אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סנדי עדיין כאן: "נהר" במנהטן, ניו ג'רזי "שקעה" צילום: אם סי טי

שידור חי

סנדי עדיין כאן: "נהר" במנהטן, ניו ג'רזי "שקעה"

סנדי הפסיקה את הזרם: 7.5 מיליון מנותקים מחשמל, ניו יורק עדיין עיר רפאים. עיירות בניו ג'רזי הוצפו בעקבות סכר שנפרץ, תושביהן חולצו בסירות. תושב האזור צילם נסיעה באופנוע ים בין הבתים. ברוקר ממנהטן: "מסתכל החוצה ורואה נהר"

30.10.2012, 16:45 | סוכנויות הידיעות

ניו יורק התעוררה לבוקר שאחרי הסופה: 7.5 מיליון אמריקנים מנותקים מחשמל לאחר שהסופה האימתנית "סנדי" היכתה במזרח ארצות הברית, וגם בחלקים נרחבים ממנהטן אין חשמל. ב"טלגרף" הבריטי נכתב כי מרחוב 28 ודרומה אין חשמל, והתנועה בשכונה המפורסמת בעולם דלילה במיוחד. מניין ההרוגים מהסופה, שהלילה נחלשה מהוריקן לדרגה של סופה טרופית, עלה ל-17. 

קראו עוד בכלכליסט

רק היום בוטלו 6,000 טיסות אל ארה"ב וממנה ובוטלו גם טיסות בתוך המדינה. כוחות ההצלה עבדו ללא הפסקה - בניו יורק לבדה נמנו 8,362 קריאות למוקד. הצלב האדום האמריקני מסר כי 11 אלף בני אדם העבירו את הלילה ב-258 מקלטים ב-16 מדינות שונות.

 

גובה המים במנהטן הגיע בשיא ל-4 מטרים באזור באטרי פארק, ומאז הלך וירד. עם זאת, גם היום הבורסות בוול סטריט לא נפתחו. מים הציפו גם את אתר הבנייה במרכז הסחר העולמי 1, שם עמדו בעבר מגדלי התאומים. שומר בבניין ליד גראונד זירו אמר כי בניין משרדים סמוך הוצף. "המים הגיעו עד לכאן", אמר - והצביע על החזה שלו.

סכר שנפרץ הציף כמה עיירות

תושבי מזרח ארה"ב סיפרו על מראות שמעולם לא ראו. "אני מסתכל החוצה, ורואה נהר במרכז מנהטן", סיפר ל-CNN הברוקר ארל בטמן, שגר בניו יורק ב-30 השנים האחרונות. בניו ג'רזי צילם תושב נסיעה באופנוע ים, בין הבניינים המוצפים.

באותה מדינה נפרץ סכר וגרם להצפות בכמה עיירות. תושביהן חולצו בסירות. "תוך 30 דקות, העיירות כאן היו שקועות במים בגובה של כמעט 1.5 מטר", אמרו במשטרה וסיפרו כי מאות נזקקו לחילוץ. בליטל פרי אמרו כי "העיירה שלנו היא בבעיה גדולה עכשיו. כמעט 75 אחוזים מליטל פרי מכוסים במים בגובה של קרוב ל-2 מטר".

 

הסופה מכה בחוף, צילום: אם סי טי הסופה מכה בחוף | צילום: אם סי טי הסופה מכה בחוף, צילום: אם סי טי

 

מוקדם יותר היום הכריז הנשיא ברק אובמה על העיר ניו יורק ועל לונג איילנד כ"אזור אסון חמור". ההכרזה מאפשרת לקונגרס לשחרר באופן מיידי תקציבים לאנשים באזורים אלה מבלי שייאלצו לעבור את תלאות הבירוקרטיה. שירות מזג האוויר הלאומי בארה"ב מסר כי הסופה "סנדי" החלה להיחלש. כך דווח ברשת CNN. עוד דווח כי רוחות הסופה מנשבות במהירות של 105 קילומטר בשעה. בשעות האחרונות מוגדרת "סנדי" כסופה טרופית ולא כהוריקן. 

ראש העיר ניו יורק, מייקל בלומברג, אמר הלילה במסיבת עיתונאים כי גלי הענק שנוצרו בעקבות הסופה צפויים לסגת עד הבוקר. ואכן, המים שהגיעו הלילה עד לגובה של כ-4 מטרים באזור פארק באטרי מנהטן ירדו מעט. עם זאת, הבורסות בוול סטריט לא נפתחו גם היום.

 

מנוף שקרס בניו יורק, צילום: בלומברג מנוף שקרס בניו יורק | צילום: בלומברג מנוף שקרס בניו יורק, צילום: בלומברג

מספר תחנות ברכבת התחתית ב"תפוח הגדול" הוצפו כליל. שדות התעופה בניו יורק ובניו ג'רזי נותרו סגורים עד להודעה אחרת. בשכונת קווינס בניו יורק נהרסו כליל 50 בתים. על פי התחזית, שיאה של הסופה כבר עבר, אך עדיין צפויים גשמים עזים שייחלשו במהלך היום. הרוחות צפויות להגיע למהירות של 50 קמ"ש.

שלושה אנשים נהרגו בעקבות קריסת עצים, צילום: בלומברג שלושה אנשים נהרגו בעקבות קריסת עצים | צילום: בלומברג שלושה אנשים נהרגו בעקבות קריסת עצים, צילום: בלומברג

המרוץ המתוח והבלתי צפוי לבית הלבן הפך הלילה לעוד יותר כזה אחרי ש"סנדי" היכתה בחוף המזרחי והתירה מיליונים בעלטה. על רקע המצב, הקפיאו שני המועמדים לנשיאות, הנשיא אובמה ויריבו הרפובליקני מיט רומני, את מסעות הבחירות שלהם דווקא בתקופה שבה הם תכננו "לתת גז" ולשכנע את האזרחים להצביע בקלפי ב-6 בנובמבר.

שני המועמדים הבטיחו לשים בצד את הפוליטיקה כדי להתמודד עם נזקי הסופה. אולם בשיחות פרטיות, הם מביעים את תסכולם מהאפשרות ש"סנדי" תפגע ביכולת של מתנדבים משתי המטות, שכה קריטית בשלב זה של המרוץ, לעבור מדלת לדלת ולשכנע מצביעים להגיע לקלפיות.

  

רחובות הוצפו, צילום: איי פי רחובות הוצפו | צילום: איי פי רחובות הוצפו, צילום: איי פי

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות