אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מחזיקי האג"ח של יפנאוטו התייאשו מזאבי: יצביעו להעמדה לפירעון מיידי צילום: יריב כץ

מחזיקי האג"ח של יפנאוטו התייאשו מזאבי: יצביעו להעמדה לפירעון מיידי

באסיפה שהתקיימה היום המוסדיים תמכו בהעמדה לפירעון והנציגות דיווחה כי היא תנסה ליצור ערוץ תקשורת ישיר מול בנק מזרחי, הנושה הגדול של חברת הבת יבואנית סובארו, כדי להעביר את השליטה בחברה בדרך שתמקסם את השווי לכלל הנושים

28.10.2012, 18:30 | אסף גילעם

סוף הדרך של גד זאבי ביפנאוטו? באסיפה מחזיקי האג"ח א' של יפנאוטו אחזקות החליטו המחזיקים להעלות להצבעה את העמדה לפירעון מיידי של הסדרה בהיקף של כ-90 מיליון שקל. האסיפה כונסה היום במשרדי עו"ד יורם בונן, המייצג את המחזיקים. ברקע לאסיפה, הודעת בנק מזרחי, הנושה הגדול של חברת הבת, יפנאוטו רכב, כי הוא מסרב לשחרר את השעבוד שניתן לו על קרקע לבניה בלוד, שהיתה אמורה להיות בלב ההסדר בין יפנאוטו אחזקות ומחזיקי האג"ח.

קראו עוד בכלכליסט

ביום שני שעבר חשף "כלכליסט" כי הגופים המוסדיים המחזיקים באג"ח פועלים על מנת שהנציגות שבה יושב עופר גזית תפעל, בשיתוף הנאמן הרמטיק, ינקטו בצעד תקיף כגון העמדת האג"ח לפירעון מיידי. באסיפה היום, ניסו נציגי החברה להסביר כי הודעת בנק מזרחי לא היתה סופית ורשמית. המחזיקים לא התרצו, והחליטו להוציא זימון לאסיפה נוספת מחר שעל סדר יומה העמדה לפירעון מיידי של הסדרה.

ל"כלכליסט" נודע כי את המהלך מובילים רוב הגופים המוסדיים המחזיקים בנייר, ותומכים בהצעה, בינהם, קרנות פורסט, הראל-פיא, כלל, קרן דרגון ופסגות. חמשת הגופים הגדולים, התומכים בהעמדה לפירעון, מחזיקים ביותר מ-60% מהסדרה.

בנק מזרחי אף שיגר מכתב תגובה בסוף השבוע האחון, להודעת יפנאוטו כי הוא סירב לתנאי המתלה להסדר, והצגתו כזה ש"טירפד" את ההסדר. "לא יעלה על הדעת שתציעו לשלם למחזיקי האג"ח תשלומים מהכספים המשועבדים לבנק, ואף להבטיח תשלום כספים נוספים למחזיקי האג"ח באמצעות רישום משכנתא על מקרקעין המשועבדים לו, מבלי לקבל את הסכמת הבנק בכתב ומראש ל'הצעות נדיבות' אלה", כתב אלון אגוזי, מנהל סקטור תאגידים בחטיבה העסקית של מזרחי טפחות למנכ"ל יפנאוטו אורן חסון. "מיד כאשר טרחתם לפנות לבנק ולברר עימו אם יסכים לוויתורים מעין אלה, נמסר לכם במפורש כי הבנק מתנגד לוויתורים שהתבקשו".

מעבר לסירוב עצמו, נוסח המכתב החריף של מזרחי, הוביל את המחזיקים באסיפה היום להאמין כי אין תקווה לשינוי עמדות. בנוסף, העובדה כי נציגי החברה והבעלים לא יצרו קשר עם המחזיקים ונציגיהם מאז ההודעה ועד לאסיפה חיזקה את תחושת אי האמון של המחזיקים בזאבי.

הנציגות דיווחה למחזיקים, במקביל להחלטה להתקדם בהעמדה לפירעון, כי היא מנסה ליצור ערוץ תקשורת ישיר עם בנק מזרחי על מנת להעביר את השליטה באופן מסודר שימקסם את הנכסים (בראשם, הזיכיון לייבוא רכבי סובארו). למחזיקי האג"ח שעבוד מלא על מניות יפנאוטו אחזקות, המחזיקה (100%) מיפנאוטו רכב, בה נמצאת פעילות סובארו. בנק מזרחי, הנושה העיקרי של יפנאוטו רכב מחזיקי כיום בשעבוד מלא על נכסי יפנאוטו רכב, כולל הזיכיון.

המחזיקים יקבלו בנוסף מנגנון "אפסייד"

נציגות האג"ח וזאבי הגיעו למתווה להסדר חוב בחברה בסוף אוגוסט האחרון, כפי שנחשף ב"כלכליסט". לפי המתווה שפורסם, הציעה החברה לפרוס מחדש את תשלומי קרן האג"ח (בתוספת תשלום הקרן של פברואר, שטרם שולמה) בהיקף של כ-100 מיליון שקל, כך שייפרעו בעיכוב של שנתיים בין השנים 2014-2020. הריבית השנתית תעלה ל-8% צמוד למדד והחברה תפקיד בידי הנאמן כרית ביטחון של כמה מיליוני שקלים נוספים. המחזיקים יקבלו בנוסף מנגנון "אפסייד", לפיו יזכו לתוספת ריבית בהיקף של 1.5% במידה והחברה תעמוד ברווחיות גולמית מינימלית בין השנים 2014 ועד 2018.

תרומת הבעלים העיקרית להסדר, והתנאי המתלה לאישור ההסדר, הייתה אמורה להיות שיעבוד על קרקע בלוד (גוש 3978 חלקה 6) המיועדת לבניית בניין משרדים. על הקרקע רשומה כיום משכנתא לטובתו של בנק מזרחי.

יפנאוטו התחייבה כי שווי הבטוחה לא יפחת מ-40 מיליון שקל. יפנאוטו רכב השלימה בתחילת אוגוסט מכירת שני נכסי נדל"ן בת"א, ביצחק שדה וברחוב המסגר, בהם משרדי החברה ואולם התצוגה הראשי שלה בתמורה כוללת של 35 מיליון שקל. שני הנכסים היו משועבדים למזרחי. התמורה מהעסקאות הלכה לטובת הקטנת חובותיה של יפנאוטו רכב מול בנק מזרחי, בתקווה כי הבנק יאפשר את שחרור הקרקע בלוד לטובת מחזיקי האג"ח.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות