אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אובמה בנאום הניצחון: "הטוב עוד לפנינו" צילום: רויטרס

אובמה בנאום הניצחון: "הטוב עוד לפנינו"

מול קהל תומכים נלהב בשיקגו עלה נשיא ארה"ב לשאת את נאום הניצחון אחרי שהצליח לגרוף לפחות 270 אלקטורים ולגבור על יריבו במרוץ מיט רומני; הילרי קלינטון הודיעה על פרישה מתפקיד שרת החוץ

07.11.2012, 08:41 | יצחק בן-חורין, וושינגטון, ynet

זמן קצר אחרי ניצחונו במרוץ לנשיאות ארצות הברית, עלה ברק אובמה לשאת את נאום הניצחון שלו בפני קהל תומכים נלהב במטה הדמוקרטי בשיקגו. "הלילה, 200 שנים אחרי תחילת האיחוד האמריקני, עכשיו אנחנו מקדמים את הצעד הזה קדימה. זה קורה בזכותכם. כי אתם אישרתם מחדש את הרוח שהרימה את המדינה הזו ממעמקי הייאוש אל גבי התקווה.

קראו עוד בכלכליסט

"אנחנו משפחה אמריקנית ואנחנו קמים ונופלים יחדיו כאומה אחת", אמר אובמה. "הלילה, בבחירות האלה, אתם, העם האמריקני, הזכרתם לנו שבעוד שהדרך היתה קשה, המסע היה ארוך - נלחמנו וידענו בלבנו שעבור ארה"ב הטוב ביותר עוד לפנינו".

אובמה הודה למיליוני האזרחים האמריקנים שעמדו בתורים ארוכים כדי לממש את זכותם הדמוקרטית. "אני רוצה להודות לכל אמריקני שנטל חלק בבחירות הללו. בין אם הצבעתם בפעם הראשונה, או המתנתם בתור למשך זמן ארוך".

"השמעתם את קולכם ועשיתם שינוי"

"בין שפיניתם את המדרכה או הרמתם את הטלפון, בין שהחזקתם בשלט אובמה או רומני - השמעתם את קולכם ועשיתם שינוי. בדיוק דיברתי עם המושל רומני ובירכתי אותו ואת פול ראיין על מסע הבחירות הקשה. נלחמנו זה בזה, אבל זה מפני שאנחנו אוהבים את המדינה הזו. משפחת רומני בחרה לשרת את אמריקה באמצעות שירות ציבורי וזו מורשת שצריך למחוא לה כפיים הלילה".

אובמה ומשפחתו בנאום הניצחון, צילום: רויטרס אובמה ומשפחתו בנאום הניצחון | צילום: רויטרס אובמה ומשפחתו בנאום הניצחון, צילום: רויטרס

"בשבועות הבאים אני מתכוון לשבת יחד עם המושל רומני ולראות כיצד אנחנו יכולים להניע את המדינה קדימה", אמר הנשיא וגם הודה לשותפו למרוץ, סגן הנשיא המכהן: "אני רוצה להודות לשותפי, הלוחם המאושר, סגן הנשיא הטוב ביותר- ג'ו ביידן".

על רקע היריבות המרה בין המפלגות הגדולות בארה"ב, הבטיח הנשיא הדמוקרטי לשתף פעולה עם יריבו הרפובליקני. "אני מצפה להיפגש עם המושל רומני ולראות כיצד נוכל לקדם את האומה הזו הלאה", אמר אובמה וזכה לתשואות רבות מצד הקהל.

רומני. ישתפו פעולה, צילום: רויטרס רומני. ישתפו פעולה | צילום: רויטרס רומני. ישתפו פעולה, צילום: רויטרס

"לא הייתי האיש שאני היום ללא מישל"

אחרי שהודה לרומני ולביידן פנה אובמה להודות לאדם הקרוב לו ביותר, רעייתו מישל. "לא הייתי האיש שאני היום ללא האשה שהסכימה להתחתן איתי לפני 20 שנה. אני רוצה לומר זאת בפומבי - מישל, מעולם לא אהבתי אותך יותר ואני ראיתי כיצד שאר אמריקה מתאהבת בך גם כן. סשה ומליה, לנגד עינינו הפכתן לשתי נשים צעירות יפות ונבונות ממש כמו אמכן ואני גאה בכן".

מוקדם יותר הודה אובמה לתומכיו באמצעות הרשתות החברתיות. "עוד ארבע שנים", הוא כתב בחשבון הפייסבוק שלו. "הכול הושג בזכותכם. תודה לכם. כולנו ביחד בזה. כך אנו מנהלים מסע בחירות. זה מה שאנחנו. תודה רבה", הוא כתב בחשבון הטוויטר הנשיאותי.

בתוך כך הודיעה הילרי קלינטון כי היא פורשת מתפקיד שרת החוץ של ארה"ב. 

במשך שעות התקשו רשתות התקשורת האמריקניות לקבוע מי ניצח במדינות המתנדנדות שבהן התנהל קרב אדירים בין אובמה לבין המועמד הרפובליקני, מיט רומני, ולקראת בוקר התברר כי אובמה ניצח במספיק מדינות מביניהן, והצליח לגרוף לפחות 270 אלקטורים.

לא חיכו לתוצאות הסופיות

התוצאות מפלורידה הצמודה (29 אלקטורים) עדיין אינן סופיות, אבל איש לא חיכה להן: רשת NBC הכריזה כי לפי המדגמים שלה, אובמה נבחר לכהונה שנייה. דקות בודדות עברו, וגם CNN הכריזה על ניצחונו של אובמה.

ערב הבחירות סומנו תשע מדינות כ"מתנדנדות", והקרב עליהן הלילה היה החשוב מכולן. אובמה הצליח לנצח בוויסקונסין (10 אלקטורים) ובניו המפשייר (4 אלקטורים), ואף שהרשתות נמנעו מלהכריז עליו כמנצח במדינה החשובה מכולן - אוהיו - לאורך הלילה הסתמן כי הוא מוביל שם על פני רומני. אובמה זכה גם במדינות המפתח ק0אוהיו (18 אלקטורים, קולורדו (9 אלקטורים) ונבאדה (5 אלקטורים). כך עולה מתחזיות נפרדות של ABC ושל סוכנות הידיעות AP. רשת CNN דיווחה כי הנשיא הדמוקרטי ניצח גם בווירג'יניה (13 אלקטורים).

לחצו לצפייה
גלריית כלכליסט: בחירות בארה"ב (19 תמונות)

המפסיד בבחירות לנשיאות, רומני, נאם את נאום ההפסד שלו מול תומכיו בבוסטון והודה לתומכיו ולבני משפחתו. רומני אמר שהתקשר לנשיא אובמה ובירך אותו על ניצחונו. "התקשרתי לנשיא אובמה כדי לברך אותו ואת תומכיו. אני מאחל כל טוב לנשיא, לרעייתו ולבנותיו. אני מתפלל שהנשיא יצליח בכהונה השנייה שלו".

לדברי המועמד הרפובליקני, "דמוקרטים ורפובליקנים צריכים לשים את האנשים לפני הפוליטיקה. אני מאמין באמריקה. אני מאמין בעם האמריקני".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות