אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נכסי פניציה מסתכמים ב-100 מיליון שקל צילום: גיל נחושתן

נכסי פניציה מסתכמים ב-100 מיליון שקל

הנכסים העיקריים של החברה, מעבר למוניטין שלה, הם בעיקר מלאי שמצוי במחסניה וחובות של לקוחות

24.10.2012, 06:49 | ענת רואה

מפעל ייצור הזכוכית פניציה אמריקה ישראל, שנוסד לפני 78 שנה, ממוקם באזור התעשייה ציפורית שבגליל העליון ומעסיק כ־400 עובדים. המפעל מגדיר את עצמו בבקשה להקפאת הליכים כ"אחת מספינות הדגל של התעשייה היצוא הישראלי".

יו"ר פניציה הוא עודד טירה, לשעבר נשיא התאחדות התעשיינים. החברה מייצרת זכוכית שטוחה באופן בלעדי בישראל, ובנוסף ל־400 עובדיה הקבועים היא מעסיקה עוד מאות עובדים באמצעות ספקים שעיקר פעילותם נסמכת על פעילותה של פניציה. ספקים אלו צפויים לספוג מכה לא פשוטה עקב הקריסה, משום שרוב החובות כלפיהם לא יוחזרו להם.

החברה שנקלעה לחובות של 240 מיליון שקל אינה מחזיקה בנכסים גדולים. במפעל הושקעו מאות מיליוני שקלים, אך רוב ההשקעות נטועות בתשתיות בקרקע כך שאם החברה לא תמשיך להתקיים התמורה לא תהיה גדולה במיוחד.

הנכסים העיקריים של החברה, מעבר למוניטין שלה, הם בעיקר מלאי שמצוי במחסניה וחובות של לקוחות המסתכמים בכ־100 מיליון שקל אך יירכשו על ידי המשקיע תמורת 70 מיליון שקל בלבד.

בבקשה להקפאת הליכים נטען כי יצור הזכוכית מבוצע בתנור התכה ענק שעלותו למעלה מ־100 מיליון שקל ועלות האנרגיה וחומרי הגלם הדרושים להפעלת התנור מסתכמת במיליון שקל ליום. לפי ההסברים שסיפקה פניציה באשר לנסיבות קריסתה, ענף הזכוכית השטוחה סובל בשנים האחרונות מעלייה מתמשכת בתחום עלויות האנרגיה וחומרי הגלם, ומצד שני ממגמת ירידה במחיר הזכוכית בשווקים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות