אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
למי דואג האוצר? "המחלבות מפסידות, הייקור הכרחי" צילום: עטא עוויסאת

נחשף בכלכליסט

למי דואג האוצר? "המחלבות מפסידות, הייקור הכרחי"

המכתב ששלחו משרדי האוצר והחקלאות ליהודה וינשטיין חושף את התירוץ לייקור מוצרי החלב המפוקחים: העלייה במחירי התשומות תוביל את המחלבות "למחסור ואף פיטורים"

29.10.2012, 06:55 | תומר אביטל

מבקר המדינה הכניס את הממשלה לתסבוכת לא פשוטה כאשר המליץ למשרד האוצר שלא לאשר את ייקור המוצרים בפיקוח בעקבות בדיקתו, אשר מצאה ליקויים בנוסחאות שמחשבות את המחירים.

קראו עוד בכלכליסט

רק אתמול פורסם ב"כלכליסט" כי משרד האוצר החליט לגלגל את ההחלטה בנושא ליועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, אך כעת עולה מנוסח המכתב שכתבו היועצים המשפטיים של משרד האוצר ומשרד והחקלאות, יואל בריס וערן אטינגר, עד כמה הם אובדי עצות לנוכח פניית מבקר המדינה.

מנוסח המכתב, שהגיע לידי "כלכליסט" בעקבות פנייה לאוצר, משתמע כי הגורמים המקצועיים בממשלה מתקשים לתפקד לאור הלחצים המשולבים של משרד המבקר, השרים, המחלבות והרפתנים, והדרישות שמציב החוק. "חוק הפיקוח נועד להגן על האינטרס של ציבור הצרכנים, אך מן הצד השני פיקוח צריך להבטיח מחיר הוגן גם ליצרנים", כתבו היועצים והזכירו כי בפני הממשלה מונחות בקשות של היצרנים לעדכן את המחירים, ושוועדת המחירים משוכנעת שיש לייקר את המוצרים "באופן מיידי".

משרדי הממשלה משתמשים במכתב בכל כלי העומד לרשותם כדי להוכיח שההחלטה על ייקור מוצרי החלב והביצים שבפיקוח היא מקצועית וחפה מפוליטיזציה, אינטרסים מסחריים או דילים - כפי שחושש המבקר.

במכתב מצוין כי העלייה במחירי התשומות מובילה להפסדים למחלבות, העלולה לגרום ל"עיכוב בתהליכי פיתוח, מחסור ואף פיטורים", כי ועדת המחירים מתכננת לצאת בקרוב לשימוע ציבורי נרחב בנושא שינוי אמות המידה הקובעות את שינוי המחירים של המוצרים, כי הם נמצאים כבר בהליך ביצוע של יתר הצעדים שדרש המבקר, וכי כבר לפני חודשיים התקשר

משרד החקלאות עם משרד רואי חשבון חיצוני שאמור לבחון את העלויות והרווחים של המחלבות.

עם זאת, ראוי לציין שכרגע עוד לא ידוע על יצרן בשוק המזון שקיבל אפילו פנייה ראשונית להצגת עמדתו בשימוע הציבורי המדובר.

מלשכתו של שטייניץ נמסר, כי "ועדת המחירים פועלת בהתאם לדין, ומאחר שמבקר המדינה ערך דו"ח הנוגע לפעילותה צצה אי־בהירות לגבי אופן המשך פעולתה. לכן היועץ המשפטי של האוצר עם היועץ המשפטי של משרד החקלאות פנו ישירות למנחה המקצועי שלהם, הוא היועץ המשפטי לממשלה. אין בכך להצביע על כך שהשר ביקש לקדם את העלאת מחירי המוצרים שבפיקוח. נהפוך הוא, שר האוצר שואף להפחתת מחירי החלב".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות