אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
האם מכבי ת"א בכלל צריכה לשפר את קליעות העונשין שלה? צילום: ראובן שוורץ

האם מכבי ת"א בכלל צריכה לשפר את קליעות העונשין שלה?

דיוויד בלאט יכול להרים ידיים בכל הנוגע לשיפור אחוזי הקליעה מהעונשין - או פשוט להחתים שחקנים המצטיינים בכך

21.10.2012, 19:57 | אסף רותם

לאחרונה נכתב כאן על הבעיות של מכבי תל אביב בקליעות העונשין.

ובכן, קליעות עונשין אינן בעיה אך ורק של מכבי תל אביב, וברוב המקרים אינן ניתנות לפיתרון רק בתרגול, פיזי או מנטלי. קליעות עונשין הן אלמנט שמדהים את מומחי הסטטיסטיקה של הספורט במשך שנים. זאת, משום שבניגוד לכל שאר האלמנטים במשחק, קליעות עונשין נותרו יציבות כמעט לחלוטין בחמשת העשורים האחרונים.

קראו עוד בכלכליסט

קחו לדוגמה את אחוז הקליעה מהשדה ב-NBA. לפני שנות השישים הוא עמד על פחות מ-40%, ואילו ב-1984 נרשם האחוז הגבוה ביותר - 48%. שנתיים לאחר מכן נוספה קליעת שלוש הנקודות, ומאז התייצב אחוז הקליעה מהשדה על 44%. בקליעות מחוץ לקשת, העקומה נעה מ-28% ל-37% בקצת פחות משלושים שנים של שלשות. אבל בקליעות עונשין האחוז נותר על כ-75%. גם בכדורסל נשים וגם בכדורסל המכללות קליעות העונשין הן יציבות במיוחד.

שי דורון. נשים זורקות טוב יותר מהקו, צילום: ראובן שוורץ שי דורון. נשים זורקות טוב יותר מהקו | צילום: ראובן שוורץ שי דורון. נשים זורקות טוב יותר מהקו, צילום: ראובן שוורץ

לפי פרופ' ריי סטפאני מאוניברסיטת דרום קליפורניה, יש ארבעה אלמנטים שמשפרים יכולת לאורך זמן: הפיזיות של השחקנים (גודל, מהירות וכדומה), טכנולוגיה או חדשנות (חשבו על קפיצת פרוסברי), אימון (אסטרטגיות חדשות של משחק) וציוד ספורט (כמו מוטות פיברגלאס בקפיצה לגובה). קליעות עונשין אינן מציעות מקום רב לשיפור באף אחד מהמקרים. גודל אינו משפיע על היכולת לקלוע מהקו - בעונות רבות שחקניות ה-WNBA קולעות מהעונשין טוב משחקני ה-NBA. רוב השחקנים זורקים בצורה דומה כבר חמישה עשורים, אין כאן עניין של אסטרטגיה, ומבחינת ציוד, הכדור כמעט ולא משתנה.

אז מה יכול מאמן מכבי תל אביב דיוויד בלאט לעשות? יש כמה אופציות. הראשונה היא להבין שקליעות עונשין הן רק 20% מהמשחק מבחינת כמות הנקודות, ו-20% שקשה כאמור להשפיע עליהם. טוב יעשה אם ישקיע את מרצו בשיפור ה-80% שכן ניתן לשפרם.

שנית, מכיוון שקליעות עונשין הן עמידות לאורך הקריירה - אם כי כמובן יש מקרים קיצוניים של שיפור או הידרדרות - הוא יכול פשוט להחתים שחקנים שהצטיינו בכך בעבר.

על בלאט לזכור גם פרט אחר: נקודות הן דבר שקשה להשיג מהשדה. למעשה, קבוצות שדוגלות בעבירות על שחקנים שמועדים להחטיא מהקו ברוב המקרים פוגעות בעצמן: אם קבוצה היתה שולחת לקו בכל פעם שחקן שקולע רק זריקה אחת מתוך שתיים, עדיין תהיה זו ההתקפה הכי פרודוקטיבית בהיסטוריה של ה-NBA.  

כלומר, יש דברים שצריך לדעת להעריך אותם, גם אם נדמה לנו שזו פעולה פשוטה ושזה בלתי מתקבל על הדעת לקלוע מהקו באחוזים נמוכים יחסית

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות