אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אפל מתכננת לנטוש את אינטל; תפתח בעצמה את מעבדי המק צילום: יובל חן

אפל מתכננת לנטוש את אינטל; תפתח בעצמה את מעבדי המק

לפי מקורות שמקורבים למעבדות אפל, החברה בוחנת פיתוח מעבדי מחשבים שיחליפו את מעבדי Core מבית אינטל המניעים את המקבוק והאיימק. מדובר במהלך טבעי עבור החברה, שתכננה בעצמה את מעבדי האייפד והאייפונים האחרונים

06.11.2012, 11:53 | עומר כביר
אפל שוקלת להחליף את מעבדי אינטל, שנמצאים בכל המחשבים הנייחים והניידים שלה, בשבבים שיפותחו על ידה - כך מדווחת סוכנות בלומברג. אם אכן יתבצע המעבר, יהיה זה אחד המהלכים המשמעותיים בהיסטוריה של הענקית האמריקאית. הדיווח של בלומברג נשען על מקורות חסויים שמקורבים למעבדות אפל.

קראו עוד בכלכליסט

אפל משתמשת במעבדי אינטל במחשבי המק שלה מאז 2005, עת החלה בהליך מורכב של נטישת מעבדי PowerPC בהם מתוצרת IBM ופריסקייל. המניע למהלך היה חוסר שביעות הרצון של אפל מקצב הפיתוח של המעבדים והעובדה שמעבדי אינטל הציגו ביצועים עדיפים ופליטת חום נמוכה יותר.

המקבוק פרו רטינה 13 אינץ המקבוק פרו רטינה 13 אינץ' מבפנים. אפל תחליף את אינטל? | צילום מסך המקבוק פרו רטינה 13 אינץ

המעבר למעבדי אינטל אפשר לחברה לבנות ארכיטקטורת יסוד חדשה לקו המקים שלה, לשדרג דגמים במהירות גדולה יותר והיווה חלק מרכזי בהצלחה היחסית שלה במכירת מחשבים.

ב-2010 החלה אפל בביצוע מהלך משמעותי מכשירי המובייל שלה, כשחשפה כי דגם האייפד הראשון שלה כולל מעבד פרי פיתוחה ותכנונה - ה-A4. המעבדים הקודמים של מכשירי המובייל של אפל - שלושת הדורות הראשונים של האייפון - פותחו ויוצרו על ידי סמסונג, שמייצרת גם את המעבדים החדשים שמפתחת אפל.

מהלך בלתי נמנע

המעבדים שתכננה אפל התגלו כהצלחה רבתי והיו חלק מרכזי בהצלחת האייפד והאייפונים האחרונים. כעת, מדווחת בלומברג, מהנדסי החברה בטוחים מספיק שיכולות עיצוב המעבדים שלהם הינן מתקדמות מספיק על מנת ליצור מעבדים גם למחשבי המק של החברה.

הדגם האחרון של המקבוק פרו. בינתיים, עוד מבוסס מעבדי Core, צילום מסך הדגם האחרון של המקבוק פרו. בינתיים, עוד מבוסס מעבדי Core | צילום מסך הדגם האחרון של המקבוק פרו. בינתיים, עוד מבוסס מעבדי Core, צילום מסך

לאור שאיפתה המוכרת של אפל לשלוט בצורה המלאה ביותר בכל היבטי החומרה והתוכנה של מוצריה, המהלך נראה כמתבקש ואף בלתי נמנע. זאת, אם אכן מסוגלת אפל לעצב ולפתח מעבדים מסוג זה; מדובר במהלך מורכב מאוד שגם אם יבוצע, צפוי לארוך שנים.

אחד מהגורמים בגינם סבורה אפל שמדובר במהלך אפשרי הינו הדימיון בין מחשבים ופלטפורמות מובייל שהולך וגובר בשנים האחרונות. עם ווינדוס 8, מיקרוסופט כבר פסקה שאין כל הבדל בין טאבלט למחשב אישי וגם אפל עצמה משלבת יותר ויותר תכונות מ-iOS במחשבי המק שלה.

סיכון משמעותי עבור אינטל?

לדברי אחד המקורות, באפל נערכים ליום שבו מחשבים ומכשירי מובייל ישתמשו באותו מעבד. “אם מנכ"ל אפל טים קוק רוצה לספק ללקוחות 2017 חוויית שימוש אחידה במחשבים ניידים, טלפונים, טאבלטים וטלוויזיות, יהיה לו קל יותר לעשות את זה אם לכל המכשירים יש את אותה ארכיטקטורת מעבדים", אמר.

ואולם, אם אכן יצא המעבר לפועל תהיה זו מכה קשה בעבור אינטל שתאבד לקוח מרכזי. חמור מכך, הוא עלול להוביל לנטישה של יצרניות נוספת. “אפל קובעת טרנדים, וברגע שהיא תפתחת מעבדים משלה חברות רבות אחרות ירצו ללכת בדרך דומה", אמר לבלומברג אנליסט גרטנר, סרגיס מושל. “תהיה לנו סביבה אחרת לגמרי מזו שבה אני פועלים היום".

אפל סירבה להגיב לידיעה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות16 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

16.
בשוק המחשבים, אפל אפילו לא מדגדגת את מייקרוסופט
אולם בטלפון נייד ובטאבלט יש לאפל יתרון ניכר (בנתיים). אם וזה רק שמועה כרגע, אפל יעזבו את אינטל זה יהיה בגלל שאפל החליטו להתמקד בתחום בו הם ריווחיים - טלפונים וטאבלטים ולשם כך, הם לא צריכים את אינטל. אם יחליטו בכל זאת להתחרות בשוק המחשבים עם מעבד ARM, זה יהיה מצחיק ומעניין, אבל הם יכשלו
akuo  |  09.11.12
12.
אפל היא חברת גדג'אטים, לא מחשבים - אז היא הופכת את המחשבים שלה לגדג'אטים
מערכת ההפלה של אפל (MACOS) היא מפגרת טכנולוגית. נתח השוק שלה בתחום המחשבים הנייחים והניידים (שרתים מזמן אין לה) קטן למדי וגם הוא רק בארצות הברית ורק עבור משתמשים שלא באמת צריכים מחשב חזק. מבחינת משתמשים אלו השקעה במעבד אינטל חזק ויקר היא בזבוז. שוק התוכנה למחשבי אפל (להבדיל מגדג'אטים של אפל) הוא קטנטן וזניח. מי שטורח להשתמש במחשבי אפל מריץ גם תוכנה של אפל ולא תוכנות צד שלישי. כוחה של אפל הוא בגדג'אטים. היא ממשיכה ליצר גדג'אטים דמויי מחשב רק בגלל שיש מספיק לקוחות משלמים שרוצים מקלדת. אין לה שום כוונה להחזיר את התחום הזה למרכז הבמה ולהלחם עם מיקרוסופט על נתח שוק, אלא רק להמשיך לסחוט את הלימון כל עוד הוא רווחי. אין לה בעיה אמיתית להחליף את הארכיטקטורה ל-ARM ולקמפל מחדש את התוכנות שלה. רוב המשמתמשים לא ישימו לב והבודדים שכן יכעסו יקבלו אצבע משולשת כמו שאפל אוהבת לתת למאמיניה התמימים שוב ושוב.
א  |  06.11.12
לכל התגובות