אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נתניהו וליברמן הכריזו על איחוד: "ננהיג בעוצמה" צילום: עמית שאבי, עטא עוויסאת

נתניהו וליברמן הכריזו על איחוד: "ננהיג בעוצמה"

פחות משלושה חודשים לפני הבחירות, ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר החוץ אביגדור ליברמן הכריזו הערב על מפץ פוליטי - איחוד בין רשימות הליכוד וישראל ביתנו. נתניהו: "זה הזמן לשדר עוצמה מול אויבינו ואחדות בתוכנו".

25.10.2012, 20:07 | עקיבא נוביק, כתב ynet ו"ידיעות אחרונות"

כמעט חצי שנה אחרי שהדהים את המערכת הפוליטית כשהקים ממשלת אחדות עם קדימה, זעזע ראש הממשלה בנימין נתניהו שוב את המערכת הפוליטית כשהחליט לחבור לאביגדור ליברמן ולאחד את רשימות הליכוד וישראל ביתנו בבחירות לכנסת ה-19. הערב (ה') שני האישים התייצבו למסיבת עיתונאים משותפת שבה הכריזו רשמית על המהלך הדרמטי. 

 "איחוד כוחות ייתן לנו את הכוח להגן על ישראל והכוח לחולל שינויים כלכליים וחברתיים בתוך המדינה", אמר נתניהו, "אנחנו עומדים בפני אתגרים אדירים וזה הזמן לאחד את הכוחות למען מדינת ישראל. לכן, הליכוד וישראל ביתנו ירוצו יחד ברשימה משותפת לכנסת הבאה בפתק אחד. ואנחנו נבקש יחד מנדט מהציבור כדי להנהיג בעוצמה את מדינת ישראל בשנים הבאות".

נתניהו מנה את האתגרים שעומדים בפני הממשלה הבאה, בהם תוכנית הגרעין האיראנית והמאבק בטרור. "יש עוד הרבה מה לעשות ובראש ובראשונה להפחית את יוקר המחייה ואחרי שהצלחנו לייצב את כלכלת ישראל מול המשבר הכלכלי העולמי המתמשך, נוכל להמשיך בכל העוצמה ולהתמקד בהפחתת יוקר המחייה. זה הזמן לשדר עוצמה מול אויבינו ואחדות בתוכנו. ראש ממשלה בישראל צריך כוח גדול ומלוכד מאחוריו".

אחרי ראש הממשלה דיבר ליברמן, שאמר: "איחוד הכוחות בינינו זה שילוב, כפי שאמרת, של ניסיון, של עוצמה ואחדות. זה מה שמצפים אזרחי ישראל היום". הוא הוסיף כי "נוכח האתגרים אנחנו זקוקים לאחריות לאומית. לא עוד רסיסי מפלגות האופנה שקמות לקדנציה אחת ונעלמות אחר כך".

הערב, סמוך לשעה 18:00, נמסרה הודעה על מסיבת עיתונאים משותפת שיערכו ראש הממשלה ושר החוץ בשעה 20:00 בירושלים על מנת למסור הודעה משותפת. תוך זמן קצר התברר כי השניים סיכמו כי יאחדו כוחות בבחירות שיתקיימו ב-22 בינואר, במהלך שאמור להבטיח שנתניהו ירכיב את הממשלה הבאה.

מאחורי ההחלטה הדרמטית עומדת מגמה של ירידה בכוחה של מפלגת הליכוד בסקרים, לצד החשש של ראש הממשלה מהאפשרות שקודמו אהוד אולמרט יחליט להתמודד מולו בבחירות, אולי ברשימה משותפת עם ציפי לבני. המגעים למהלך התקיימו בחשאי ורק בצהריים עדכן נתניהו חלק משרי הליכוד וביקש את ברכתם.

באופן פומבי בליכוד יישרו קו עם החלטתו של נתניהו לאחד כוחות עם ישראל ביתנו והשר מיכאל איתן היה היחיד שהביע התנגדות. עמיתיו, בני בגין ודן מרידור, סירבו להגיב. בסביבתו של יו"ר ישראל ביתנו התמוגגו ואמרו כי מדובר ב"מהלך היסטורי". במרכז ובשמאל המפה הפוליטית הביעו מחאה על המהלך והיו מי שקראו ליצירת גוש נגדי לנתניהו וליברמן.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות