אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"אנשים אוהבים לדבר על כמה חיים רביבו לא הרוויח" צילום: טל שחר

ראיון כלכליסט

"אנשים אוהבים לדבר על כמה חיים רביבו לא הרוויח"

אחרי שמכר את אחזקותיו במנופים, חיים רביבו מאמין בפוטנציאל הקידוחים של שמן

22.10.2012, 09:03 | גולן חזני

"אני מאוד מקווה שהצעד שעשיתי יתברר כנכון", אמר אתמול הכדורגלן חיים רביבו בראיון בלעדי ל"כלכליסט" בעקבות המרת מניותיו במנופים למניות בחברת שמן.

רביבו החליט, על רקע חילוקי דעות ממושכים עם ההנהלה ובעקבות עזיבתו של שותפו לעסקים, ג'קי בן זקן, למכור את מניותיו (7%) לבעל המניות השני בגודלו במנופים, אברהם נניקשווילי, עבור 22 מיליון שקל.

בתמורה קיבל רביבו 11 מיליון שקל במזומן והיתר במניות של שמן חיפושי נפט וגז (2.2%), השוות בשוק 11 מיליון שקל. שמן נפט וגז היא זרוע חיפושי הנפט של מנופים פיננסים המנוהלת על ידי הרמטכ"ל לשעבר, גבי אשכנזי. בסוף השבוע עברו נניקשוילי ובן זקן להיות בעלי השליטה בחברה לאחר שרכשו חלק מהותי מאחזקותיו של חיים ליבוביץ', שחיסל את אחזקותיו בחברה.

קראו עוד בכלכליסט

נניקשווילי עלה בעקבות העסקה לאחזקה של 31% במנופים. רביבו יוצא מההשקעה במנופים לכאורה בהפסד של 38 מיליון שקל, שלוש שנים לאחר שמיזג את קניון סטאר סנטר למנופים בתמורה להקצאת מניות (7%). שווי המניות הסתכם בזמנו ב־60 מיליון שקל.

אבל לדברי רביבו לא מדובר בהפסד: "הקמנו את מנופים מאפס, ומבחינה אישית אמנם השקעתי בה כספים אבל בסופו של דבר אני יוצא מההשקעה הזו ברווח ולא בהפסד. אנשים אוהבים לדבר על מה רביבו לא הרוויח. לי אין טענות והלוואי שכל הזמן יהיה ככה".

חיים רביבו. "מעדיף לקחת סיכון", צילום: טל שחר חיים רביבו. "מעדיף לקחת סיכון" | צילום: טל שחר חיים רביבו. "מעדיף לקחת סיכון", צילום: טל שחר

העסקה בין רביבו לנניקשוולי במנופים בוצעה מחוץ לבורסה בפרמייה של 30% על מחיר השוק של מנופים בסגירה המסחר ביום רביעי בערב, בפרמיה של 5% על מחיר השוק של שמן נפט וגז. בתגובה, עלתה מניית מנופים ביומיים האחרונים בשיעור של 10% לפני שהתממשה אתמול ב־2.4%. מניית שמן הגיבה בעלייה של 4% אתמול בהמשך לעלייה בשיעור דומה ביום חמישי, והיא נסחרת ב־4% מעל מחיר העסקה של רביבו.

מניית מנופים איבדה 30% משוויה מתחילת השנה, ורביבו נקלע לסכסוך עם ההנהלה החדשה, בראשותו של המנכ"ל ג'ואל ביסמוט, שמייצג את בעל השליטה מרקוס ובר, ושמתקשה להחזיר את האמון של שוק ההון בחברה. ובר רכש את השליטה מידי בן זקן לפני שלוש שנים, כשלפני שנה השלים אותה עם רכישת מלוא מניות בן זקן ב־100 מיליון שקל. כפי שנחשף באפריל האחרון ב"כלכליסט", רביבו ביקש לקבל פרוטוקולים של הישיבות ולהתמנות כדירקטור בחברה, אולם לא נענה. הסיבה העיקרית לירידה במניית מנופים היא מחיקות של מאות מיליוני שקלים שביצעה בגין ירידת שווי בנכסיה במזרח אירופה.

"מאז שהגיעו בעלי השליטה החדשים אני לא ממש מעורה במה שקורה בחברה, לא מכיר את ההתנהלות שם. המניה יורדת ויורדת כבר שנה וחצי. היו לי הרבה השגות לגבי החלטות שהתקבלו בניהול החברה אבל אני לא יכול לשנות את זה. העדפתי לשנות פוזיציה ולהיות בשמן", אמר רביבו אתמול, והוסיף כי "לא נוח להיות במצב כזה, ולכן החלטתי למכור. גם דרך מנופים הפוזיציה העיקרית שלנו היתה לראות מה קורה בשמן חיפושי נפט".

יכולת לצאת עם הרבה יותר מזומן, אבל קיבלת מניות של שמן. יש כאן סיכון, כמו בשרה ומירה.

"אני מאמין שבשמן יש פוטנציאל עצום וגם שני החברים שלי נמצאים שם. ג'קי (בן זקן - ג"ח) העביר את כל אחזקותיו, יחד עם אברהם (נניקשווילי - ג"ח) שנמצא שם באחזקה גדולה. אני מעדיף לקחת את הסיכון עם פוטנציאל עצום במקום שאני יודע מי מנהל ואיך מנהלים. יש אנשים רציניים שם, כמו גבי אשכנזי. אני מקווה שקיבלתי את ההחלטה הנכונה - אבל זה נראה בהמשך".

למה לא יצאת עם בן־זקן שמכר למרכוס ובר?

"זו היתה החלטה ועסקה בין בן זקן למנופים".

נניקשוילי נשאר במנופים. הוא מאמין בחברה?

"ברור. הוא מאמין שזה יצליח. אני גם מאמין שבסוף יהיה שם טוב אבל לא יודע כמה זמן זה ייקח. צריכים להיות שם שינויים משמעותיים כדי שדברים יתקדמו יותר מהר".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

16 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

לכל התגובות