העשירים ביותר בכל הזמנים צילום: בלומברג

האנשים העשירים ביותר בכל הזמנים

חושבים שביל גייטס או וורן באפט עשירים? חכו שתקראו כמה כסף היה למנסה מוסא הראשון ממאלי במונחים של היום, או לג'ון רוקפלר

16.10.2012, 22:45 | סוכנויות הידיעות

אנשים חושבים שהם יודעים מה פירוש הדבר להיות עשיר, בזכות דוגמאות מובהקות כמו ביל גייטס או פריס הילטון. אולם זה אפילו לא מגרד את קצה הקרחון. מחקר חדש התאים את רמות העושר שצברו עשירים לאורך ההיסטוריה, כך שהן כוללות גם את השינויים באינפלציה, מדובר בהתאמה משמעותית שכן כך לדוגמה, 100 מיליון דולר ב-1913, שווים היום 2.3 מיליארד דולר. האתר www.celebritynetworth.com חשף את 25 האנשים ביותר אי פעם. מתוכם שלושה בלבד חיים כיום.

1. מנסה מוסא הראשון ממאלי הוכתר כאדם העשיר ביותר בכל הזמנים. הוא שלט במערב אפריקה במאה ה-14, הונו היה גבוה כמעט פי 3 מהונו הנוכחי של ביל גייטס ונאמד ב-400 מיליארד דולר.

מנסה מוסא נולד ב-1280 והאימפריה שלו התפרסה על פני גאנה, טימבוקטו ומאלי. הונו העצום נבע בחלקו מהפקת משאבים חיוניים, בראשם מלח וזהב. אולם, מעט לאחר סיום כהונתו, האימפריה נחרבה בעקבות מלחמות אזרחים ופלישות.

מוסא. האדם העשיר ביותר בכל הזמנים מוסא. האדם העשיר ביותר בכל הזמנים מוסא. האדם העשיר ביותר בכל הזמנים

2. משפחת רוטשילד - שווי ההון של משפחת רוטשילד המפורסמת עומד על 350 מיליארד דולר, שהופכים אותה למשפחה העשירה ביותר החיה כיום. ההשפעה שלהם ניכרת כמעט בכל תחומי החיים האמריקאיים, בעוד שהאחזקות שלהם מתפרסות על שלל תעשיות מכרייה ובנקאות ועד חקלאות וצדקה.

הכל התחיל עם מאייר אמשל רוטשילד, שהקים במאה ה-18 בנק, ושלח את חמשת בניו לחמשת מרכזי הבנקאות האירופיים כדי להקים את השושלת.

3. ג'ון רוקפלר - נחשב לאדם העשיר ביותר אי פעם באמריקה, בזכות הון של 340 מיליארד דולר במונחים של היום. בשעתו הוא נחשב למיליארדר הראשון בעולם. הונו העצום נבע מאימפריית נפט, שהעניקה לו הון מכובד ביותר. כתוצאה מכך הוא העביר את 40 השנים האחרונות בחייו כפי שכל מיליארדר המכבד את עצמו שואף לעשות - הוא פרש מעסקים והתמקד בהקמת עמותות צדקה במגוון תחומים החל מרפואה ומדע ועד חינוך.

ג ג'ון רוקפלר. נפט וצדקה ג

4. אנדרו קרנגי - הונו נאמד ב-310 מיליארד דולר, ונבע בעיקר מעסקי הפלדה באמריקה. קרנגי הוא תעשיין נוסף מהמאה ה-19 שהקדיש את חייו המאוחרים לפילנתרופיה, ולמעשה תרם את כל הונו.

5. הצאר ניקולאי השני מרוסיה, צאר מהמאה ה-19 שהונו נאמד ב-300 מיליארד דולר. אולם להונו הרב היה חלק בגורל האכזר שהכה בו ובבני משפחתו. הם נרצחו על ידי הבולשביקים זמן קצר לאחר הדחתו ב-1917, והאימפריה כולה התפרקה.

6. מיר אוסמן עלי חאן - הונו נאמד ב-236 מיליארד דולר. שליט הידראבאד במאה ה-19 ובתחילת המאה ה-20, עד שהאזור סופח להודו. חלק ניכר nהונו הוחזק בזהב, ובבעלותו היו תכשיטים בשווי של למעלה מ-400 מיליון דולר.

7. ויליאם הכובש, אביר נורמנדי שהפך לשליט אנגליה לאחר הפלישה ב-1066. הונו נאמד ב-229.5 מיליארד דולר, וחלק ניכר ממנו נבע מהיותו השליט. אולם לתפקיד התלוותה גם אחריות גדולה והוא מת בשדה הקרב.

8. מועמר קדאפי - הונו נאמד ב-200 מיליארד דולר. על פי הדיווחים, ההיקף האמיתי של הונו נחשף רק לאחר שנתפס ונהרג בשנה שעברה. חלק מהונו הוחזק כמזומן בחשבון בנק מחוץ ללוב.

קדאפי. היקף הונו נחשף לאחר מותו, צילום: אי פי אי קדאפי. היקף הונו נחשף לאחר מותו | צילום: אי פי אי קדאפי. היקף הונו נחשף לאחר מותו, צילום: אי פי אי

9. הנרי פורד - הונו נאמד ב-199 מיליארד דולר. התעשיין המפורסם מהמאה ה-19 היה החלוץ של קו הייצור שיצר מהפכה בייצור כלי תחבורה. הוא הוריש סכום מרשים לעמותת פורד, שעדיין בשליטת המשפחה.

10. קורנליוס ונדרבילט - הונו נאמד ב-185 מיליארד דולר. חלק משמעותי מהונו הרב נגרף מפסי הרכבת ברחבי ארצות הברית.

11. אלן רופוס - הונו נאמד ב-178.65 מיליארד דולר. שותפו של ויליאם הכובש, הוא תוגמל על תמיכתו בשלל רב מרחבי אנגליה.

12. ביל גייטס - הונו נאמד ב-146.13 מיליארד דולר. הוא בעל המניות הגדול ביותר במיקרוסופט, אולם מעדיף בימים אלה להקדיש את מרבית זמנו לצדקה, באמצעות עמותת ביל ומלינדה גייטס. המטרה הנוכחית שלו היא למגר את הפוליו.

גייטס. שני ברשימת העשירים ביותר כיום, צילום: בלומברג גייטס. שני ברשימת העשירים ביותר כיום | צילום: בלומברג גייטס. שני ברשימת העשירים ביותר כיום, צילום: בלומברג

13. ויליאם דה וארן - הונו נאמד ב-136 מיליארד דולר. בבעלותו של הדוכס הראשון של סארי היה הון קטן, אולם לאחר הפלישה הנורמנית, הקרקעות הרבות שהיו ברשותו עזרו לבסס את ההון ההולך וגדל.

14. ג'ון ג'קוב אסטור - הונו נאמד ב-123 מיליארד דולר. סוחר פרווה שהפך לטייקון נדל"ן בניו יורק. השתמש בחלק מהונו כדי לעזור ולהקים את הספרייה הציבורית של ניו יורק.

אסטור. מפרווה לנדל"ן אסטור. מפרווה לנדל"ן אסטור. מפרווה לנדל"ן

15. ריצ'רד פיצ'לאן - הונו נאמד ב-118.6 מיליארד דולר, אציל ובעל קרקעות בריטי נוסף, הוא נולד ב-1306.

16. ג'ון מגאונט - הונו נאמד ב-110 מיליארד דולר. בנו השלישי של אדוארד השלישי, הונו התבסס על מספר רב של קרקעות שקיבל.

17. סטהן גיררד - הונו נאמד ב-105 מיליארד דולר. יליד צרפת שהרוויח את הונו מעסקי הספנות והבנקאות. הוריש את מרבית כספו לצדקה.

18. אלכסנדר טורני סטיוארט - הונו נאמד ב-90 מיליארד דולר. יליד אירלנד שהיגר לארצות הברית בתחילת המאה ה-19, והרוויח את הונו לאחר שהקים את חנות הכלבו הגדולה ביותר בניו יורק, וניהל את שירות ההזמנות בדואר הראשון.

19. הנרי דוכס לנקסטר - הונו נאמד ב-85.1 מיליארד דולר. אציל ובעל אדמות אנגלי מהמאה ה-14.

דוכס לנקסטר דוכס לנקסטר דוכס לנקסטר

20. פרדריך ווירהאוזר - הונו נאמד ב-80 מיליארד דולר. לאחר שהרוויח הון מתעשיית העץ, הוא המשיך והגדיל אותו בזכות רכישת קרקעות ברחבי ארצות הברית.

21. ג'י גולד - הונו נאמד ב-71 מיליארד דולר. הרוויח את הונו מעסקי הרכבות, בדומה ליריבו הגדול ונדרבילט. הוא היה ידוע כמי שאינו בוחל באמצעים כדי להתקדם.

22. קרלוס סלים - הונו נאמד ב-68 מיליארד דולר. יו"ר ומנכ"ל חברות הטלקום המקסיקניות טלמקס ואמריקה מוביל. נחשב כיום לאדם העשיר ביותר בעולם. הוא בנה את האימפריה שלו במו ידיו, והפך חברות בנייה, כרייה וקמעונאות לתאגיד גדול.

סלים. בנה אימפריה, צילום: בלומברג סלים. בנה אימפריה | צילום: בלומברג סלים. בנה אימפריה, צילום: בלומברג

22. סטפן ואן רנסלאר - הונו נאמד ב-68 מיליארד דולר, בעל אדמות מהמאה ה-18, שהרוויח מכך שהאדמה עליה ניצבת היום מנהטן הייתה בבעלותו.

23. מרשל פילד - הונו נאמד ב-66 מיליארד דולר. טייקון נדל"ן וקמעונאות משיקגו, ומייסד אוניברסיטת שיקגו ביחד עם ג'ון רוקפלר.

פילד. טייקון נדל"ן וקמעונאות פילד. טייקון נדל"ן וקמעונאות פילד. טייקון נדל"ן וקמעונאות

24. סם וולטון - הונו נאמד ב-65 מיליארד דולר. מייסד רשת וולמארט.

25. וורן באפט - הונו נאמד ב-64 מיליארד דולר. משקיע אגדי שהחל לתרום את הונו העצום לצדקה, ולמעשה התחייב לתרום מחצית מהונו בעודו בחיים.

באפט. תורם מחצית מהונו , צילום: איי אף פי באפט. תורם מחצית מהונו | צילום: איי אף פי באפט. תורם מחצית מהונו , צילום: איי אף פי

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות