אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אקזיט לבלווטניק בעסקה שתהפוך את רוסנפט לחברת הנפט הגדולה בעולם צילום: אלכס קולומויסקי

אקזיט לבלווטניק בעסקה שתהפוך את רוסנפט לחברת הנפט הגדולה בעולם

רוסנפט הרוסית תרכוש את TNK-BP ב-55 מיליארד דולר. בלווטניק ושלושת שותפיו ימכרו את מניותיהם במיזם הנפט הרוסי ב-28 מיליארד דולר במזומן

22.10.2012, 14:34 | סוכנויות הידיעות

חברת הנפט הרוסית רוסנפט מתכוונת לרכוש מחצית ממיזם TNK-BP של BP תמורת 26.8 מיליארד דולר במזומן ובמניות, שיהפכו אותה לרכישה הגדולה ביותר של חברה רוסית. בהמשך מתכננת רוסנפט לרכוש את המחצית השנייה של המיזם ב-28 מיליארד דולר במזומן.

על פי הצהרה שפרסמו היום החברות, עולה כי BP תמכור את 50% שבבעלותה ביצרנית הנפט השלישית בגודלה ברוסיה עבור 17.1 מיליארד דולר במזומן ו-12.8% ממניות רוסנפט. החברה הבריטית תשקיע מחדש 4.8 מיליארד דולר במניות של רוסנפט, כך שיישארו בידיה 12.3 מיליארד דולר במזומן, אחזקה של 19.75% בחברה הממשלתית ושני מקומות בדירקטוריון.

בוב דאדלי, מנכ"ל BP, צילום: בלומברג בוב דאדלי, מנכ"ל BP | צילום: בלומברג בוב דאדלי, מנכ"ל BP, צילום: בלומברג

מדובר במהלך הנועז ביותר עד כה של המנכ"ל בוב דאדלי להפוך את החברה בעקבות דליפת הנפט ב-2010 במפרץ מקסיקו, שהורידה בשליש את שווי השוק של החברה. מאז, היא מכרה נכסים בשווי 33 מיליארד דולר.

עבור מנכ"ל רוסנפט איגור סצ'ין, המהלך יוביל לעלייה בייצור הנפט והגז ל-4.5 מיליון חביות ביום. "זוהי הקלה מבחינתה של BP שהעסקה הושלמה", אומר פיטר האטון, אנליסט ב-RBC קפיטול מרקטס בלונדון. "זהו הישג מרשים למדי".

סצ'ין נפגש היום עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין כדי לדון בפרטי העסקה. בהצהרה נפרדת, הודיעה רוסנפט כי הסכימה אף לרכוש את המחצית השנייה של TNK-BP, שבבעלות קבוצת מיליארדרים, תמורת 28 מיליארד דולר במזומן. המחצית של AAR במיזם הנפט TNK-BP, נשלטת על ידי המיליארדרים מיכאיל פרידמן, גרמן קאהן, ויקטור וקסלברג ולן בלבטניק.

"זוהי עסקה מאוד טובה עבור השוק הרוסי. זוהי עסקה גדולה וטובה. אני רוצה להודות לך על העבודה הזאת", אמר נשיא רוסיה ולדימיר פוטין למנכ"ל רוסנפט איגור סצ'ין.

"רוסנפט בדרכה להיות שחקנית מרכזית בתעשיית הנפט העולמית", מסר דאדלי. "להערכתנו, האחזקה הזו ברוסנפט תניב ל-BP תשואה נאה". העסקה היום משחררת את BP ממערכת יחסים קשה שנמשכה תשע שנים עם השותפים המיליארדרים ב-TNK-BP, שייצגה כרבע מהייצור העולמי של החברה.

רוסנפט מהווה כלי עבור פוטין לחזק את השליטה שלו על תעשיית הנפט והגז הגדולה בעולם, ואף להשיג השפעה גדולה יותר על הכנסות האנרגיה שיעזרו לתמוך בהוצאות הציבוריות בעוד הכלכלה הרוסית בהאטה. כמחצית ההכנסות הממשלתיות ברוסיות נובעות מתעשיית הנפט והגז. במידה ורוסנפט אכן תרכוש את כל TNK-BP, התפוקה שלה תהיה גבוהה מהתפוקה של כל אחת ממדינות המזרח התיכון, מלבד סעודיה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות