אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מתנגדים מבית: דיירי מגדלי נאמן נגד לתוכנית הבנייה בחולות צפון ת"א צילום: עמית גושר

מתנגדים מבית: דיירי מגדלי נאמן נגד לתוכנית הבנייה בחולות צפון ת"א

התוכנית חולשת על 1,900 דונם בתל אביב. הדיירים: התוכנית מתעלמת מכל העקרונות התכנוניים שעל בסיסם הוקמה שכונת "מגדלי נאמן" ותייבש את "שלולית החורף", פנינת טבע ייחודית בשכונה

01.11.2012, 12:15 | שי פאוזנר

יו"ר הועדה המחוזית בתל אביב אישר לדיירי פרויקט דירות היוקרה מגדלי נאמן הסמוך למתחם סי אנד סאן וחוף הצוק בתל אביב להגיש ערר על החלטת ועדת המשנה לשמיעת התנגדויות של הוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה תל-אביב בנושא תוכנית תא/ 3700. התוכנית אמורה להביא לבניית אלפי דירות, חדרי מלון ומתחמי מסחר גדולים באיזור זה.

קראו עוד בכלכליסט

לטענת הדיירים, החלטת הועדה המחוזית להתעלם מההתנגדויות המשמעותיות מבחינה משפטית, תכנונית, תחבורתית וסביבתית לתוכנית רחבת ההיקף שעיקרה הקמת רובע עירוני חדש בתל-אביב ולאשר את התכנית כמעט ללא שינויים, אינה סבירה ומצדיקה קיומו של דיון נוסף בועדת המשנה לעררים.

מגדלי נאמן בתל אביב. "החוקר והוועדה המקומית בחרו להתעלם מהפינוי הצפוי של שדה דב", צילום: תומריקו מגדלי נאמן בתל אביב. "החוקר והוועדה המקומית בחרו להתעלם מהפינוי הצפוי של שדה דב" | צילום: תומריקו מגדלי נאמן בתל אביב. "החוקר והוועדה המקומית בחרו להתעלם מהפינוי הצפוי של שדה דב", צילום: תומריקו

"העובדה שלא נמצאו פרוטוקולים של הועדה המקומית המעידים על כך שנערך דיון בחלופות התכנוניות, מצביעה על מידת היעדר שיקול הדעת התכנוני בגיבוש התוכנית במתכונתה הנוכחית", מסרה באת כוחם של המבקשים, עורכת הדין ענת בירן ממשרד עורכי הדין ענת בירן. תכנית תא/3700 חולשת על שטח של 1900 דונם, המהווים הזדמנות היסטורית לראייה רחבה יותר של צרכים אורבאניים עתידיים, שלא נכללו בתוכנית הנוכחית. מדובר באזור בו ישנם ביקושים עצומים והדבר צריך להילקח בחשבון בתכנון, כך שהקרקע תנוצל בדרך החדשנית והמתקדמת ביותר.

החוקר שאמור היה לבחון את ההתנגדויות מטעם ועדת המשנה לא התייחס להצעות חיוניות להעלאת הצפיפות וגובה הבניינים בצורה מאסיבית, שיקוע כביש אבן גבירול, ניצול הקרקע לשטחים ירוקים פתוחים ועוד. זאת, ככל הנראה על רקע חוסר רצון של העירייה לפתוח את התוכנית מחדש ולא ממניעים ענייניים.

עוד טוענים המתנגדים שהחוקר והוועדה המקומית בחרו להתעלם מהפינוי הצפוי של שדה דב. הפינוי צפוי להפחית את ההגבלות על גובה הבניינים והיקפי הבנייה במתחמים הדרומיים, לאפשר להימנע מציפוף יתר במתחמים הצפוניים, ומעקר את ההגיון התכנוני של התוכנית הקיימת. לדבריהם, מדובר בכשל של הוועדה המחוזית שלא עצרה את ההליך התכנוני ובחרה לתכנן מחדש בהתאם למציאות הצפויה.

המתנגדים אף מצביעים על תפישה תכנונית לקויה בכל הנוגע לתכנון כביש אבן גבירול. בשל הפיכתו הצפויה לעורק תנועה ראשי החוצה את הרובע החדש, שבסופו של דבר יחבר בין תל אביב והרצליה, יש הגיון רב בשיקועו תחת מנהרה שתחצה את רובע המגורים החדש.

לראייה מביאים המתנגדים את התייחסותו של החוקר מטעם הוועדה המקומית הטוען שהכביש לא "אמור" לחבר בין תל אביב להרצליה, אלא להוות "רחוב עירוני ראשי עם עדיפות להולכי רגל", וטוענים שמדובר בהתעלמות מתפקידו המרכזי של עורק התנועה ו"טמינת הראש בחול". הם מצביעים על היעדר הוראה בתוכנית הקיימת המבטיחה כי לא יהיה חיבור בין כביש אבן גבירול לתחום השיפוט של הרצליה, המעיד על כך שהוועדה והחוקר נמנעו מלבחון את ההשלכות העתידיות של אישור התוכנית כהוויתה.

דיירי מגדלי נאמן מוסיפים שהתוכנית מתעלמת מכל העקרונות התכנוניים שעל בסיסם הוקמה שכונת "מגדלי נאמן", וכל זאת שלא לצורך ובשרירותיות. החל בהסטת כביש אבן גבירול ממערב למזרח וכלה בייבושה של "שלולית החורף", פנינת טבע ייחודית החיונית לאופי השכונה, לכדי עשירית משטחה כיום. זאת באופן המנוגד לאמנת ריו ואמנת מרסר שלפיהן מחויבת ישראל לשמור על מקווי מים בעלי חשיבות בינלאומית. זה לבדו, טוענים הדיירים, מצדיק דיון בועדת המשנה לעררים. עו"ד בירן מציינת עוד כי עומדים להיות מוגשים עררים נוספים בקשר לתוכנית 3700 לוועדת המשנה לעררים של המועצה הארצית.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות