אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
איציק אסטרייכר בדרך לנהל את דש־מיטב גמל צילום: בועז אופנהיים

בלעדי לכלכליסט

איציק אסטרייכר בדרך לנהל את דש־מיטב גמל

אילן רביב, שצפוי להתמנות למנכ"ל בית ההשקעות הממוזג, מנהל פגישות עם בכירים משני הגופים וצפוי לסגור את הנהלת הגוף הממוזג בתוך שבועיים

24.10.2012, 06:57 | רחלי בינדמן

אילן רביב, מנכ"ל בית ההשקעות מיטב ומי שצפוי לקבל את הניהול לאחר המיזוג בין מיטב ובית ההשקעות דש, נמצא בשלבים אחרונים של הכרעות על גורל המנהלים הבכירים בבית ההשקעות הממוזג. ל"כלכליסט" נודע כי אחד מתפקידי המפתח החשובים ביותר קרוב לסגירה: איציק אסטרייכר, שמכהן כיום כמנכ"ל חברת הגמל של מיטב, צפוי להתמנות למנכ"ל הגמל של הגוף הממוזג. בנוסף, מסתמן כי עידו בירמן, מנהל קרנות הנאמנות של דש, ורפי ניב, מנהל קרנות הנאמנות של מיטב, יקבלו הצעה לתפקידים בכירים בגוף הממוזג כסמנכ"ל מכירות וכמנכ"ל הקרנות בהתאמה.

קראו עוד בכלכליסט

בשבועות האחרונים, אלי ברקת, בעל השליטה בדש איפקס; עידו נויברגר, מנכ"ל דש איפקס; קובי לוינסון, מנכ"ל החברה־הבת דש; צבי ואבנר סטפק, בעלי השליטה במיטב; וכמובן רביב עצמו מקיימים סבב פגישות קדחתני עם המנהלים הבכירים בקבוצה כדי לקבל החלטה מי יישאר ומי יסיים את דרכו. פגישות אלו צפויות להמשיך להתקיים בימים הקרובים. כידוע, בכל אחד מבתי ההשקעות יושבים מנהלים המאיישים תפקידים שיהפכו לכפולים בבית ההשקעות הממוזג, וכחלק מרעיון המיזוג שנועד לחסוך בהוצאות, מנהלים בכירים בשני הארגונים צפויים ללכת הביתה. בתוך שבוע וחצי צפוי רביב לבנות את שדרת המנהלים החדשה של הגוף הממוזג ולבשר למנהלים את הכרעותיו.

גבי רביד ויקטור שמריך קובי לוינסון אלי ברקת עידו נויברגר , צילום: עמית שעל גבי רביד ויקטור שמריך קובי לוינסון אלי ברקת עידו נויברגר | צילום: עמית שעל גבי רביד ויקטור שמריך קובי לוינסון אלי ברקת עידו נויברגר , צילום: עמית שעל

גל פדיונות בדש

אסטרייכר, שמינויו כאמור נמצא בשלבי סגירה סופיים, צפוי לעמוד בראש חברת הגמל הממוזגת, שתנהל נכסים בהיקף של 36 מיליארד שקל ותהיה החברה השלישית בגודלה בישראל. אסטרייכר מחזיק בניסיון של 12 שנה בשוק ההון, ושימש בעבר כמנכ"ל חברת הגמל של בנק מרכנתיל. תחת ניהולו הצליחה חברת הגמל של מיטב להציג מתחילת השנה העברות חיוביות של כ־224 מיליון שקל ממתחרים ובשנת 2011 העברות חיוביות נטו של 346 מיליון שקל.

מי שמנהל היום את חברת הגמל של דש הוא דן פנחסי, מנהל מוערך עם שנים רבות של ותק, שעזב לטובת התפקיד את ניהול חברת הגמל והפנסיה של חברת הביטוח כלל. פנחסי מונה לתפקיד על ידי מנכ"ל דש לשעבר, ידין ענתבי. חברת הגמל של דש מתמודדת בשנה החולפת עם גל פדיונות, כאשר מתחילת השנה העבירו לקוחות הגמל של דש סכום שיא יותר ממיליארד שקל למתחרים, בין השאר על רקע תשואות חלשות שהציגו הקופות. זאת לאחר שבמשך שנים ארוכות נחשבה דש כמובילת הגיוסים בשוק הגמל.

שינוי במערך המכירות

בעלי השליטה וראשי בתי ההשקעות דש ומיטב טרם התכנסו לישיבה סופית בנוגע למינויי הבכירים בגוף הממוזג, אולם רביב מעוניין לסגור את שדרת הניהול בתוך שבוע וחצי לכל היותר. בשני בתי ההשקעות מקווים לקבל בפרק זמן זה את החלטת הממונה על ההגבלים העסקים בנוגע למיזוג שתי חברות תעודות הסל של שני הגופים (שנוטה להיות שלילית), כדי לקבל החלטה גם ביחס למנהלי חברת תעודות הסל בגוף הממוזג. כיום ליאור כגן מנהל את חברת תעודות הסל של מיטב, ולפי ההערכות, גם אם מיטב ייאלץ למכור את חברת התעודות שלה, כגן צפוי לקבל הצעה לתפקיד ניהולי בכיר בגוף הממוזג. מי שמנהלים את תכלית, חברת תעודות הסל של דש, הם דוד אללוף ואייל סגל.

ביחס לחברת הקרנות המתמזגת, ל"כלכליסט" נודע כי רביב מעוניין לבצע בגוף הממוזג שינוי מבני. בעוד שבדש פועל כיום מערך מכירות נפרד לכל תחום פעילות, רביב רוצה לבנות מערך מכירות מטריציוני - כלומר מערך שירכז את המכירות של כל מוצרי הקבוצה באופן רוחבי. בשלב זה האפשרות המועדפת על רביב, וככל הנראה מוסכמת גם על לוינסון ונויברגר, היא להציע לעידו בירמן, כיום מנהל חברת הקרנות של דש, להתמנות כסמנכ"ל המכירות של הקבוצה. מדובר בתפקיד מפתח, ולשם השוואה בפסגות, בית ההשקעות הגדול בישראל, מאייש אותו היום טל קדם, שנחשב מספר 2 אחרי המנכ"ל חגי בדש. אם בירמן יקבל על עצמו את התפקיד, רפי ניב, היום מנכ"ל חברת הקרנות של מיטב ואיש השקעות, ימונה למנכ"ל חברת הקרנות הממוזגת וישמש כמנהל מקצועי כאשר המכירות ירוכזו על ידי בירמן.

אילן רביב, צילום: עמית שעל אילן רביב | צילום: עמית שעל אילן רביב, צילום: עמית שעל

עוד נודע ל"כלכליסט" כי עופר דורי, כיום מנכ"ל חברת ניהול התיקים של דש, הוא המועמד המוביל לנהל את חברת התיקים בגוף הממוזג.

תפקיד מכריע נוסף שלגביו נדרשת הכרעה הוא תפקיד מנהל ההשקעות הראשי של חברת הגמל. בבית ההשקעות דש מי שאחראי על ניהול ההשקעות הוא יאיר ספלטר, ובמיטב, יניב צלאל. מדובר בתפקיד מפתח שבעלי השליטה צפויים להיות מעורבים אישית בהכרעה לגביו.

ממיטב ודש נמסר: "רק באחרונה החלו פגישות היכרות עם המנהלים הבכירים בשני הצדדים. חלק ניכר מהפגישות טרם התקיים, ולפיכך, ברור כי לא התקבלה כל החלטה בעניין איוש המשרות של החברה הממוזגת. "בשבועות הקרובים יוחלט על הרכב ההנהלה של החברה הממוזגת, ואולם ההחלטות יימסרו בראש ובראשונה למנהלים עצמם, ורק לאחר מכן לציבור ולתקשורת, ובכל מקרה, כל החלטה כאמור תהיה בכפוף לאישור ההגבלים העסקיים למיזוג".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות