אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"אין לישראל הכלים להתמודד עם אסון סביבתי שנובע מקידוח נפט בים" צילום: מיקי אלון

"אין לישראל הכלים להתמודד עם אסון סביבתי שנובע מקידוח נפט בים"

מנכ"לית המשרד להגנת הסביבה אלונה שפר־קארו: "השריפה בכרמל הרגה את התמימות של כולנו. אני לא רוצה למצוא את עצמי כמו אלי ישי אומרת אח"כ שלא תקצבו אותי"

03.11.2012, 22:40 | ליאור גוטמן

מכתב שנשלח משר האנרגיה עוזי לנדאו לשר להגנת הסביבה גלעד ארדן, שהגיע לידי "כלכליסט", מעלה כי תעשיית חיפוש הנפט עלולה להיעצר בשל טענות לכאורה לזיהומי נפט בחופי ישראל. 

קראו עוד בכלכליסט

במכתב, שלו מכותבים גם ראש הממשלה ושר האוצר, טוען לנדאו שארדן מתריע בפי כל שקיימת בעיה סביבתית בקידום חיפושי הנפט. אך הוא מזכיר שארדן מחויב ליישם את החלטת הממשלה מ־2008 שלפיה עליו להקצות את כל המשאבים הנדרשים לטפל בבעיות של זיהומי נפט, אם וכאשר יתרחשו, ממשאבי משרדו. "עמדתך, שיש לעצור את כלל פעילות קידוחי הנפט והגז עד אשר משרד האוצר יקצה למשרדך תקני כוח אדם לטובת אגף ים וחופים, מפורסמת ברבים ואינה תורמת למשק ולהגנת הסביבה", כותב לנדאו. "ראוי יהיה אם משרדך ימשיך לתת את חוות דעתו למוסדות התכנון בצורה עקבית וישרה, ללא צורך בהשבתת כלל קידוחי הנפט רק כי לא גייסת את התקציב הנדרש", מסכם לנדאו.

אלונה שפר-קארו, צילום: נועם מושקוביץ אלונה שפר-קארו | צילום: נועם מושקוביץ' אלונה שפר-קארו, צילום: נועם מושקוביץ

בשיחה עם "כלכליסט" מגיבה מנכ"לית המשרד להגנת הסביבה אלונה שפר־קארו ואומרת ש"חייבים להודות - לישראל אין היום הכלים להתמודד עם אסון סביבתי שנובע מקידוח נפט בים. השריפה בכרמל הרגה את התמימות של כולנו. אני לא רוצה למצוא את עצמי כמו אלי ישי אומרת אח"כ שלא תקצבו אותי. ישראל קפצה מדרגה בעולם חיפושי הנפט וזה דורש טיפול אחר. לאחרונה הגשנו הצעה לתקצוב טיפול בבעיות סביבתיות, ומי שהתנגד הוא לא אחר מאנשי לנדאו, כך שאני ממליצה שכל אחד יעשה את עבודתו בטרם יבוא בטענות לאחרים".  

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

9 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

7.
היא צודקת לחלוטין. אסון הנפט מול מפרץ מקסיקו הביא לתוצאות מחרידות
באסון הנפט מול מפרץ מקסיקו שנבע מתקלה בקידוח - נגרמו נזקים קשים מאד, וגם הטיפול בנזקים עצמו גרם להרס הדגה וליצירת דגים ובעלי חיים ימיים עם מוטאציות כגון שרימפסים שנולדו ללא עיניים , כיבים ופצעים בגוף של דגים וסרטנים רקובים בעודם בחיים. היתה תכנית מזעזעת על כך באל ג'זירה . צריך בהחלט לחפש גז טבעי שהוא מועיל לסביבה בהיבט של איכות האוויר- אבל לצד זה צריכים לדאוג להגנות מפני תקלות בקידוחים.
ע  |  04.11.12
6.
אין לאף מדינה כלים הללו. ראו מה קרה במפרץ מקסיקו. אבל אסונות מהסוג הזה נדירות ביותר
מאז מקונדו סיגלה לעצמה תעשית החיפושים נוהלים יותר מחמירים. בכל זאת טוב לנו לבנות מגנון פיקוח כמו לזה של נורבגיה. שאלה של הרבה השקעה והרבה זמן. ובינתיים, להחליף מערכת חלוקת רשיונות בים. הממונה ומועצת הנפט שפועלים על פי חוק נפט 1952 ומחלקים, חינם, לחובבנים וספקולנטים...תם זמנם
פול  |  04.11.12
5.
אחת הבעיות שלנו שאין לנו משרד לאיכות הסביבה/הגנת הסביבה
מזה שנים שאני איני מבין מה קורה במשרד החשוב ביותר לדעתי לחיינו היום ,מחר,ובטח בעתיד היותר רחוק. זה משרד חשוב ביותר,אבל אין לו שום דבר להציע בפועל,שרים באים,שרים הולכים,מצטלמים מקשקשים וממשיכים לדרכם בלא לעשות מאום. אנחנו במדינת הכאילו,ולכן אנחנו לא מוכנים לשום דבר,מעבר לנפיחה ממוצעת. בריאות לכול
עופר לב , צפון  |  04.11.12
לכל התגובות