אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"כשהממשלה רוצה לספק דיור בר השגה - היא מצליחה" צילום: אוראל כהן

"כשהממשלה רוצה לספק דיור בר השגה - היא מצליחה"

ניסים בובליל, נשיא התאחדות בוני הארץ, אמר כי המפתח להוזלת הדירות נמצא בידי הממשלה: "איך בחריש יש פתאום דירות שיעלו 600 אלף שקל?"

22.10.2012, 17:48 | שי פאוזנר

"המדינה היא זו שיכולה להוזיל את הדירות", כך אמר היום (ב') ניסים בובליל, נשיא התאחדות בוני הארץ, בכנס מנהלי הפרויקטים השישי שערך האיגוד בגני התערוכה בתל אביב. בובליל ציין כי בתקופה האחרונה מאיימים כל הזמן בקיצוצים בתקציב, אבל הקיצוץ היחידי שיתבצע בסופו של דבר הוא קיצוץ בתשתיות. לדבריו, "ללא השקעה בתשתיות לא נראה יותר את התופעה של זוגות צעירים מהמרכז שרוכשים דירות ביבנה ובחדרה. עד לפני מספר שנים יבנה היתה העיר שמעבר להרי החושך עבור תושבי המרכז ורק פיתוח התשתיות אפשר את הרחבת מעגלי הביקוש". הוא קרא למהנדסים לעמוד עם הקבלנים כ"חומה בצורה" מול הממשלה ולהילחם בכל ניסיון לקצץ בתקציבי התשתיות.

קראו עוד בכלכליסט

בובליל הוסיף כי המפתח להוזלת הדירות נמצא בידי הממשלה. "ראו זה פלא - כשהממשלה רוצה לספק דיור בר השגה למגזר ספציפי, היא מצליחה. איך בחריש יש פתאום דירות שיעלו כ-600 אלף שקל. למה בפתח תקווה לא ניתן לשווק קרקעות לדירות במחירים כאלו? הרי עלויות הבניה זהות בכל מקום. התשובה היא ש-70% ממחיר הדירה נמצאים

בשליטת הממשלה ובאים לידי ביטוי במחיר הקרקע ובמסים, והמדינה היא זו שיכולה להוזיל את הדירות. הקבלנים ימכרו דירות בחריש ב-600 אלף שקל, וגם הם וגם המהנדסים ירוויחו ויבצעו זאת בשמחה" .

יו"ר איגוד המהנדסים לבנייה ותשתיות דני מריאן ביקר בכנס את הממשלה על הסבת פרויקטים לממשלתיים. "יש לעצור מגמה של העברת מגה פרויקטים בתחום התשתיות לטיפול המדינה. הממשלה צריכה לפעול כגורם מאפיין, מתקצב וכרגולטור ולא כגורם מבצע. תפקיד זה יש להשאיר לשוק הפרטי". 

"פרויקט הרכבת הקלה בתל אביב הועבר לפני כשנתיים לביצוע תקציבי על ידי חברת נת"ע, ופרויקט כביש 531 הועבר גם הוא לביצוע על ידי החברה הלאומית לדרכים. לאחרונה פורסם שפרויקטים אלו כבר חורגים באופן משמעותי מלוח הזמנים שהוקצב להם ותקציבם כבר גדל באופן משמעותי. לצערי נראה שעדיין לא נאמרה המילה האחרונה בנושא ומגמה זו תמשיך ותתקדם ככל שיתקדם ביצוע הפרויקטים".

דני מריאן דני מריאן דני מריאן

לדבריו "אין ספק שהממשלה יכולה להוביל ולבצע פרויקטים רחבי היקף וכבר עשתה זאת בעבר, אבל אין תחליף לידע הנצבר, לגמישות התפעולית, לנסיון של השוק הפרטי בטיפול במגה פרויקטים. ההצלחה של פרויקטים כמו כביש חוצה ישראל, מתקני ההתפלה, עיר הבה"דים ואחרים מדברת בעד עצמה".

מריאן ציין גם את החסמים בשוק ההנדסה כיום, ואמר כי נחוץ עדיין שיפור בתחום שכר הטרחה המשולם למהנדסים, בעיקר בתחום שרותי התכן השונים. לדבריו שכר הטרחה בישראל נמוך משמעותית משכר הטרחה המשולם בחו"ל. הדבר גורם לא רק לקושי למהנדסים לתת שירות ברמה נאותה, אלא גם לבריחת מהנדסים לעבודה בחו"ל ולביקוש נמוך למקצוע באקדמיה ובמכללות, שיחד עם המחסור המסתמן במהנדסים יפגע ביכולת של המדינה והשוק הפרטי לקבל שרותים ברמה ובכמות הנדרשת.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

8 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

7.
ה-ם מ-פ-ח-ד-י-ם
כולם צריכים להרוויח פחות - הקבלנים, העיריות, הממשלה, חברות נדל"ן וחברות בינוי... אין מה לעשות - תצטרכו לבנות יותר ולמכור כל יחידה בפחות. מקום המדינה היה אסור שהמדינה תתערב בנדל"ן ובצורה הזו היו קמים מלא קבלנים והיה היום קרב ותחרות. כעת, בגלל רגולציות שהטיבו עם בעלי ההון, לא ממש ניתן לשקם את שוק הנדל"ן ללא רגולציה מתאימה. אז כך: 1. הרגולטור צריך להביא חברות בנייה מחו"ל - סיניות, אמריקאיות - מה שבא ברוך הבא ובצורה הזו הקבלנים יהיו חייבים להרוויח פחות או שפשוט לא יזכו במכרזים. 2. יש לקבוע מחיר מקסימלי ליחידת דיור - והוא צריך להיקבע לפי אזור המגורים - המצב הביטחוני של המקום, מצב הפשיעה, מצב החינוך וכו'. אלו הם פרמטרים אמיתיים. בכל מקום בעולם שבו נשלחים טילים - הנדל"ן אמור לרדת ולא לעלות. בכל מקרה, בשום פנים ואופן (ולא משנה אם אנשים גרים עם ההורים, לבד או לא יודע מה) לא לקנות דירות. ניסים בובליל נמצא הרבה בתקשורת כי הוא מ-פ-ח-ד. יבוא יום ולו גם לא יהיה מה לשים על הצלחת (הוא לא יכול לאכול בטון, נכון...?). הוא וכדומיו יהיו חייבים למכור דירות, אחרת פשיטות רגל ברקע. אל תשכחו: אנחנו 6 מיליון, הם בסה"כ כמה אלפים (גם כאן הגזמתי). להם יש נכסים, אדמות, מכרזים וכסף, אבל לנו יש את הכוח.
תל אביבי  |  23.10.12
6.
הוא רציני???
לידיעת אדון בובליל: חריש נמצאת במרחק שעה נסיעה מתל אביב, ובשונה מפתח תקוה השכנים שם הם מייסר (בערבית: مـَيْسـَر) ו-אום אל קוטוף. זו הסיבה שבחריש הערכת השמאי למחיר הקרקע היא שלילית! ולכן המחיר המינימילי במכרז הוא אפס, ובפתח תקוה מחיר קרקע ליחידת דיור הוא מאות אלפים.
22.10.12
4.
בבחירות באים החרדים , החילוניים בסתלבט ואחר כך בוכים שדופקים אתם
הגיע העת להטיס את הממשלה הזאת החוצה , רק שלא ישארו בשלטון , קחו שר שיכון חילוני ותיראו תוך שנתיים יש מאות אלפי דירות במחירים נורמליים לחסרי דיור כמו זוגות צעירים . קחו אחריות על החיים שלכם נקודה.
ציון , מרכז  |  22.10.12
לכל התגובות