אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המלכודת שמכינים המוסדיים לתשובה בקבוצת דלק צילום: נימרוד גליקמן

בלעדי לכלכליסט

המלכודת שמכינים המוסדיים לתשובה בקבוצת דלק

קבוצת דלק שבשליטת יצחק תשובה תכנס החודש את אסיפת בעלי המניות לאישור תספורת של 55% מחובותיה של דלק נדל"ן לקבוצה. שלושה מוסדיים צפויים להתנגד

05.11.2012, 08:32 | לירוי פרי

במסגרת הסדר החוב בדלק נדל"ן התבקשה גם קבוצת דלקלספוג תספורת של כ־55% עבור החוב שהעמידה לרשות חברת הנדל"ן הכושלת. במספרים, מדובר בהלוואה של כ־250 מיליון שקל, ומתוכה מתבקשים בעלי המניות בקבוצת דלק לוותר על כ־140 מיליון שקל. אולם, לא זאת בלבד שהתספורת מקוממת את המשקיעים המוסדיים שמחזיקים במניות דלק, אלא שגם אם יסכימו לתספורת, אין בידיהם כל ערובה לכך שיתרת החוב תשולם.

קראו עוד בכלכליסט

בקבוצת דלק הודיעו לגופים המוסדיים בחודש שעבר כי יזמנו אסיפת בעלי מניות, במטרה לאשר את התספורת בחוב של דלק נדל"ן עבור קבוצת דלק, שהיתה בעבר החברה־האם של דלק נדל"ן. האסיפה מתכנסת משום שמדובר בעסקה מול בעל שליטה - יצחק תשובה - המחזיק בשליטה בשתי החברות.

אלא שכבר לפי התגובות הראשונות של המוסדיים הבינו ראשי קבוצת דלק כי הם עומדים בפני משוכה לא קלה. לפיכך, ביטלה קבוצת דלק את הזימון המקורי על מנת לעשות "חושבים", ורק בשבוע שעבר הונח על שולחנם של המוסדיים זימון מחודש לאסיפה בעלי מניות, שאמורה להתקיים בעוד כשבועיים.

דורשים ביטחונות

ל"כלכליסט" נודע כי שלושה גופים מוסדיים, מהגדולים בשוק, צפויים להתנגד לתספורת. הגופים מציינים שלוש סיבות להתנגדות, הראשונה היא היקף התספורת האגרסיבי שמתבקשים לספוג המוסדיים - 55%. היקף זה נקבע בהתאם לשיעור התספורת שהוצע למחזיקי האג"ח במתווה הסדר החוב הראשון, שנכשל לבסוף. הסיבה השנייה היא שלאחר הסדר החוב בדלק נדל"ן, היא תהפוך להיות חברה פרטית של יצחק תשובה - איש בעל נכסים רבים ומי ששולט על השיבר של הגז במדינת ישראל. "למה שתשובה לא ישלם את כל הכסף, חסר לו?", שאל אתמול גורם מוסדי בכיר.

סיבה נוספת נובעת מתנאי התספורת שמציע תשובה. "לא נראה לי הגיוני שתשובה או קבוצת דלק יבקשו ממני גם לוותר על מחצית מהחוב וגם לא לקבל שום ביטחון לכך שיתרת החוב תשולם לי", הסביר הגורם המוסדי שהוסיף כי "גם גובה התספורת מוגזם וגם התנאים שאנו מתבקשים לחתום עליהם מוגזמים. דלק תצטרך לשפר את הצעתה, אם ממקורותיה של דלק נדל"ן, או אפילו מכיסו של תשובה".

על מנת לאשר את התספורת באסיפה הכללית, יצטרך תשובה לגייס תמיכה של מעל ל־50% מקרב בעלי המניות בקבוצת דלק, שאינם נגועים בעניין אישי. בנטרול אחזקותיהם של תשובה במניות דלק ושל החברות שבשליטתו, אקסלנס והפניקס, נותרים כ־30% מבעלי המניות שאינם נגועים ויקבעו את גורל האסיפה. בשל העובדה המצערת כי הציבור הרחב לא מגיע לאסיפות ומי שמצביע בפועל הם המוסדיים - הרי שהם אלו שיקבעו בפועל אם התספורת תאושר או לא.

המבחן של אנטרופי

הגוף המוסדי שמחזיק בכמות הגדולה ביותר במניות קבוצת דלק היא קבוצת כלל ביטוח (5.2%), שבשליטת נוחי דנקנר. לכאורה, יהיה בכוחה של כלל ביטוח להכריע את הכף, אלא שיש גוף נוסף שפועל בתווך ולו השפעה גדולה עוד יותר - חברת הייעוץ למוסדיים אנטרופי. יהיה מעניין להיווכח האם אנטרופי תמליץ למוסדיים להיענות לתספורת המוצעת של 55%, שמשמעותה וויתור על 140 מיליון שקל, וזאת אף מבלי לקבל בטחונות על יתרת החוב.

גורם נוסף שעשוי ליצור התנגדות לעסקה הוא שיתרת החוב עבור קבוצת דלק תישא ריבית בשיעור של 2% בלבד והוא ייפרע בתשלום אחד ב־2022. בנוסף, תשלומי הריבית לא ישולמו עד השנה השלישית, שבה יבוצע בפועל תשלום הריבית הראשון.

דירקטוריון קבוצת דלק בראשותו של גבי לסט, כבר נתן את אישורו לתספורת המוצעת. חשוב לציין כי היקף החשיפה של קבוצת דלק לחוב של דלק נדל"ן נאמד כיום בכ־10 מיליון שקל, וזאת לאחר שבוצעו כבר רוב המחיקות בגין החוב. אולם התעקשותם של המשקיעים המוסדיים ברורה, שכן הם רוצים להציל כמה שיותר מכספם.

יש לציין כי הסדר החוב מול בעלי האג"ח בדלק נדל"ן אינו תלוי בהסכמות מול קבוצת דלק, שכן בעלי האג"ח חתמו על הסדר החוב ישירות מול תשובה.

מקבוצת דלק נמסר בתגובה כי "ההסדר אושר בדירקטוריון קבוצת דלק וועדת ביקורת של קבוצת דלק. החברה פועלת על פי הדין לזמן אסיפת בעלי מניות".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות