אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אחריות חברתית בדרך להצלחה צילום: בועז אופנהיים

אחריות חברתית בדרך להצלחה

התפיסה הקושרת בין ביצועי ארגון לאחריותו החברתית מוצאת את ביטויה בתקן ישראלי 10,000

06.11.2012, 08:16 | ניר זיכלינסקי ועמי נהרי

השינויים הכלכליים והחברתיים שאנו עדים להם כיום בעולם מביאים רבים להכרה שיש צורך בשינויים ובמהלכים ברמות שונות, במגזרים שונים ובתרבויות הניהול הקיימות. את החשיבה המסורתית מחליפה אט־אט התייחסות לנושאים כדוגמת קיימות, אחריות חברתית־סביבתית־כלכלית, שיתוף ודיאלוג עם מחזיקי עניין והתייחסות מדינית־פוליטית אחראית. ניהול והשקעה אחראים חברתית הם הדבר הבא.

"מורה נבוכים" לארגון אחראי חברתית

בשנת 2007 פירסם מכון התקנים הישראלי תקן הנחיות לאחריות חברתית של ארגונים המכונה תקן ישראלי 10000. תקן זה מספק מענה לתקינה בתחום אחריות חברתית של ארגונים ועסקים ובימים אלו מתבצעים עדכונים לתקן ישראלי זה על בסיס התקן הבינלאומי ISO 26000.

אחריות חברתית היא האופן שבו ארגון מביא בחשבון שיקולים חברתיים, סביבתיים, כלכליים ואתיים בדרך להשגת הצלחה וקיום לטווח ארוך. בעידן המודרני, אחריות חברתית היא גורם חשוב בהצלחה ארגונית ועסקית, ולכן מהווה מרכיב הכרחי בגישה הניהולית של ארגונים בכלל ושל חברות עסקיות בפרט.

אלא שבתחום האחריות החברתית ארגונים זקוקים ל"מורה נבוכים" לתקן שיסיע להם להגדיר נושאים, הזדמנויות וסיכונים חברתיים, סביבתיים, כלכליים ואתיים, ושמספק כלים המסייעים בזיהוי היקפם של נושאים שיש לטפל בהם במסגרת מערכת אחריות חברתית. כמו כן מספק התקן הדרכה בעניין יישום ותחזוקה של מערכת אחריות חברתית וכיצד לפקח על יישומה השוטף.

תקן ההנחיות מכיר בצורך של ארגונים עסקיים לשאוף להשגת הצלחה פיננסית קצרת טווח וארוכת טווח. התפיסה העומדת בבסיסו היא כי קיימת תלות הדדית בין הביצועים החברתיים של ארגון לבין הביצועים הפיננסים שלו, ולפיכך, ההנחיות הכלולות בו מתוכננות באופן שיאפשר את שילובן בפעילות הארגון המיועדת להשגת הצלחה פיננסית.

סטנדרט של מעבר לציות לחוק

התקן מיועד לעודד ארגונים שונים לקבל על עצמם מחויבות לנושא האחריות החברתית. ההנחיות הכלולות בו מבוססות על מגוון רחב של כללים ותקנים בינלאומיים וישראלים רלבנטיים, והוא אינו מיועד להחליף אותם אלא לספק מסגרת כוללת ומקיפה לקביעה של אסטרטגיה ומדיניות בתחומים שונים של אחריות חברתית.

בתקן נמנים ומוסברים מרכיבי היסוד של תחום האחריות החברתית, המהווים מסגרת לפעילות אחראית חברתית שבעזרתה הארגון יכול לבחון את עצמו ולפעול על בסיס המסגרת שהותוותה. בתקן נכללות גם הצעות מעשיות בדבר האופן שבו יש להתייחס לנושאי אחריות חברתית, והוא מכיל פירוט של השלבים והצעדים שהארגון צריך לבצע כדי לפעול באופן מסודר ומובנה לקראת ניהול יעיל של אחריות חברתית.

תקן ההנחיות מניח שהארגון מחויב להכיר היטב את הסביבה החוקית שבה הוא פועל ולציית לחוקים החלים עליו, אך רואה בקיום החוקים דרישת סף מינימלית. ההמלצה היא לנקוט בעת מימוש האחריות החברתית גישה של "מעבר לציות לחוק" (Beyond Compliance), תוך מחויבות לנורמות מתקדמות.

אנו תקווה שתקן זה ייושם בישראל במגזר העסקי, הממשלתי ובמגזר השלישי כך שהדבר יביא לשינוי בתפיסת הניהול וייצור תהליך של השקעות אחראיות, ואין ספק שבמיוחד בתקופה זו של משבר כלכלי האמור מקבל משנה תוקף.

ניר זיכלינסקי הוא נשיא ומנכ"ל SRI Global Group, שהיא חברת ייעוץ בתחום ההשקעות החברתיות, ויו"ר משותף של תקן ישראלי 10000 וועדת המראה של ISO 26000; עמי נהרי הוא שותף מנהל ב־SRI Consulting ISR

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות