אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
משרדי האוצר והחקלאות חתמו על הסכם להוזלת מחיר החלב צילום: אלכס קולומויסקי

משרדי האוצר והחקלאות חתמו על הסכם להוזלת מחיר החלב

הממשלה דנה במסקנות ועדת קדמי ובהסכם להפחתת מחיר המטרה של החלב; נתניהו: "מה שעשינו בשוק התקשורת נעשה בשוק המזון"

21.10.2012, 11:14 | תומר אביטל

"מה שעשינו בשוק התקשורת נעשה בשוק המזון", כך אמר הבוקר (א') רה"מ בנימין נתניהו בפתח ישיבת הממשלה.  בשעה זו מקיימת הממשלה דיון ביישום חלק ממסקנות ועדת קדמי ובהסכם שהתגבש להוזלת מחירי החלב, לאחר שהבוקר חתמו שר האוצר יובל שטייניץ ושרת החקלאות אורית נוקד על הסכם להפחתת מחיר המטרה של החלב.

קראו עוד בכלכליסט

נתניהו רמז לכך שהממשלה תפעל להורדת מחירי מוצרי המזון כפי שקוצצו תעריפי השימוש בסלולר, והדגיש: "אנחנו מביאים היום לממשלה שתי החלטות להפחית את המחירים ויוקר המחיה בישראל". עם זאת ראש הממשלה לא התייחס לעובדה כי החלטות הממשלה להגברת התחרות בענף המזון הן חלקיות ביותר, ולא הולמות את הדוחות הראשוניים שהנפיקו הוועדות המקצועיות.

נתניהו גם דיבר על מדד חודש ספטמבר: "כל התחזיות היו כי מדד החגים יעלה אך ראו נא - המדד נותר ללא שינוי, 0%. אחת הסיבות לכך נעוצה בצעדים הרבים שעשינו כדי להוזיל את יוקר המחיה. מהחודש שעבר רבע מיליון ילדים בגילאים 3-4 מקבלים חינוך חינם. נמשיך לפעול בכיוון הזה".

שטייניץ: "זאת לא מהפכה אפסייד דאון"

שר האוצר יובל שטייניץ ושרת החקלאות אורית נוקד חתמו כאמור הבוקר על הסכם עקרונות עם הרפתנים להפחתת מחיר המטרה ולפתיחה מידתית של משק החלב לייבוא במטרה להוזיל את מחירי מוצרי החלב לצרכן הסופי.

"הגענו להסכמה על מתווה להורדת מחיר החלב ומוצריו בישראל. זאת לא מהפכה אפסייד דאון של ענף החלב אבל זו רפורמה שתגרום להורדת המחיר ולשכלול שוק החלב", כך אמר הבוקר שר האוצר יובל שטייניץ בתדריך עיתונאים מיוחד במשרד רה"מ.

הסכם העקרונות זה נחתם בהמשך להמלצות הוועדה לשינוי כלכלי חברתי להקלת הנטל הכלכלי המוטל על אזרחי מדינת ישראל, ולהמלצות הוועדה לבחינת מחירי המזון ובהתאם להסכמות שגובשו על ידי משרד ראש הממשלה, משרד האוצר, משרד החקלאות, מועצת החלב והתאחדות מגדלי בקר. הסכמות אלו גובשו לאחר שנשקלו מכלול הנושאים הנלווים להפחתת המכסים, כגון: תועלות חיצוניות בתחום החקלאות, שיקולי סחר חוץ ושיקולי תעסוקה בפריפריה ופיתוח הענפים המקומיים, יחד עם שיקולי יוקר מחירי המזון בישראל. הסכם העקרונות יובא היום, יום ראשון, לאישור הממשלה, ולאחר מכן יועבר לאישור מועצת החלב ומועצת התאחדות מגדלי בקר.

לפירוט ההסכם לחץ כאן

לדברי שטייניץ, "לרפורמה שתי רגליים. האחת - הורדה מדורגת של מחיר חומר הגלם, מחיר המטרה, מעבר ל-20 אגורות שעלה. הוא יירד ב-25 אגורות עד 2016. הגענו להסכמות לאחר עמל רב. היו שני מתווים, ומבחינתי הם היו די דומים. המשמעות היא שמחיר החלב יתחיל לרדת בינאור הקרוב. ובינואר 2016 המחיר יהיה נמוך יותר מכפי שהיה טרם ההעלאה האחרונה".

"החלק השני הוא פתיחה הדרגתית של שוק מוצרי החלב ליבוא. אנחנו הולכים בצורה מדודה כי אנחנו רוצים להגן ולהגביר את החשיפה מבלי לחסל את השוק".

פספסו את המטרה: מאחורי הקלעים של ההסכם בענף החלב

האותיות הקטנות של הסכם החלב נחשפות

הסכמות עקרוניות לגבי שוק החלב

לאחר מכן פירט שטייניץ: "אנחנו נגיע למכסה של קרוב ל-10,000 טונות גבינות שיוכלו לייבא ב-20% מכס במקום 120%. זה לא אפס אחוז משום שהסבסוד של השוק האירופי הוא בגובה 20%, לכן אנחנו רוצים תחרות הוגנת בין המחלבות בארץ לייבוא.

מוצרי חלב, צילום: חיים צח מוצרי חלב | צילום: חיים צח מוצרי חלב, צילום: חיים צח

"כמו כן המכס על החמאה היום עומד על 140% - אנחנו פותחים מכסה בשיעור מכס מופחת של 20% - זה תהליך שיימשך עד תחילת 2016. ביום ששי הגענו להבנות בראשי פרקים ועכשיו נחתום עליהם. ההחלטה היא תוספת לדוח קדמי- דוח חשוב שישפר את התחרות ויאושר בישיבת הממשלה".

בהמשך, שר האוצר בירך את שרת החקלאות אורית נוקד ועקץ על הדרך את חברה למפלגה אהוד ברק כשכינה אותה "השרה הכי סימפטית במפלגת העצמאות". שטייניץ גם הודה לשאר המשתתפים בתדרוך: סגן שר האוצר איציק כהן, יו"ר מועצת החלב שייקה דרורי וראש אגף תקציבים גל הרשקוביץ.

נוקד עצמה הדגישה כי "בעלי רפתות קטנות שמשלמות את המחיר בהסכם הזה - יוכלו לפרוש בכבוד. זה הדבר שנעשה כאן והוא מהווה הליכה לקראת ציבור הרפתנים שיישובים בנקודות מרוחקות. יוקם מערך הדרכה לכל מי שירצה להתייעל. שר האוצר ואני חתמנו על צו שמדווח את המחלבות לדווח על רווחיות".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

15 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

12.
יש מקום לצמיחה פנימית..
אינני מבין את גאוות העשייה בתחום התקשורת. במינהל תקין כל העושק שהיה, אסור היה שיקרה! איפה עינכם היו כאשר שנים חברות התקשורת שדדו את הצרכנים ? המשק יכל להתפתח פי כמה ממה שהוא כיום רק על ידי התייעלות ותמיכה של שרשרת נותני השרותים. כן, אנו מדינה צעירה אך אנו טובים בלילמוד מטעויות שאנו עוברים בעצמנו. התחושה של פחד משינוי ודפוסי חשיבה של האתמול מעכבת את הקידמה . עם יקר ומגוון בעל יכולות מדהימות ראוי להקשבה של המנהיגים והמנהלים את מדינתנו. ואנא שרים יקרים תטפלו בענייני משרדכם ואל תנסו לנהל את כל העולם, יש המון לשפר אצלכם אל תבזבזו אנרגיות יקרות. השינוי החברתי כלכלי מתחיל מכם.
עוז  |  21.10.12
11.
כל הכבוד!!
מר בנימין נתניהו ועוזרו הנכבד ד"ר יובל שטייניץ יהיו חתומים לעולם ועד על חיסול אחד הענפים הכי מצליחים ומתקדמים בעולם, יישר כוח!! לציבור הרחב, ביום שתהיה בעיה עם ייבוא של מוצרי חלב ויווצר מחסור על מדפי הסופרים, אנחנו כן אנחנו הרפתנים הצעירים נמזוג לעצמנו כוס חלב ונצקצק בלשוננו כפי שאתם עושים עכשיו, כשלא יהיה חלב אז תשתו מים.
הרפתנים הצעירים  |  21.10.12
לכל התגובות