אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אקו"ם: "מגעים מתקדמים" לפתיחת חנות אייטיונס בישראל

אקו"ם: "מגעים מתקדמים" לפתיחת חנות אייטיונס בישראל

פריצת דרך במו"מ לפתיחת חנות המוזיקה של אפל - הגדולה בעולם - לגולשים ישראלים: הצדדים נמצאים בדרך להסכם שיאפשר רכישת שירי אמנים מהארץ ומהעולם. עם זאת, מקורות בתעשיה מסרו כי המגעים עלולים להיכשל, כפי שארע מספר פעמים בשנים האחרונות

30.10.2012, 14:29 | עומר כביר
האם אייטיונס, חנות המוסיקה של אפל, נמצא בדרכה לישראל? גורמים בתעשיית המוזיקה המקומית אישרו היום (ג') ל"כלכליסט" שחלה התקדמות משמעותית בדרך להסכם עם אפל שעשוי להוביל לתחילת פעילות אייטיונס בישראל, אך סייגו באומרם שקשיים שונים עדיין יכולים להביא לכישלון המגעים. בין היתר, מסרה אקו"ם ל"כלכליסט" כי היא מתקיימים "מגעים מתקדמים" בנושא. 

קראו עוד בכלכליסט

המו"מ בין אפל ותעשיית המוזיקה המקומית מתנהל זה שנים רבות, ובעבר כבר הופיעו דיווחים על התקדמות במגעים בין אפל ובין חברות התוכן בארץ. ואולם, עד עתה טרם נפתחה גרסה מקומית של החנות.

דרך ארוכה להסכם

הערב יוצג ב"נקסטר", תוכנית חדשה בערוץ 2 בהנחיית דרור גלוברמן, דיווח על כך שבחודשים הקרובים עתידה להיפתח גרסה ישראלית לאייטיונס. מבדיקה עצמאית שביצע "כלכליסט" מול כמה מקורות נפרדים ובלתי תלויים, נראה שאכן בשבוע האחרון חלה התקדמות במגעים עם אפל. עם זאת, בדיקת "כלכליסט" מראה כי פתיחת חנות המוזיקה לגולשי ישראל עשויה עוד להתעכב.

המקורות, שביקשו להישאר בעילום שם, סייגו ואמרו שכמו שקרה בעבר, גם הפעם המגעים עוד עלולים להיכשל ולהיגמר בלא כלום. "זה קורה", אמר אחד המקורות. “בעבר המגעים לא הבשילו, אבל הפעם בכל מה שקשור למו"מ עם אקו"ם הושגו הסכמות". מקור אחר אישר שאקו"ם ואפל נמצאות לקראת חתימה על הסכם.

האם יצטרפו אבי ביטר, רון שובל ואיציק הג האם יצטרפו אבי ביטר, רון שובל ואיציק הג'ינג'י? אייטיונס | צילום מסך: iTunes האם יצטרפו אבי ביטר, רון שובל ואיציק הג

לצד ההתקדמות המבורכת במו"מ של אקו"ם מול אפל, מתנהלים מגעים גם של חברות התקליטים הישראליות עם הענקית האמריקאית. ייתכן שחלק או כל המגעים הללו לא יבשילו בסופו של דבר לכדי הבנות. ואולם, גם במקרה זה עדיין יתכן שתיפתח החנות לישראלים - עם מבחר חלקי של מוזיקה בעברית או על בסיס רפרטואר בינלאומי בלבד.

כבר לא "מדינה של דיסק אחד"?

אייטיונס היא חנות המוזיקה הגדולה בעולם. כמעט בכל שוק שבה החלה לפעול החנות הייתה לה השפעה עצומה על פריחת המוזיקה הדיגיטלית בתשלום, והיא הובילה לירידה ניכרת בהורדה פיראטית של שירים.

בישראל, שוק המוזיקה הדיגיטלית סובל נכון להיום מפיגור רב אחר שאר העולם: הוא כולל חנויות מעטות עם מבחר מצומצם יחסית וממשקים לא מלהיבים. הדבר מוביל לפגיעה קשה בתעשיית המוזיקה ובאמנים, ומקשה על יוצרים להתפרנס ממכירת שירים.

ניסיון העבר מלמד שמרגע שניתנה לחובבי מוזיקה אופציה זולה ונוחה לרכוש שירים איכותיים רבים מהם נוטשים את שירותי ההורדות הפיראטיים ועוברים לרכישת תכנים בצורה חוקית. אזרחים רבים אמנם רואים בישראל כ"מדינה של דיסק אחד", אולם אפשר לשער שבאפל ובחברות המוזיקה מקווים שמדובר בתפיסה ארכאית.פתיחת אייטיונס בישראל עשויה להביא להיפוך מגמה ולמעבר של ישראלים לצריכת מוזיקה דיגיטלית בתשלום.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות