אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"אחרי שלושה דורות, הבן שלי יראה פרות רק בתמונות" צילום: צפריר אביוב

"אחרי שלושה דורות, הבן שלי יראה פרות רק בתמונות"

סיפורו של רפתן אחד מתוך רבים שעלולים לאבד את פרנסתם בעקבות אישור מסקנות ועדת המזון בממשלה. "לא נגעו במחלבות וברשתות השיווק"

22.10.2012, 07:37 | אפרים (אפי) שטיינבוים

אני רפתן. אבא שלי רפתן, סבא שלי ז"ל היה רפתן, אבל הבן שלי כנראה יראה פרות רק בתמונות.

גדלתי במושב קטן שבו 82 משקים - רובם היו פעם רפתנים וכולם ללא יוצא מן הכלל חקלאים. פעם, המרכז של המושב היה המחלבה, בצמוד לצרכנייה ולבית העם. לשם נהג בכל בוקר וערב סבא שלי, ואחר כך אבא שלי, להביא את החלב במכל רתום לטרקטור. גדלנו על ריח זבל הפרות ותמיד ידענו שרפת זה לא סתם עסק. אין שבת, אין חג ואין חופשות - עבודה מסביב לשעון מצאת החמה ועד צאת הנשמה.

אפי שטיינבוים. מחיר המטרה משפיע רק על שכר הרפתנים, צילום: צפריר אביוב אפי שטיינבוים. מחיר המטרה משפיע רק על שכר הרפתנים | צילום: צפריר אביוב אפי שטיינבוים. מחיר המטרה משפיע רק על שכר הרפתנים, צילום: צפריר אביוב

היום, מתוך 82 משפחות המושב, רק תשע עדיין מחזיקות רפת. עד כמה זה קשור למחיר שבו אני ואתם קונים את הקוטג' שלנו? אין שום קשר.

עדיין מנסים להתגבר על ההשקעות האדירות בהתאם לרפורמה במשק החלב

מחיר המטרה שמקבל הרפתן, אותו מחיר שנקבע בחוק החלב שהוביל שר החקלאות הקודם ושר התמ"ת הנוכחי שלום שמחון, נקבע לפי מודל חשבונאי לתשלום לחקלאי עבור החלב. המודל משקלל את ממוצע כלל הפעילות הכלכלית של המשק ומשאיר בידי הרפתן עודף, שהוא למעשה "השכר הממוצע במשק". השכר הזה שמקבל הרפתן בסוף כל חודש משתנה לפי תנודות השוק, כך שה"משכורת" שלנו עולה ויורדת בהתאם לתנודות השכר הממוצע.

עכשיו רוצים, כאילו בשביל להוריד את מחיר הקוטג', להוריד את אותו מחיר מטרה ב־11%, שמהווים ירידה של מחצית מהסכום שמגיע בסופו של דבר לרפתן, בזמן שבוועדת קדמי לא נגעו במחלבות, ברשתות השיווק וכו'. רק אנחנו הרפתנים משלמים את המחיר, וזה לא יעזור בכלום למחיר הקוטג' שלכם.

הפוליטיקאים מקריבים את הרפתנים כדי לרצות את דרישות המחאה

המחיר שהרפתנים משלמים על הורדת מחיר המטרה לא מסתכם רק בכמה אגורות. אנחנו עדיין מנסים להתגבר על הבור שיצרו ההשקעות האדירות שנאלצנו להשקיע ברפתות בהתאם לרפורמה במשק החלב. מי שרצה להישאר בענף לקח הלוואות עצומות כדי לשדרג את הרפת, וגם אז דיברו על זה שכמה מאות רפתות קטנות ייאלצו להיסגר מחוסר כדאיות כלכלית. אנחנו, שהרפת היא כל עולמנו, נאלצנו להשקיע במיכון חדש, לעמוד בסטנדרטים מחמירים, בתשתיות ועוד, וקיבלנו את זה באהבה - גם אנחנו רוצים שמשק החלב הישראלי ישמור על רמה ויהיה מהמפותחים בעולם. שילמנו על הכל מכיסנו, אף שבאירופה הרפתן מקבל סבסוד ממשלתי באופן קבוע.

