אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פוג'י במגעים לרכישת גיוון אימג'ינג ב-750 מיליון דולר צילום: צביקה טישלר

בלעדי לכלכליסט

פוג'י במגעים לרכישת גיוון אימג'ינג ב-750 מיליון דולר

נוחי דנקנר ביקש למכור את גיוון לפי שווי של מיליארד דולר, אבל יסתפק כנראה במחיר הגבוה ביותר שהתקבל במכרז. בשל מצוקת המזומנים בקבוצה, העסקה צפויה להיסגר לפני סוף השנה

21.10.2012, 07:00 | גולן חזני

קונצרן פוג'י היפני הוא הגוף המרכזי שמנהל מו"מ לרכישת חברת הציוד הרפואי גיוון אימג'ינגמידי קבוצת אי.די.בי. על רקע הודעתה של גיוון מיום חמישי על אודות מגעים ראשוניים למכירתה, ל"כלכליסט" נודע כי המחיר שנידון במו"מ משקף לגיוון שווי של 750 מיליון דולר, הגבוה ב־34% משווי החברה בנאסד"ק. זאת, לאחר שיום חמישי כבר זינקה המניה ב־20% לשווי של 560 מיליון דולר בתגובה להודעת גיוון.

קראו עוד בכלכליסט

נוחי דנקנר, בעל השליטה בקבוצת אי.די.בי, ביקש למכור את גיוון לפי שווי של יותר ממיליארד דולר, אבל הוא ייאלץ להתפשר בעקבות הצורך הדחוף של הקבוצה במזומנים. תהליך המכירה התבצע באמצעות מכרז שנוהל על ידי בנק ברקליס, והמעטפות נפתחו לפני כעשרה ימים.

האמריקאים הציעו פחות

 

ל"כלכליסט" נודע כי המו"מ נמצא בעיצומו, ובעלי השליטה מבקשים לסיימו עוד לפני סוף השנה. מלבד פוג'י, שתי חברות נוספות, ג'ונסון אנד ג'ונסון וסטרייקר האמריקאיות, ביקשו להתמודד על רכישת גיוון, אולם לא היו מוכנות להציע את השווי שאותו פוג'י הסכימה לשלם.

מנכ"ל גיוון, חומי שמיר, צילום: סיון פרג מנכ"ל גיוון, חומי שמיר | צילום: סיון פרג' מנכ"ל גיוון, חומי שמיר, צילום: סיון פרג

 

גיוון אימג'ינג עוסקת בפיתוח גלולות וידיאו לאבחון אי־סדירויות במערכת העיכול על בסיס טכנולוגיה שפותחה ברפאל. החברה קיבלה את אישור מינהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) והרגולטור האירופי (CE) לשווק את גלולת הווידיאו לאבחון אי־סדירויות במעי הדק, ונמצאת בהליכים לקראת הגשת בקשה לאשר גלולה לאבחון פוליפים במעי הגס (גידולים בשכבה הרירית שעלולים לגרום לסרטן), לאחר שהגישה בקשה לאישור הגלולה בהתוויה זו לרשות התרופות היפנית בסוף ספטמבר 2012.

מתקשה להציג צמיחה

 

אי.די.בי מחזיקה בגיוון דרך דסק"ש (שמחזיקה ב־15.3% מהמניות) והחברה־בת שלה אלרון(שמחזיקה ב־31%, ישירות ובאמצעות חלקה ב־RDC). המו"מ למכירת גיוון התנהל בחשאיות, והדיווח המפתיע ביום חמישי הגיע בשל הצורך של אי.די.בי אחזקות לספק גילוי נאות למשקיעים לקראת הנפקת הזכויות המתוכננת שלה לגיוס 35 מיליון שקל לצורך תשלום למחזיקי אג"ח ב'. אחזקותיהם של דסק"ש ואלרון בגיוון שוות כיום 259 מיליון דולר, ובמקרה של מכירה לפי השווי המדובר, ישלשלו שתי החברות לקופתן כ־347 מיליון דולר.

גיוון סיימה את המחצית הראשונה של 2012 עם הכנסות של 86.3 מיליון דולר ורווח נקי של 3.2 מיליון דולר, אולם היא מתקשה להציג צמיחה משמעותית בשורה העליונה. התחזית שלה ל־2012 עומדת על הכנסות של 190–185 מיליון דולר ומשקפת צמיחה שנתית של בין 4% ל־7%. בסוף יוני היו בקופת גיוון 111 מיליון דולר. 

לכתבה באנגלית לחץ כאן

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

16 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

14.
כשל שוק אלרון
המוזר הוא שהשוק לא מצליח להבין את פוטנציאל הרווח הגלום באלרון מהעסקה לצורך העניין שווי העסקה כמעט ואינו רלוונטי למי שמחזיק את מניות גיוון בעצמו זה שפוגי תשלם 750 מיליון דולר לא אומר שגיוון צריכה להגיע לשווי שוק הזה אלא אם כן תהיה הצעת רכש לשאר מחזיקי המניות בציבור מה שכרגע לא מדובר כי אף אחד לא אומר שהיא הופכת להיות פרטית. אבל מה שכן בטוח הוא שאלרון תקבל על ה 27 % מניות שהיא מחזיקה (כולל 50 אחוז מ RDC) מעל 750 מיליון שח שאת כולו או רובו היא תעלה כדיוידנד למעלה לדסקש ומשם לאידיבי .הרי כל העסקה נובעת מהצורך במזומנים. תוסיפו את המזומנים שיש לאלרון בקופה (100 מיליון של לפחות) אין כל התחיבויות ויש עוד כמה חברות ששוות 0 לצורך התמחור.תקבלו 860 מיליון שח שווי ודאי ואמיתי.החברה נסחרת ב 489 מיליון שח.תעשו תחשבון
סטגר  |  21.10.12
לכל התגובות