אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מנכ"ל חברת החשמל: "הדיווח שלנו לרגולטורים אטי מדי" צילום: עמית שעל

מנכ"ל חברת החשמל: "הדיווח שלנו לרגולטורים אטי מדי"

אלי גליקמן מגיב לביקורת אחרי שנחשף כי לחברה חסרים 1.4 מיליארד שקל כדי לסגור את הרבעון השלישי, ובוחר לתקוף את האוצר: "זה חסר אחריות להוציא לתקשורת דברים לא מאומתים. עכשיו סוכנויות הדירוג החלו לגלות התעניינות בנו"

04.11.2012, 06:57 | ליאור גוטמן

"אין אצלנו מקרים של גניבה, אין העלמת ראיות, אין כסף שצץ פתאום. מה שקיים זה פער תזרימי. לא אשאיר אף אבן הפוכה עד שנחקור כיצד הפער לא התגלה קודם. לא אהסס לקבל החלטות קשות, אף שלא צריך תמיד לערוף ראשים" — את הדברים האלה אומר מנכ"ל חברת החשמל, אלי גליקמן, לאור גילוי פער של כ־1.4 מיליארד שקל כדי שהחברה תצלח את הרבעון השלישי, בנוסף על דרישתו של יו"ר החברה יפתח רון־טל מלפני כחודשיים ל־3 מיליארד שקל מהמדינה. הסכום הזה "ברח מתחת לרדאר" ודורש מענה מיידי. 

קראו עוד בכלכליסט

האוצר, ששמע על הדרישה, זעם והחל להטיח האשמות קשות במנהלי החברה, תוך סירוב להעמיד ערבויות מדינה

לחץ על הרגולטורים גליקמן למנכ"ל האוצר: תעמדו בהבטחות לסייע ל"כלכליסט" הגיע מכתב ששלח מנכ"ל חברת החשמל בדרישה לערבויות ליאור גוטמןלכתבה המלאה

נוספות לגיוס הון. בינתיים הוקמו שלושה צוותי בדיקה: אחד מול רשות ני"ע, השני בחברה עצמה והשלישי על ידי משרד רו"ח חיצוני. בשיחה עם "כלכליסט" מנסה גליקמן להבהיר מה בעצם קרה.

מאין נוצר הפער התזרימי החדש?

"מדובר בזינוק בצריכת החשמל בחודשים האחרונים, שימוש הולך וגדל במערכות סולאריות לייצור חשמל, תקלות בתחנות הכוח שחייבו שימוש מוגבר בסולר, עלייה במחירי הדלקים ועלייה במע"מ".

האוצר תובע התייעלות

 

בשבוע האחרון אף הופסקה הזרמת הגז מים תטיס לכמה שעות, ובתחילת דצמבר תיפול לפתחו של גליקמן בעיה של דלקים שנובעת מעיכוב של שבועיים בהזרמת הגז הנוזלי מהמצוף שמוקם בחדרה, מה שהזכיר לכולם שהסולר היקר עוד ישרת את החברה עמוק אל תוך 2013.

בחינת טענותיו של גליקמן מול דיווחי החברה מעלה שמבחינת צריכת החשמל אכן נרשמה ברבעון השלישי של 2012 קפיצה של 5.7% ביחס לרבעון השלישי של 2011. מאחר שחברת החשמל שורפת בעיקר סולר יקר, ניתן להסיק מכך שעלויות הדלקים שלה אכן עלו. השאלות הגדולות הן מדוע הפער לא היה ידוע קודם ואם כן היה ידוע, מדוע לא דיווחו עליו. "אני מזכיר לך שהדרישה שלנו לקבל סיוע פיננסי הסתמכה על תחזיות. בפועל דברים השתנו. אין לנו כוונה לבזבז דלקים, אבל כן יש לנו בעיה של דיווח אטי מול הרגולטורים".

בינתיים האוצר סגר את הברז.

"זכותו וחובתו של האוצר לקבל תשובות. מנגד, מה שחשוב זה לספק חשמל. אין לי ספק שהאוצר יעמוד מאחורינו".

במשרד האוצר בכלל ובאגף החשב הכללי בפרט נדהמו לשמוע את שלל ה"תירוצים" של חברת החשמל. לתפיסתם, לא ייתכן שחברה שמגלגלת 30 מיליארד שקל בשנה וחיה מתחילת 2012 "מהיד אל הפה" תגלה פתאום שהיא טעתה בתחזית המזומנים הרבעונית שלה ב־50%. בשיחות לא רשמיות דורשים באוצר פיקוח הדוק יותר על החברה, לרבות הפניית אצבע מאשימה למי שמנהל את הקופה בפועל.

לפני כשבועיים פרש סמנכ"ל הכספים של חברת החשמל זכריה קיי לאחר 36 שנות עבודה, ובאוצר החלו לסמן את מי שנשאר לפקח על הקופה ועד כמה הוא היה מדויק בדיווחים. אחד השמות שעלו הוא סמנכ"ל הכספים הראל בלינדה, יוצא האוצר בעצמו, אולם בחברת החשמל מעניקים לו גיבוי מלא. בפגישה שנערכה בחמישי האחרון בראשות החשכ"לית מיכל עבאדי־בויאנג'ו וסגן מנהל רשות החברות אהרון גולדמן עם גליקמן וההנהלה הבכירה של חברת החשמל נדרשו האחרונים להתייעל, לרבות מכירת נכסים, דחיית פרויקטים והגדלת אשראי ספקים.

אלי גליקמן. "אין לי ספק שהאוצר יעמוד מאחורינו" , צילום: עמית שעל אלי גליקמן. "אין לי ספק שהאוצר יעמוד מאחורינו" | צילום: עמית שעל אלי גליקמן. "אין לי ספק שהאוצר יעמוד מאחורינו" , צילום: עמית שעל

בשנה האחרונה העניק האוצר ערבות מדינה להנפקת אג"ח של חברת החשמל בהיקף של כ־6 מיליארד שקל. בחשב הכללי טוענים כי חברת החשמל "בלעה" כרבע ממכסת ערבויות המדינה שתוכננו לענפי משק אחרים, ובנוסף העניקה לבעלי האג"ח ריבית טובה יותר ממה שהמדינה נתנה, מה שהפך את גיוסי ההון של המדינה לפחות אטרקטיביים. הענקת ערבות נוספת בתקופה שבה תקציב השנה הבאה טרם נסגר מהווה בעיה לאוצר, שנתפס "לא מוכן" מול דרישת חברת החשמל.

חזית הדירקטוריון

 

גליקמן מצדו לא חוסך ביקורת על האוצר. "זה חסר אחריות להוציא החוצה לתקשורת דברים לא מאומתים. עכשיו סוכנויות הדירוג החלו לגלות התעניינות במתרחש, ואנחנו מנסים למנוע פגיעה בדירוג האג"ח שלנו. גם רשות ני"ע בעניין. ביום שני בערב אקבל דיווח ראשוני של ועדת הבדיקה ונקיים ישיבת הנהלה לשיפור הליקויים", הוא מבטיח.

חזית נוספת שקמה להנהלת החברה עלולה להיוולד בדירקטוריון. על פי ההערכות חלקם ידרשו לנקוט צעדים קשים גם נגד ראשי החברה. אולם, בחברה טוענים כי חברי הדירקטוריון ידעו על הפער התזרימי, ורק לפני שבועיים אישרו גיוס הון בדיוק מסיבה זו. ואם לא די בכך, חלקם בעלי מומחיות חשבונאית מוכחת, כך שהאחריות על דיווחי החברה מוטלת גם לפתחם.  

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

7 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה