אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ביהמ"ש אישר את הסדר הנושים של מפעל הזכוכית פניציה צילום: גיל נחושתן

ביהמ"ש אישר את הסדר הנושים של מפעל הזכוכית פניציה

השופט שיבח את הבנקים שהסכימו להסתפק בהחזר של 85% מהחוב כלפיהם, כך שהנושים הרגילים ספגו תספורת של "רק" 70%. חברת פז שתסבול מהתספורת טענה בדיון כי נאלצה להסכים להסדר בכדי שלא תוטל עליה האחריות לפיטורי עובדים ולסגירת המפעל

29.10.2012, 17:46 | ענת רואה ויצחק דנון

שופט בית המשפט המחוזי בנצרת עאטף עיילבוני אישר לפני זמן קצר את הסדר הנושים של מפעל הזכוכית פניציה ואת מכירתה לקרן פורטיסימו, בניהולו של יובל כהן. לפי ההסדר, כהן התחייב להעסיק 250 מתוך 400 עובדי המפעל וכספים שישלם תמורת רכישת החברה תאפשר החזר חלקי לנושים שיפרס על פני 3 שנים ובסיומו צפויים הנושים הרגילים לקבל 30% מהחובות כלפיהם, שעומדים על 96 מיליון שקל.

קראו עוד בכלכליסט

בפתח החלטתו לאשר את ההסדר שיבח השופט את הנאמן רו"ח חן ברדיצב שיוצג ע"י עו"ד אהוד גינדס וכן את הבנקים, הנושים המובטחים, אשר הסכימו באופן חריג להסתפק בהחזר של 85% בלבד מהחוב כלפיהם ולא לעמוד על החזר מלא של 100%. ההפרש העומד על 20 מיליון שקל הוא זה שאיפשר לנושים הרגילים לקבל החזר כלשהו על חשבון החובות כלפיהם. לדברי השופט "הנושים המובטחים והנושים האחרים גילו אחריות ציבוריות שראויה להיזכר, שעה שהסכימו לויתורים מרחיקי לכת על מנת לשמר את החברה כעסק חי ובכלל זה לשמור את מקומות העבודה ומקורות הפרנסה למאות משפחות".

עם זאת יש לציין כי בניגוד לנושים הרגילים שיקבלו 30% מגובה החוב המקורי כלפיהם, בלא תוספת הצמדה וריבית, הכלל לגבי הבנקים הוא שונה והם מקבלים 85% מהחוב אך לא במונחי קרן אלא בתוספת ריבית והצמדה.

כפי שפורסם בשבוע שעבר ב"כלכליסט", פורטיסימו רוכשת את המפעל ותשלם תמורתו 80 מיליון שקל ב־4 תשלומים שנתיים, אך 60 מיליון שקל מתוכם מותנים בהתקיימותם של אירועים שונים ובהם מתן הלוואה של הקרן למפעלים במצוקה, אספקת גז דחוס במכליות למפעל ולבסוף התשלום האחרון שיותנה בכך שהמפעל יחובר לצינור הגז הטבעי. חיבור המפעל לצינור הגז אמור לחסוך לו 5 מיליון שקל בחודש. חוזה המכירה העניק לפורטיסימו הטבות שונות שנועדו לתמרץ אותה ובהן תשלום רק עבור 70% מהסכומים שתגבה בגין חובות לקוחות וממלאי שיועבר אליה.

עו"ד איל רוזובסקי המייצג את חברת הדלק פז הטוענת כי פניציה חייבת לה 22 מיליון שקל וחלק מהחוב אינו מובטח כך שהיא תספוג כיתר הנושים הרגילים תספורת של 70%, אמר בדיון היום כי עו"ד אהוד גינדס, המייצג את הנאמן, רו"ח חן ברדיצ'ב הדגיש את חצי הכוס המלאה, ואילו "אנו מדברים בשם אלה שמרגישים שהכוס כולה ריקה". לדברי רוזובסקי פז התנגדה להסדר הנושים בין היתר משום שהוא מעניק פטור מתביעות לבעלים, חברת גארדיאן האמריקאית, וזאת בתמורה לוויתור על החזר כספים המגיעים לה מהחברה. "מבחינה ציבורית אנחנו במצב של מצוקה, מצד אחד אנו נושים גדולים עם חוב שלא יוחזר לנו ומצד שני אנו בסיטואציה שזה ההסדר, ואם נגיד לא – המפעל יסגר והאחריות על פיטורי עובדים תוטל עלינו. יחד עם זאת ומשיקולים ציבוריים אנו מסכימים להסדר". השופט עילבוני ביקש כי יכתב בפרוטוקול שהנוכחים מחאו כפיים לדבריו של רוזובסקי.

לדברי השופט בדיון היום הוסדרו כל ההסתייגויות ופורטו כל ההבהרות שנדרשו בדיון בשבוע שעבר, אך עדיין יהיה צורך בקבלת אישור הממונה על ההגבלים העסקיים וחתימת הסכם קיבוצי עם העובדים בכדי שההסכם יצא לפועל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות