אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"2013 תהיה שנה מסוכנת, אנו מודאגים מהחמרת המשבר באירופה" צילום: גדי דגון

"2013 תהיה שנה מסוכנת, אנו מודאגים מהחמרת המשבר באירופה"

כך אמר רפי מלניק, חבר הוועדה המוניטרית של בנק ישראל. "שער הריבית אמנם גבוה ויש מקום להורדה אך אין כרגע תוכניות לכך"

23.10.2012, 18:41 | גיא בן סימון

"ריבית בנק ישראל נחשבת גבוהה ביחס לשאר המדינות המפותחות ויש מקום להפחתת ריבית נוספת אם יהיה צורך", אמר רפי מלניק, נציג הציבור בוועדה המוניטרית של בנק ישראל בראיון לבלומברג. "שער הריבית אמנם גבוה ויש מקום להורדה אך אין כרגע תוכניות לכך", הוסיף.

במהלך השנה האחרונה בנק ישראל הוריד את שער הריבית מ-3.25% ל-2.25%. נגיד בנק ישראל סטנלי פישר אמר מוקדם יותר החודש כי העולם קרב למיתון וחיזק את עמדת ארה"ב בנושא ההרחבה הכמותית השלישית. ב-29 באוקטובר בנק ישראל צפוי להשאיר את הריבית על כנה בשיעור של 2.25%.

"2013 תהיה שנה מסוכנת", אמר מלניק. "אנחנו לא ידעים אם המצב בעולם הולך ומידרדר. אנו מודאגים מהחמרת משבר החובות האירופי", הוסיף מלניק בדאגה שכן כ-40% מהתל"ג מופנה לייצוא ואירופה מהווה כיעד העיקרי לייצוא.

בנוגע להקדמת הבחירות אמר מלניק, כי "הממשלה תיאלץ להעלות מסים שוב לאחר הבחירות בטרה לעמווד ביעד הגירעון".

פרופ' מלניק, לשעבר מבכירי מחלקת המחקר של בנק ישראל, היה זה שהחל לפרסם לפני שנים את המדד המשולב למצב המשק של הבנק. לאחר פרישתו מבנק ישראל, פרסם מלניק מדד דומה משלו, שהתפרסם במקביל למדד של הבנק. התכונה הבולטת של שני המדדים היא יכולתם לזהות בזמן אמת תפניות בפעילות הכלכלית במשק. בעקבות מינויו לחבר בוועדה המוניטרית של בנק ישראל, הקפיא מלניק את פרסום המדד.

נגיד בנק ישראל סטנלי פישר , צילום: עטא עוויסאת נגיד בנק ישראל סטנלי פישר | צילום: עטא עוויסאת נגיד בנק ישראל סטנלי פישר , צילום: עטא עוויסאת

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות