אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תמר תפתח חוזים ותיתן הנחה ליצרני החשמל הפרטיים צילום: אלבטרוס

תמר תפתח חוזים ותיתן הנחה ליצרני החשמל הפרטיים

רשות החשמל דורשת משותפות הגז לפתוח את החוזים. לטענת הרשות היא גילתה לאחרונה תנאים חריגים בחוזי אספקת הגז

07.11.2012, 09:54 | ליאור גוטמן

רשות החשמל, הרגולטור שמפקח על כלל יצרני החשמל במשק, החילה אתמול שתי החלטות חדשות על כלל עסקאות הגז המשק. ההחלטה הראשונה היא דרישה מיידית משותפות הגז תמר לפתוח חלק מהסכמי הגז שנחתמו לאחרונה מול יצרני החשמל הפרטיים. לטענת הרשות, היא גילתה לאחרונה תנאים חריגים בחוזי אספקת הגז שנחתמו, ומהם עולה "חשש כי ספקית הגז תמר מנצלת את מעמדה המונופולי לרעה".

 , צילום: מיקי אלון צילום: מיקי אלון  , צילום: מיקי אלון

תנאי העסקה מחייבים את יצרני החשמל הפרטיים לשלם על מכסת גז שלא בהכרח סופקה בפועל, בשל מגבלות נפח צנרת ההולכה של הגז מהים ליבשה. זהו מצב שנחשב מלקובל בעולם, אך הוא מטיל אחריות על הספק לתת תנאי תשלום טובים יותר ללקוח שלו. לכן בקשה הרשות לפתוח את הסכמי הגז ולתת הנחה של 10% ללקוחותיה. הצעד עתיד לגרום למכה פיננסית קשה לשותפות תמר, ובראשן השותפות העיקריות נובל אנרג'י (36%) ודלק אנרגיה שבשליטת יצחק תשובה (31.25%), בשל העובדה שחלק מעסקאות הגז נחתמו עם החברות רק בשנה האחרונה.

בהחלטה הנוספת קבעה הרשות מחיר תקרה לכלל עסקאות הגז העתידיות במשק, ובכך בעצם החליפה את רשות ההגבלים העסקיים שטרם, נתנה החלטה בנושא. הנהנית העיקרית מההחלטה היא חברת החשמל, שכבר יצאה במכרז לרכישת גז מ־2016. בשותפות תמר סירבו להגיב להחלטה, אולם מקרובים לחברה כינו אותה "ספין תקשורתי שנועד להסיט את האש מהפשלה התזרימית של חברת החשמל שפוספסה על ידי הרגולטור הישיר שלה. אם לא רוצים שנפתח את משק הולכת הגז, אז לא צריך".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות