אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מוזי ורטהיים מונה ליו"ר דירקטוריון בנק מזרחי באופן זמני צילום: אוראל כהן

מוזי ורטהיים מונה ליו"ר דירקטוריון בנק מזרחי באופן זמני

לאחר שיעקב פרי פרש מראשות הדירקטוריון והצטרף למפלגת "יש עתיד" של יאיר לפיד, מונה ורטהיים, מבעלי השליטה בבנק, ליו"ר הדירקטורין לתקופה של חודש - ככל הנראה לאישור הדו"חות הכספיים לרבעון השלישי

31.10.2012, 18:25 | גיא בן סימון

לאחר שיעקב פרי פרש מראשות דירקטוריון בנק מזרחי טפחות והצטרף למפלגת "יש עתיד" של יאיר לפיד, מזרחי טפחות הודיע הערב (ד') על מינויו של מוזי וורטהיים, אחד מבעלי השליטה בבנק, לראשות הדירקטריון באופן זמני לתקופה של חודש, נובמבר.

קראו עוד בכלכליסט

עם פרישתו של פרי נפתח הקרב על ראשות דירקטורין בנק מזרחי טפחות עוד בטרם פרסם בנק ישראל את המלצותיו הסופיות לגבי התנהלות כלל המעורבים ובהם פרי עצמו בפרשה שהובילה לעזיבתו של הדירקטור אברהם (בייגה) שוחט מדירקטוריון הבנק.

בשלהי הפרשה מאוגוסט האחרון שנחשפה לאחר שיו"ר הבנק אלי יונס שלח מכתב חריף לשוחט ולדירקטור נוסף והאשים אותם בין היתר ב"קומבינות לא ראויות" - סירב פרי להתייחס לתוכנו החריף של המכתב ולמשמעויות שלו, אך דרש מהדירקטורים לעבור בדיקת פוליגרף למציאת מדליף המכתב. בעקבות הדרישה הורה המפקח על הבנקים דודו זקן לפרי שלא לערוך בדיקת פוליגרף לדירקטורים.

בעקבות הפרשה פתח בנק ישראל בחקירה מתוך חשש שהנסיבות שהובילו להודעת הפרישה של שוחט עלולות ללמד על בעיה בממשל התאגידי בבנק, ובחשד להתערבותו של מנכ"ל הבנק יונס בהרכב דירקטוריון הבנק כשקרא לשניים מהדירקטורים להתפטר. על פי כללי הממשל התאגידי התקין, הדירקטוריון עליו אמון פרי הוא זה שאמור לפקח על עבודת המנכ"ל ולא להפך.

במקביל עורך המפקח על הבנקים בירור בעניין התנהלות הדירקטוריון לאור ההאשמות שעלו במכתב ששלח יונס. במסגרת הבדיקה בנק ישראל אמור לבחון את הפרוטוקולים וההקלטות של ישיבות הדירקטוריון, כמו גם את חילופי המכתבים בין בכירי הבנק. במערכת הבנקאית היו מי שטענו כי לפרי ברור כי הוא צפוי לקבל הערות לתביעות על התערבותו כיו"ר הדירקטוריון בפרשת יונס־שוחט וכי הוא העדיף שלא לקבל את הדו"ח של בנק ישראל בעודו בתפקיד.

 

בחזרה לקרב על ראשות דירקטורין בנק מזרחי טפחות. בין היתר נזרק לחלל האוויר שמו של אלי יונס - המנכ"ל החזק של הבנק. מכל מקום היו"ר הבא יהיה אמור להיות מישהו שמוסכם על בעלי השליטה בצל סכסוך בין בעלי השליטה, מעבר לכך האיש שיבחר יצטרך גם לעבור את אישורו של בנק ישראל. גורמים במערכת הבנקאית לא פוסלים אפשרות כי ימונה בסופו של דבר יו"ר מקרב בנקים אחרים אך "מוקדם לדבר על שמות".

ורטהיים עבר את גיל 80 והוא התפטר ממרבית התפקידים שלו ונשאר כדירקטור במזרחי טפחות. במקביל מחזיק ורטהיים בחברה המרכזית לייצור משקאות קלים המחזיקה, בין היתר, בקוקה קוקה, נביעות וטרה. החברה המרכזית היא גם בעלת השליטה ב"קשת".

יעקב פרי , צילום: אוראל כהן יעקב פרי | צילום: אוראל כהן יעקב פרי , צילום: אוראל כהן

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות