אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הקרב על הבקבוק: בית המשפט יכריע בסוגיית היבוא המקביל שמוריד את המחיר לצרכן צילום: ג'ון ריץ

הקרב על הבקבוק: בית המשפט יכריע בסוגיית היבוא המקביל שמוריד את המחיר לצרכן

תביעה של הנסיך הקטן, ספקית מרכזית של שילב, נגד מוצצים חושפת קרב יצרי בשוק מוצרי התינוקות. הספקית טוענת כי מוצצים משווקת את מוצרי טומי טיפי אף שהבלעדיות בידיה. מוצצים: "מדובר בתחרות הוגנת מול מונופול שחמס את ההורים"

17.10.2012, 08:12 | זוהר שחר לוי

תביעה שמתנהלת בימים אלה בבית משפט השלום בראשון לציון מעלה שאלות עקרוניות בנוגע לסוגיית היבוא המקביל וחושפת קרב יצרי בשוק מוצרי התינוקות.

מצד אחד טוענת יבואנית אביזרי התינוקות, חברת הנסיך הקטן, כי רשת מוצצים החלה לשווק בישראל את מוצרי טומי טיפי (tommee tippee) אף שיש לה בלעדיות עליהם. לעומת זאת טוענת מוצצים כי מדובר בתחרות עסקית הוגנת מול משווקת שהתנהלה כמונופול, העלתה מחירים מעבר לגבול ההגיוני, וחמסה את לקוחותיה.

"מוצרים מוברחים"

ליין המוצרים האנגלי של טומי טיפי, הכולל בין השאר בקבוקים, מוצצים וסטריליזטורים, יובא לישראל עד לאחרונה בבלעדיות על ידי היבואנית והמשווקת חברת הנסיך הקטן, אחת הספקיות המרכזיות של רשת שילב, רשת מוצרי התינוקות המובילה בישראל. בכתב התביעה שהגישה הנסיך הקטן באמצעות עו"ד אמיר טנא צוין כי החברה עמלה רבות כדי לאשר את טיב את המוצרים במכון התקנים הישראלי ובתרגום העלונים המצורפים למוצרים. מוצרי טומי טיפי, הוסיף, נתפסים בקרב ההורים כמותג איכותי, שכן הוא מחקה את הצורה האנטומית של שד האם וכך מאפשר לתינוק לאכול מבקבוק מבלי לפגוע ביכולתו לינוק - בעיה נפוצה עבור אמהות.

ואולם, לאחר יותר מעשור של יבוא בלעדי של המותג, גילו להפתעתם בחברת הנסיך הקטן כי רשת מוצצים משווקת ומוכרת אף היא מוצרי תינוקות של טומי טיפי, אף שלא עברה דרכם. נציגי הנסיך הקטן פנו במכתב זועם לרשת מוצצים והתריעו על הפרת הזכויות ועל הנזקים הנגרמים להם כתוצאה מההתנהלות.

"בעקבות החדרתכם המפרה את המוצרים", כתבו, "חלה ירידה ניכרת במכירותיה של חברת הנסיך הקטן, ואתם אף חושפים אותה לתביעות וטענות של רשתות מובילות ולקוחות רבים, בין היתר בשל רמות המחירים שבהם אתם מרשים לעצמכם למכור את המוצרים המוברחים והמפרים. מה הפלא שבנסיבות אלה נמוכים מוצריכם המוברחים עד כ־40% ממחירי השוק של מוצרי הנסיך הקטן".

"רשת מוצצים", נכתב בתביעה, "ייבאה את המוצר ללא צורך להשקיע בפרסומו, ללא השקעה נדרשת בקבלת תקן מתאים, ללא השקעה נדרשת בתרגום הוראות היצרן ותוך הפרה של מגוון חוקים והוראות דין; מכרו את המוצר במחיר נמוך משמעותית מהמחיר שבו הוא נמכר בדרך כלל, ובכך גרמו נזק נוסף למוצר ולמוניטין שלו וגרמו לנסיך הקטן נזקים כספיים". עוד טענה הנסיך הקטן כי "נאלצה לצאת במבצעי הנחות לרשת שילב, מעבר למבצעי ההנחות שאותן נוקטת התובעת מעת לעת".

בקבוק של טומי טיפי, צילום: ג בקבוק של טומי טיפי | צילום: ג'ון ריץ בקבוק של טומי טיפי, צילום: ג

בכתב התביעה דורשת חברת הנסיך הקטן פיצוי של כ־700 אלף שקל ומעלה טענות בדבר פגיעה במוניטין. לדברי עו"ד טנא, לאנשי היבואנית החלו להגיע תלונות של לקוחות על מוצרי טומי טיפי. "כשהחלה החברה לברר היכן נרכשו המוצרים התברר כי חלק מהפניות המגיעות לשירות הלקוחות שלה הן פניות בשל מוצרים שיובאו על ידי מוצצים". עוד התברר, נטען, כי על המוצרים שנמכרו במוצצים נכתב כי היבואנית היא חברת הנסיך הקטן תוך הפניה לשירות הלקוחות שלה.

כתב ההגנה מטעם רשת מוצצים, שהוגש על ידי עוה"ד סער גרשוני ונח שלומוביץ, מגן על המהלך בטענה שמדובר בפעילות עסקית לגיטימית המונעת עליית מחירים וקביעת מחיר מופרז למוצרים, ומונעת מונופול. המוצרים, גורסים עורכי הדין, נקנו בחו"ל כחוק, ויובאו לארץ ביבוא מקביל כמקובל בענפי מסחר שונים ובהיתר כל הרשויות. "כיבואנית רשמית נהגה חברת הנסיך הקטן מנהג בעלת מונופול ומכרה את המוצרים במתח רווחים חסר פרופורציות", נטען בכתב ההגנה. "כדי לסבר את אוזני בית המשפט הנכבד, מחירו של בקבוק ברשת שילב עמד, טרם תחילת היבוא המקביל של המוצרים המקוריים, על כ־60 שקל, בעוד שאותו בקבוק נרכש על ידי הנתבעים או מי מהם, כיד שלישית, בכ־12 שקל בלבד".

"למנוע תחרות"

 

בכתב ההגנה נטען עוד כי "הנסיך הקטן ושותפיה, הרגילים לחמוס את ציבור הלקוחות, לא ראו בעין יפה את התחרות העסקית והחלו להצר את צעדי הרשת, שכקמעונאים בתחום היו לקוחותיהם. ראשית באיומי תביעה, המשך בעצירת סחורות והפרת הסכמי הספקה, ולבסוף באמצעות תביעה חסרת תום לב זאת". הנסיך הקטן ושותפותיה, טוענים עוד ברשת, "אשר רגילות לגבות מהורים לתינוקות מחירי מונופול אשר אין בינם לבין המחיר האמיתי של המוצר כל קשר הגיוני, מלינות על כך שהן נאלצות להתמודד בתחרות. זכויות הקניין הרוחני שייכות ליצרן ולא למשווקים, ומכל מקום כשנקנו מוצרי אמת - היינו מוצרים מקוריים המיוצרים על ידי היצרן עצמו - התחרות מותרת, יש לברך עליה. ודאי שאין להעניש גורם המייצר תחרות. לידתה של תביעה זו בחטא החמדנות". בית המשפט ידון בקרוב בסוגיה, והחלטתו תשפיע בוודאי על מחירי מוצרי התינוקות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

49 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

49.
רק במוצצים אל תקנו בביבי סטאר - אזהרה
התלבטתי בין סטוקי ממוצצים ובסוף קניתי עגלת מוצי מבייבי סטאר בסך הכל בהפרש של 400 ש"ח מהיבואן הרשמי, היום לקראת לידת בני השני אין עם מי לדבר. אין להם חלקי חילוף ובשיא חוצפתם הפנו אותי ליבואן הרשמי. אני מצטערת על כל שקל שחסכתי הזול שלא היה בכלל זול יקר מדי
רוית , תל אביב  |  14.02.14
לכל התגובות