לא עברה שנה, וזה כבר לא מספיק טוב. אצלנו הכי קל לחתוך כדי להשתיק את קולות המחאה. אנחנו החוליה החלשה ביותר בשרשרת הקוטג', אז משנים, מקימים ועדה, מדברים במשך שנה, וברגע האחרון, שנייה לפני שכולם הולכים לבחירות, מחליטים מהר מהר לאשר מסקנות שקוברות אותנו סופית.

אני יכול להבטיח לכם שזה לא יחסוך אגורה שחוקה במחיר הקוטג' שאתם משלמים. זה רק יביא לכך שעוד 400 משפחות יאבדו את פרנסתן ויהפכו תלויות בשירותי הרווחה. אבל מה זה לעומת עוד כותרת בעיתון.

הכותב הוא רפתן ממושב גבעתי

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

4 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

4.
תחולל את השינוי
כל הכבוד לך אפי, הממשלה הזאת רק סוחטת מהאזרחים את הכסף לעומת קיצוץ מדברים הפוגעים ממשכורות השרים. כדי להשתיק את המחאה- הם לא ימצאו פתרונות ראויים אלא יפגעו במיעוט אזרחים קטן אשר העם לא יודע שממנו הם מקבלים את ההורדות במחירים שבשוק. הממשלה לא מפרסמת את דרכי ההתמודדות שלה עם הבעיה ואני בטוחה שאם העם היה יודע שבעלי הרפות אלו הם שגבו את מחיר ה'קוטג' לדוגמא הוא היה מפעיל מחאה נוספת. בעייני אתה צריך לפנות לגורמים ציבוריים ולעשות שינוי - בימינו ... צילום תקשורתי אחד קטן יכול לפקוח עיניים לרבים. עלה והתמקח על הצדק! ישר כוח.
רונית , אשקלון  |  23.10.12
3.
גם אצלינו הדור הבא יראה חלב רק במכולת
אנחנו גרים במושב של כ- 60 משקים ומאז שנות ה- 80 אנחנו נשארנו הרפת היחידה במושב. וגם אנחנו עשינו הכל באהבה את ההשקעה, העבודה הקשה, החליבות תחת מטרים של קטיושות ושידרגנו את הרפת לפי הרפורמה והרפת בהחלט הייתה גאוותינו. אבל זהו, נגמר לנו הכח להילחם נגמרו לנו המשאבים להשקיע ודור ההמשך שלנו לא רוצה לעבוד במה שניראה כענף שעומד להכחד ממדינתנו הקטנטונת. חבל שכל מי שיושב למעלה ומקבל החלטות לא מבין שאם יהיה רעב בעולם בהחלט לא ידאגו להביא אלינו חלב ושרפתות שייסגרו לא ייפתחו גם אם יהיה חוסר חמור בחלב מה שקורה כבר עכשיו.
סיגל , גליל מערבי  |  22.10.12
2.
מדינה אוכלת יושביה
הרפתנים הם חלק מהציבור, זה היה ברור שהמדינה תוציא את הכסף ממישהו. המדינה הזו סוחטת וגומרת אנשים. מתלוננים על מחירי הקוטג', אין בעיה, המדינה מקבלת את הכסף שלה מהציבור, היא רוצה להראות טוב אז היא עוזבת את הציבור ולוקחת מהרפתנים. בינתיים המחיר נשאר אותו דבר, אנשים כל יום נלחמים לחיות והמדינה סוחטת עוד ועוד. ארץ זבת חלב ודבש - היתה ולא עוד. לא פלא שאנשים יורדים מהארץ
22.10.12