אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ניק לוין שעקץ את יגאל אהובי -  נידון ל-13 שנות מאסר בגין הונאה צילום: שאול גולן

ניק לוין שעקץ את יגאל אהובי - נידון ל-13 שנות מאסר בגין הונאה

מדובר בגזר דין מהחמורים שהוטלו בבריטניה על עבירות של הונאה פיננסית. לוין הורשע כי הונה משקיעים ב-32 מיליון ליש"ט

06.11.2012, 11:15 | סוכנויות הידיעות

ניק לוין, סוחר מניות לשעבר מלונדון נידון היום בבית משפט באנגליה ל-13 שנות מאסר, לאחר שהורשע כי בין 2005-2009 הונה משקיעים 32 ב-מיליון ליש"ט. התובעים גרסו כי לוין, ארגן הונאת פונזי מורכבת שנועדה לממן את סגנון חייו היוקרתי, בה הוא מבטיח למשקיעים החזר השקעה גבוה בזמן קצר. החזר ההשקעה למעשה נלקח מן המשקיעים העתידיים. 

קראו עוד בכלכליסט

בין המשקיעים של לוין היו לא מעט ישראלים, והוא אף החזיק נכסים בארץ. בין הישראלים שהוזכרו כמי שנעקצו על ידי לוין נמנים יגאל אהובי ומיקי דורסמן. באוקטובר 2009 אמר דורסמן: "נתתי לו כסף לפני שנתיים. אחרי שנה הבנתי שיש בעיה. ביקשתי את הכסף בחזרה, אבל הוא לע עשה דבר בנידון. אני חושב שזו הייתה הונאה"

 

יגאל אהובי. נעקץ, צילום: תמר מצפי יגאל אהובי. נעקץ | צילום: תמר מצפי יגאל אהובי. נעקץ, צילום: תמר מצפי

בין הקורבנות של לוין בעולם ניתן למנות את איל המסעדנות ריצ'רד קרינג, שבבעלותו מסעדת The Ivy בווסט אנד בלונדון, סר בריאן סאטר ואחותו אן גלואג, שהקימו את חברת האוטובוסים והרכבות סטייג'קוץ, והשקיעו אצל לוין 5 מיליון ליש"ט.

 

"מראשיתה הייתה זו הונאה, שהשקרים בה הלכו ונערמו. חוסר היושרה שלט. היו פעולות נפרדות של בגידה", אמר השופט מרטין בדו בעת גזירת העונש. בספטמבר הודה לווין באשמה ב-12 סעיפי הונאה.

הונו של לוין נאמד בעבר בין 15-20 מיליון ליש"ט, הוא שימש גם כסגן יו"ר של קבוצת הכדורגל לייטון אוריינט. בארי הרן, יו"ר המועדון תיאר אותו בעבר כ"איש משפחה לבבי עם שלושה ילדים נהדרים".

לוין אמר למשקיעים כי רכש עבורם מניות, אך למעשה הוא בזבז את הכסף שלהם על רכישת נדל"ן בבריטניה ובישראל, רובים יקרים, מכוניות מפוארות, חופשות לו ולחבריו בסן טרופה. באחד המקרים, הוא הוציא 600 אלף ליש"ט על מסיבה משפחתית, שבה השתתפו סיימון קאוול מהאקס פקטור והטייקון פיליפ גרין, שבבעלותו רשת טופשופ.

על מנת לשמור על האשליה, לוין נהג לספק למשקיעים שלו נתונים כוזבים של רווחים, והונה אותם לחשוב כי הוא למעשה סוחר מצליח. אולם ההונאה נחשפה ב-2009, כאשר מספר משקיעים הגישו נגדו תביעה אזרחית במטרה לקבל חזרה את כספם. הוא נאלץ להכריז על פשיטת רגל באוקטובר 2009, וכבר באותו החודש החלה החקירה הפלילית בעניינו.

מדובר בגזר דין מהחמורים שהוטלו בבריטניה על עבירות של הונאה פיננסית: עבאס גוקל נשלח ב-1997 ל-14 שנות מאסר עבור חלקו בהונאה בבנק האשראי והמסחר הבינלאומי, לעונש שלו נוספו שלוש שנות מאסר לאחר שלא ציית לצו העיקול שהוגש לו.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות