אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הרשות לניירות ערך: הנפקת פייסבוק לא כללה הטעיה מכוונת צילום: איי אף פי

הרשות לניירות ערך: הנפקת פייסבוק לא כללה הטעיה מכוונת

לפי מסקנות הביניים של חקירת הרשות, פייסבוק ככל הנראה לא הטעתה את המשקיעים בכוונה טרם הנפקתה. עם זאת, נבדקים הדיווחים על הדלפה סלקטיבית של מידע פנימי לאנליסטים, הצגת דו"חות שמתבססים על מחקרים שלא נערכו ועוד

21.10.2012, 11:34 | סוכנויות הידיעות
פייסבוק לא הסתירה מידע חיוני מהמשקיעים שלה - כך קובעת החקירה של רשות לניירות ערך בארה"ב (SEC), שבדקה את התנהלות החברה בעקבות צניחת המניה לאחר ההנפקה ב-17 במאי. כך מסר לסוכנות בלומברג גורם שמקורב לנושא וביקש להישאר בעילום שם.

קראו עוד בכלכליסט

זאת, בניגוד למסמכים פנימיים של הרשות שהתפרסמו לפני עשרה ימים ומעידים על התנהלות חשודה מאוד של פייסבוק מול SEC - לרבות הצגת נתוני הכנסות שמתבססים על דו"חות נילסן שלא התקיימו, ספירה לא מדויקת של משתמשי המובייל של החברה ועוד.

בכירי פייסבוק בהנפקת החברה, צילום: רויטרס בכירי פייסבוק בהנפקת החברה | צילום: רויטרס בכירי פייסבוק בהנפקת החברה, צילום: רויטרס

החקירה נמשכת וברשות בוחנים נושאים אחרים שקשורים להנפקה, ביניהם האם המשקיעים נפגעו ממידע שגוי שהועבר מסוחרי המניות, וכן נבדקות ההאשמות על הדלפות סלקטיביות של בנקאי החברה לאנליסטים.

עשרות תביעות נגד פייסבוק

"אין זה סביר ש-SEC תפעל נגד פייסבוק בהתבסס על המידע שחשפו לפני ההנפקה", אמר פיטר הנינג, מרצה באוניברסיטת ויין סטייט בדטרויט. קביעה של הרשות כי פייסבוק פעלה כשורה תסייע לחברה גם להתגונן נגד 50 התביעות שהגישו נגדה לקוחות קמעונאיים שנפגעו מהירידה החדה במחיר מניית החברה. בעת ההנפקה במאי מחיר המניה עמד על 38 דולר - מחיר שנטען דאז כי אינו סביר - וכעת הוא נמוך בחצי.

בחודש שעבר מסרה מרי שפירו, יו"ר הרשות כי נערכת "בחינה לעומק של כל המשתתפים בהנפקה". אם כי, המטרה הראשונית של החקירה הייתה לבדוק האם הוסר מידע מהותי מתשקיף החברה, האם הוזהרה רק קבוצה נבחרת לגבי ההנפקה וכן האם אנשי השיווק הציגו בצורה כוזבת את הביקוש למנית הרשת החברתית במטרה למשוך משקיעים קטנים.

מלבד רשות ני"ע גם ועדת הבנקאות של הסנאט בוחנת את התנהלות פייסבוק לקראת ההנפקה. הוועדה ערכה כבר מספר פגישות עם "מספר צדדים המעורבים בנושא, כולל פייסבוק, נאסד"ק, סטנלי מורגן ועוד", מסר סם גיפורד, מזכ"ל העיתונות של ועדת הסנאט.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות